Мобільні, виделки і квашені огірки: ТОП речей, якими засмічують міську каналізацію

Мобільні, виделки і квашені огірки: ТОП речей, якими засмічують міську каналізацію

Єдине, що можна змити в унітаз — це туалетний папір. Він дуже швидко розчиняється у воді, кажуть комунальники. Натомість витягали із засміченої каналізації колеса, білизну, верхній одяг, траплялися джинсові штани. Коли витрати на прочистку закладені у тарифі, а коли в аварійне обслуговування і з чиїх кишень оплачують роботи, дізнавалися «20 хвилин». 

 

Підгузки, наповнювачі котячих туалетів, металеві губки для посуду, ганчірки, якими миють підлогу і будівельні відходи, — тернополяни змивають непотріб в унітаз чи викидають мотлох у каналізаційні колодязі. Для прочищення засмічення виїжджають аварійні водоканалу, а оплачуємо ми з вами з власних кишень. 

 

Січену капусту важко виловити

Затори у каналізації — це проблема, яка не має строку давності, кажуть у КП «Тернопільводоканал». І на виклики, пов’язані із засміченням каналізаційної мережі, комунальники виїжджають щодня. Такі ситуації не тільки створюють дискомфорт для містян, але й ускладнюють роботу каналізаційних насосних станцій, каналізаційних очисних споруд, нищать обладнання, яке перекачує стічні води.

Відео дня

Затори, які виникають у внутрішньобудинковій каналізації у позаробочий час, вихідні чи святкові дні, як дізналися «20 хвилин», — ліквідовують працівники аварійно-диспетчерського відділу «Тернопільводоканалу».

— Лише за перший тиждень вересня бригади мали 90 викликів від містян, — каже начальник аварійно-диспетчерського відділу КП «Тернопільводоканал» Любомир Калиняк. — І понад 60 із них — саме щодо проблем із каналізацією. Час ліквідації таких аварійних ситуацій різний і може сягати навіть кількох годин.

Майстер за змінним графіком аварійно-диспетчерського відділу Орест Ванчура розповідає, що за майже 30 років роботи йому з колегами довелося витягати з каналізаційної мережі найрізноманітніший мотлох.

— Із початком сезону закруток зазвичай маємо ще більше роботи, бо люди викидають в унітаз овочі і фрукти. Складна задача для нас — виловити із каналізаційної мережі січену капусту. Капуста спресовується і витягати її з труби дуже важко, — каже Орест Ванчура. — Не менше клопотів маємо з наповнювачами котячих туалетів. У воді вони набухають і тверднуть, наче цемент. Не розчиняються у каналізаційній мережі і залишки їжі, супів. Весь жир осідає на стінках труб.

Адже каналізаційна мережа призначена лише для перекачування стічних вод. Єдине, що можна змити в унітаз — це туалетний папір. Він дуже швидко розчиняється у воді.

 

Вологі серветки — справжня біда

Начальник відділу каналізаційних мереж Юрій Клим відповідає за прочищення зовнішньої (вуличної) каналізації. І з цією ділянкою мережі, зізнається, ситуація не краща. Його підлеглі часто витягають речі, які тернополяни змили в унітаз чи бездумно викинули в каналізаційні колодязі.

— Чого ми лише не видобували! Витягали з труб колеса, білизну, верхній одяг, траплялися джинсові штани, — пригадує Юрій Клим.

Але наймасовішими «ворогами» каналізаційної мережі, заявляють у «Тернопільводоканалі», зараз є вологі серветки. Вони не розчиняються у воді, відтак скупчуються у жмути й унеможливлюють перекачування стічних вод. А на каналізаційних насосних станціях серветки прослизають через механічні решітки, які очищують стоки від сміття, та потрапляють в робоче колесо насосного агрегату. Тому час від часу водоканалівцям доводиться зупиняти насосний агрегат на поточний ремонт і очищати його від використаних засобів гігієни. 

Зліва - неочищена аераційна труба, яка «закупорена» вологими серветками, а справа - очищена

— Закликаю тернополян не перетворювати унітаз на смітник, — наголошує Юрій Клим. — Заміна й осучаснення каналізаційної мережі не дадуть жодних позитивних зрушень, якщо люди й надалі змиватимуть в каналізацію сміття.

 

Скільки коштує і хто платить

Прочищення 10 м внутрішньобудинкової каналізації обходиться КП «Тернопільводоканал» в середньому у 1500 грн. Прочищення 10 м зовнішньої, вуличної каналізації гідромашиною вартує від 2500 грн, — все залежить від діаметра труб. Прочищення цієї ж ділянки дротом — 3500 тис. грн, повідомила «20 хвилин» речниця КП «Тернопільводоканал» Мар’яна Бобрівець. 

— Прочищення загальнобудинкової каналізації — стояка, лежака або випуску, включає аварійне обслуговування, — пояснила Мар’яна Бобрівець. — Витрати на аварійне обслуговування не входять до тарифу на централізоване водопостачання і водовідведення. 

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не дозволяє водоканалам займатися іншим видом діяльності, якщо він є неприбутковим. 

— Тому аби відшкодувати підприємству витрати, які виникають при наданні послуг з обслуговування мереж централізованого водопостачання і водовідведення та недопущення заборони займатись даною діяльністю, прийнято рішення виконкому Тернопільської міської ради від 29.01.2014р.№77 зі змінами від 12.12.2018р. № 955, згідно з яким погоджено розмір відшкодування з аварійного обслуговування мереж централізованого водопостачання, водовідведення в багатоквартирних будинках — 4,40 грн (з ПДВ) на 1 абонента в місяць, — повідомила Мар’яна Бобрівець. 

Це сміття, яке прибуває на одну з каналізаційних насосних станцій. Кілька разів на тиждень приїжджає сміттєвоз і вивозить все на сміттєзвалище

Сума є незмінною для всіх абонентів і не залежить від обсягу виконаних робіт упродовж місця. Аварійне обслуговування відбувається у позаробочий час — у нічний та вечірній час доби — від 17.15 до 8.00 год. А у вихідні та святкові дні — цілодобово. 

— В інші години про аварійні ситуації на внутрішньобудинкових мережах тернополяни повинні інформувати ЖЕКи чи голів ОСББ, — нагадала Мар’яна Бобрівець. 

Витрати на прочищення зовнішньої, вуличної каналізації, закладені у тариф, якщо ці каналізаційні мережі перебувають на балансі «Тернопільводоканалу». Але якщо затор стався на каналізаційних мережах, які є на балансі підприємства, приміром, — заводу, то витрати сплачує підприємство.

 

Найчастіше потрапляють у каналізаційну мережу:

1. Вологі серветки та інші засоби гігієни

2. Овочі та фрукти в сезон закруток

3. Наповнювачі котячих туалетів

4. Туалетні блоки, які кріплять під обідком унітазу,  металеві губки для посуду

5. Ганчірки, якими миють підлогу

6. Будівельні відходи, які згодом осідають на трубах

 

Неординарні «знахідки» у каналізації:

1. Виделки, ложки

2. Одяг і білизна

3. Нутрощі риб і свійських тварин, кістки.

4. Мобільні телефони

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (7)
  • Tanya

    Біля 4 училища взагалі каналізація не  закрита, там і трупний запах. Ашоооо діти нікому не пожаліються, головне щоб ніхто не впав
  • Sergyi

    Просте питання як потрапляє верхній одяг і джинси 👖 це блін єка має бути труба від помешкання і стояк що таке може проштовхнути .
    І яким тре бути не адекватом щоб одяг в каналізаційну трубу відправити
  • Володимир Степанович

    Якесь є невідоме розділення в аварійних роботах по приватному секторі та багатоквартирних будинках- аварійна на приватні не їде,порада одна,займатися пошуком приватних сантехніків! Чому так? Кожного місяця знімають додаткові кошти за осблуговувння- невже кусочок паперу,який друкує комп'ютер ,під назвою квитанція вартує цього?
  • Марія Припхан

    Це ж українці,які можуть тільки кричати слава Україні ,і +вишиванки , ні культури ,ні поваги, ...

keyboard_arrow_up