Мороз забрав життя 7 людей. Як врятуватись від обмороження і що робити, якщо застрягли на дорозі

- Алкоголь викликає лише ілюзію тепла. Шкодять також цигарки і голодний шлунок, кажуть рятувальники. Забудьте про золоті і срібні прикраси на морозі.
- Неприпустимо (!) розтирати відморожені ділянки тіла руками, тканинами, спиртом і тим паче снігом! Адже це може сприяти тромбоутворенню в судинах, наголошують лікарі.
47 (!) мешканців Тернопільщини постраждали від морозів лише цього року. Життя сімох з них зберегти не вдалось.
Від переохолодження помер 38-річний Володимир Грищук з с. Весела, що в Кременецькій територіальній громаді. 22 грудня його тіло виявили на території господарства, що у с. Горошова Мельниця-Подільської територіальної громади Чортківського району.
Зареєстрований Володимир був у Веселій, але після розлучення з дружиною проживав у брата в селі. Як розповіли односельці, брати, коли почалась війна, пішли служити в АТО. Так і тримались купки після повернення зі Сходу. Як нам стало відомо, Володимир вже мав цивільну дружину. Періодично їздив на заробітки, тому в обох селах його бачили рідко, особливо у рідному с. Весела. Чого опинився на дворі в такий лютий мороз, що сталось – невідомо. Його тіло виявили односельці. Поховали днями у рідній Веселій.
За результатами проведеної судово-медичної експертизи, причиної смерті ще молодої людини стало загальне переохолодження організму.
26 грудня до КНП «Підгаєцька міська лікарня» з діагнозом «Обмороження пальців правої стопи ІІ-ІІІ ступенів» доправили 66-річного жителя с. Мозолівка Підгаєцької громади. У чоловіка обмороження пальців правої стопи ІІ-ІІІ ступенів. Того ж дня, близько 19:00 у КНП «Зборівська міська лікарня» потрапив 47-річний мешканець с. Ярославичі Зборівської громади. У чоловіка обморожені обидві ноги.
Найважче врятувати обличчя, руки й ноги
Як вберегтись від морозу, уникнути переохолодження і обмороження, як рятуватись, якщо все ж це трапилось і куди звертатись, якщо ви поїхали з міста і застрягли у мороз на трасі в іншій області.
“Мінус» на вулиці із сильним вітром додає тернополянам чимало клопотів. Теплий одяг з натуральних тканин, звичайно, захищає від переохолодження. Однак, найважче врятувати обличчя, руки та ноги.
То як правильно рятуватись від переохолодження? І якими є ознаки обмороження? Запитання ми адресували до сімейного лікаря Ірини Корнієнко.
— Ознаками обмороження й загального переохолодження є блідо-синюшна шкіра, а температурна, тактильна й болюча чутливість відсутні чи різко знижені, — каже медик. — При відігріванні з’являються сильні болі, почервоніння та набряк м’яких тканин. А при більш глибокому ушкодженні через 12-24 год. можлива поява пухирів із кров’янистим вмістом.
Пульс у переохолодженої людини, як правило, частий, артеріальний тиск знижений, температура тіла нижче 36° С, каже лікар.
— Якщо з’явились перші ознаки, насамперед необхідно зігріти людину в теплому приміщенні, — радить Ірина Корнієнко. — Зігрівання ураженої частини тіла має бути поступовим, повільним, переважно пасивним. Неприпустимо (!) розтирати відморожені ділянки тіла руками, тканинами, спиртом і тим паче снігом! Адже це може сприяти тромбоутворенню в судинах, поглиблюючи процеси деструкції уражених тканин.
Потерпілого при загальному переохолодженні потрібно вкутати в теплу ковдру, а при обмороженні накласти на уражену частину тіла термоізолюючу ватно-марлеву пов’язку. Її застосування дозволяє в кілька разів сповільнити зовнішнє зігрівання ураженої ділянки при забезпеченні загального зігрівання організму.
— Якщо обморозили руку або ногу, їх можна зігріти у ванні, поступово підвищуючи температуру води з 20 до 40° С і впродовж 40 хв. ніжно масажувати кінцівку, —радить лікар. — На внутрішню поверхню стегна або плеча можна додатково покласти теплу грілку.
Рятує при переохолодженні також тепле пиття. Корисним буде солодкий чай. Якщо відігрівання після відмороження супроводжується помірними болями, відновлюються чутливість, температура й колір шкіри, самостійні повноцінні рухи, то кінцівку витирають насухо, шкіру обробляють 70% спиртом (або горілкою) і накладають суху пов’язку з ватою, радить лікар.
— Вухо, ніс або щоки варто змастити вазеліном і також захистити сухою зігрівальною пов’язкою з ватою, — радить Ірина Корнієнко.
Медик нагадує, що обморожені ділянки надовго зберігають підвищену чутливість до холоду і легко піддаються повторному обмороженню!
Ознаки глибокого обмороження, при яких необхідна термінова меддопомога:
• чутливість обморожених ділянок не відновлюється;
• зберігаються сильні болі;
• зберігається блідість шкіри;
• якщо надавити пальцем на шкіру, а потім різко забрати палець, колір шкіри не міняється; • з’являються пухирі із кров’янистим вмістом.
Як уникнути переохолодження та обмороження
Алкоголь викликає лише ілюзію тепла. Шкодять також цигарки і голодний шлунок, наголошують рятувальники.
- Не носіть на морозі металевих, в т. ч. золотих та срібних прикрас. Метал охолоджується до низьких температур швидше ніж тіло.
- Не вживайте алкогольних напоїв — алкогольне сп’яніння сприяє високій утраті тепла, в той же час викликає ілюзію тепла. Додатковим негативним фактором є неможливість сконцентруватися на перших ознаках обмороження.
- Не паліть на морозі — паління зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду.
- Голодний шлунок теж не сприяє виробленню енергії, необхідної для боротьби з холодом.
- Носіть просторий одяг — це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Верхній одяг бажано носити такий, що не промокає.
- Тісне взуття та відсутність устілки можуть створювати передумови обмороження. У взуття необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток одягати вовняні — вони поглинають вологу та залишають ноги сухими.
- Не виходьте на мороз без рукавичок та шарфу.
- У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом.
- Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас. Метал охолоджується до низьких температур швидше ніж тіло, внаслідок чого можливе «прилипання» цих предметів до шкіри з виникненням почуття болю та холодових травм. Окрім того, перстені на пальцях затрудняють циркуляцію крові та сприяють обмороженню кінцівок.
Які ознаки переохолодження та обмороження?
Переохолодження організму — це загальний стан людини, коли на всю поверхню тіла впливає холод, а температура тіла при цьому падає нижче 35 ºC.
Діти, літні й ослаблені люди, особливо худі, стомлені і голодні, найбільш уразливі до переохолодження. Переохолодження настає швидше при попаданні в холодну воду, при алкогольному сп'янінні, а також після крововтрати або травм. Тривалий вплив низьких температур призводить до пригнічення функцій організму, а при тривалому впливові холоду і зовсім згасають. Людина може загинути, якщо температура тіла знизитися до 17-25 ºС, наголошують медики.
Ступені переохолодження
- 1-й ступінь переохолодження (легкий) - температура тіла людини знижується до 34-35 °C, з'являється утруднення мови, озноб, тремтіння кінцівок, синюшність шкіряних покривів, губ, біль у пальцях рук і ніг, поява "гусячої шкіри", сонливість, загальна слабкість, поверхневе дихання, можливі обмороження.
- 2-й ступінь переохолодження (середній) - температура тіла знижується до 31 ºC, сповільнюється серцебиття та дихання, знижується артеріальний тиск, з'являється сонливість, можливі важкі ступені обмороження кінцівок; втрачається спроможність до самостійного пересування.
- 3-й ступінь обмороження (важкий) - температура тіла менше 31ºC, виникає блювота і судоми, відбувається кисневе голодування мозку, людина не може самостійно рухатися, настає втрата свідомості, життєві функції поступово згасають, відбувається зупинка серця і дихання.
Перша допомога при переохолодженні
-
Перенесіть потерпілого в тепле приміщення. Мокрий одяг потрібно відразу ж зняти та одягти сухий та теплий, — радять рятувальники. — Потерпілий не повинен рухатися. Якщо людина перебуває в непритомності, потрібно постійно контролювати дихання і пульс, а якщо він не прощупується, відразу ж викликайте швидку допомогу або звертайтеся до лікаря, особливо, якщо справа стосується маленьких діток.
Взимку реєструються холодові травми, що виникають при контакті теплої шкіри з холодним металом. Як тільки людина візьметься голою рукою за залізний предмет або лизне її язиком, вона міцно прилипне до неї. Звільнитися можна тільки відірвавши предмет разом зі шкірою. Не відривайте насильно залізний предмет, а полийте на прилипле місце теплою водою.
Корисна інформація
Адреси пунктів обігріву, розгорнутих на території Тернопільської області (узагальнені дані, за інформацією органів місцевого самоврядування): https://tr.dsns.gov.ua/ua/Ostanni-novini/12716.html
Куди телефонувати, якщо застягли в дорозі:
Допомогу нададуть у всіх областях, звертатися можна в будь-який час доби. https://ukravtodor.gov.ua/
У Службі автомобільних доріг у Тернопільській області цілодобово працює диспетчер. Водії, які потрапили у пригоду на державних дорогах, можуть звернутися по допомогу за телефонами: +380673544383, +380352524150
Перелік місць відстою транспортних засобів в розрізі автомобільних доріг загального користування: https://bit.ly/3DeFe6w
Чергові диспетчери служб автомобільних доріг в областях : https://bit.ly/3GecZr4
Окрім того, у разі нагальної необхідності можна звертатись до рятувальників 101, поліції 102 та швидкої медичної допомоги 103.
Довідка
Всього від початку 2021 року внаслідок переохолодження на Тернопільщині постраждало 47 людей, з них 40 отримали травми та 7 загинули.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Javid RuglovskiВдягатися добре треба.