Автор скульптури 25-річний тернополянин, магістр Тернопільського національного університету Павло Гаврас. Про те, як народився задум твору, які ще роботи є у його арсеналі, а також звідки у нього любов до цього виду мистецтва хлопець розповів журналістці "20 хвилин".
- Композиція нової скульптури побудована так, щоб показати розвиток людської думки, ремесла, формування досконалості, - розповідає автор. - "Мислитель", який зображений в незвичній манері, своєю загадковістю примушує глядача розділити з ним його таємні думки.
Скульптура не має зображення якоїсь певної людини. Автор каже, що в кожній людині живе свій мислитель якого потрібно відкрити для себе.
Першим вчителем, від якого Павло Гаврас перейняв любов до скульптури, став Олег Котик із Теребовлі. Про нього ми нещодавно розповідали у матеріалі "П’ятиметровий дракон та велетенський лісовик: біля Теребовлі живе скульптор, якого знають у всій Україні"
- Скульптурою почав займатися ще коли навчався в Теребовлянському коледжі культури, - розповідає Павло Гаврас. - Там вчився в талановитого майстра Олега Котика. Після навчання в Теребовлі зрозумів, що мені потрібно більше і я вступив на факультет мистецтв у ТНПУ ім. Володимира Гнатюка.
Під час навчання в університеті, Павло познайомився із відомим скульптором, заслуженим художником України Романом Вільгушинським.
- Я дуже хотів навчитися працювати з великими формами і попросився до Романа Казимировича в помічники із однією надією - навчатись мистецтва скульптури, - каже хлопець. - Зараз я розумію, що це був дуже важливий крок для мене. Я дуже пишаюся тим, що мав можливість вчитися в такого талановитого скульптора, як Роман Вільгушинський. І дуже радий, що він був моїм науковим керівником. Працювати з ним було дуже цікаво, тому що я постійно черпав нове джерело знань. Я йому дуже вдячний за це.
Над роботою "Мислитель" Павло Гаврас працював півроку. Він каже, що весь цей час засинав з ідеєю, що хоче змінити щось в цьому світі на краще.
У червні 2018-го року на Алеї мистецтв з'явилась перша скульптура під назвою "Мавка та Лукаш". Її Павло Гаврас створив разом із колегою Христиною Конь.
- За чотири роки навчання у майстра Романа Вільгушинського я зрозумів, що мистецтво для мене - це життя. - розповідає Павло Гаврас. - Для дипломної роботи хотілось створити щось особливе та оригінальне. Сподіваюсь, що моя перша скульптура такою і вийшла. Відгуки були дуже хорошими.
Постамент обігрує сюжет з твору Лесі Українки «Лісова пісня» та зустрічає і проводжає студентів щодня біля головного корпусу педуніверситету.
"Мислителя" офіційно відкрили 6 грудня, у день католицького Святого Миколая. Тому і ім'я в задумливої постаті - "Мислитель Миколай".
Саме в День відкриття з'явилась легенда, що якщо людина загадає бажання. торкаючись "Мислителя", то воно обов'язково збудеться і в цьому допоможе Святий Миколай.
- Це неймовірне відчуття коли народжується новий образ в цьому світі. Ідея нової роботи в тому, щоб достукатись до людського розуму. Змусити людину задуматись над важливими для неї питаннями, - сказав автор скульптури. - І сподіваюсь кожній людині "Мислитель" допоможе зрозуміти головне.
Павло Гаврас каже, що має ще багато ідей, які планує втілити. Хлопець каже, що для нього дуже важливо, що роботи милуватимуть очі жителів його міста - Тернополя.
Фото: Тернопільський Національний університет ім. В. Гнатюка
Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
№ 5 від 1 лютого 2023
Читати номер