На Микулинецькому кладовищі почали облаштовувати Пантеон Героїв: ми дізнались подробиці

На Микулинецькому кладовищі почали облаштовувати Пантеон Героїв: ми дізнались подробиці
  • Могили загиблих захисників у російсько-українській війні матимуть однаковий вигляд, алею до поховань мають відремонтувати, а на вході до кладовища збудують капличку.
  • Журналісти «20 хвилин» дізнались нові подробиці облаштування місць поховання тернопільських військових. Коли демонтують радянські пам’ятники та перенесуть братську могилу? Про це у матеріалі!

На Микулинецькому кладовищі поховання полеглих військових, які загинули, захищаючи Україну від російських загарбників, розташовані біля радянського меморіалу загиблим військовим у Другій світовій та братської могили радянських солдат, які мають перенести на кладовище біля села Довжанка.

Як виглядатиме комплекс

Про те, як виглядатиме «Пантеон Героїв» розповіла тернополянка Дарця Веретюк, близька людина загиблого захисника Віталія Дереха. Вона активно долучилась до створення концепції нового комплексу та запропонувала своє бачення військового кладовища.

– Перший варіант, який представили родичам та близьким загиблим, не всім сподобався. Я вирішила долучитися до цього і створити нову концепцію, – розповідає вона. – Почала збирати інформацію про військові поховання, продумувати деталі. З візуалізацією мені допомогла Анастасія Джула. Вона створила зображення майбутнього кладовища. Своє бачення я представила родичам загиблих під час нашого зібрання. Вони активно долучилися до обговорення і фактично всі залишилися задоволені від побаченого та підтримали цю ідею.

Відео дня

Немає опису світлини.

Немає опису світлини.

Немає опису світлини.

Немає опису світлини.

Немає опису світлини.

Немає опису світлини.

Немає опису світлини.

На зображенні може бути: пам’ятник

На зображенні може бути: план поверху та текст

Надгробки захисників мають бути однакові. Виняток – якщо людина мала віросповідання, яке не дозволяє поховання під хрестом, до прикладу, якщо захисник сповідував іслам чи іншу релігію – пояснила Дарця Веретюк. Біля поховань має бути стіна пам’яті з іменами загиблих та мультимедійний монітор, де можна буде прочитати про кожного захисника. На надгробках планують розмістити QR-коди, щоб можна було дізнатися про конкретного Героя.

На алеї від входу до військового кладовища проведуть реконструкцію. Залишиться лише одна доріжка. На місця іншої буде газон та дерева.

Також облаштують капличку та відремонтують вхід на кладовище.

Вже почали реконструкцію

Директор СКП «Ритуальної служби» Сергій Тлумацький підтвердив «20 хвилин», що Пантеон Героїв виглядатиме саме так, як на візуалізації, що запропонувала та представила Дарця Веретюк. Вже розробили проєктно-кошторисну документацію.

На кладовищі розпочали підготовчі роботи. Там зрізали частину чагарників та дерев. Кілька робітників готували місця для заливки монолітних плит.

– Зараз ми готуємо місце, де заливатимуть бетон. Буримо отвори, щоб встановити сваї. Це потрібно для того, аби плита з часом не похилилась і трималась надійно, – розповів один з робітників.

Частину дерев’яних загороджень навколо могил демонтували. Зняли хрести, щоб виконати роботи.

– Ми вже почали роботи з облаштування «Пантеону Героїв», є проєктно-кошторисна документація, – розповів Сергій Тлумацький. – На жаль, погана погода нас трохи сповільнила. Якщо погода буде хороша, то вже цими днями зможемо заливати бетон для перших монолітних плит. З родичами загиблих ці роботи погоджені, як і концепція поховань. Спершу надгробки планували робити з граніту, але вирішили зробити їх з каменю. Це сірий пісковик. Він твердий, має гарний вигляд та довговічний.

Скільки часу може зайняти реалізація проєкту – наразі не кажуть. Як пояснює пан Тлумацький, насамперед облаштують однакові пам'ятники для загиблих.

– Важко сказати, скільки часу це може зайняти. Спершу маємо зробити могили. Починаємо з правої частини (від меморіалу радянських військових), де вже не ховаємо загиблих, – каже пан Тлумацький. – Згодом перейдемо до іншої частини, облаштуємо проходи, капличку, тощо.

Ми також звернулися до міської ради з інформаційним запитом. Скільки коштів планують виділити на облаштування «Пантеону Героїв», хто виконуватиме роботи – про це читайте згодом.

Коли перенесуть радянський комплекс

Меморіальні плити з іменами радянських військових частково демонтували та перевезли до кладовища біля Довжанки. Так звільнили місце для нових поховань. На жаль, чи не щодня доводиться ховати нових загиблих – каже пан Тлумацький.

Як розповів директор ритуальної служби, під плитами, які демонтували, не було могил військових. Братська могила, де лежать останки військових, знаходиться під меморіалом з солдатом та плитами з іменами.

– Наразі розробляють тендерну документацію на ексгумацію останків і їх перенесення на інше кладовище. На це потрібен час, я думаю, до місяця. Перед ексгумацією демонтуємо плити та пам’ятник, щоб спеціалісти мали доступ для розкопок, – каже пан Тлумацький.

На міському кладовищі біля села Довжанка вже виділили окремий сектор для поховання радянських військових та меморіалів. Цей сектор знаходиться на краю кладовища. У міській раді такий вибір пояснили зручним розташуванням сектору для перепоховання та встановлення меморіалів.

А як вам вигляд «Пантеону Героїв»? Пишіть у коментарях!

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (13)
  • Luba Chukas

    А де надал ще вкраде для доці кошти ій же треба на другу віллу а граніт то дорогий то давай сірий камень  пора на нульовку тих злодіів
  • Читач42

    Тернопільськп міська зрада і керівництво Микулинецького кладовища- замість того щоб передати мільйони на ЗСУ, ви готуєте могили для ще живих воїнів???? Схаменіться!!! Мародери!!! Допоможіть тим хто воює!!!! Після Перемоги будемо встановлювати пам'ятники!!!!
  • Мозговенко Оксана

    Це якийсь жах.
    Хто дав Вам право чіпати останки загинувших військових - вони звільняли ваше місто від фашистів. Хіба вони не поклали своє життя заради вашого ?
    А щодо пам'ятників з пісковику - це друге "жлобство ".  Ніколи пісковик не був і не буде кращим від граніту. Якщо це для місцевого бюджету дорого,  то  родина зможе долучитися.
    БОГ всім суддя. Вічна пам'ять захисникам України .
  • Неля Хома

    це зараз  саме головне коли війна  і знищенея людей переносити якісь поховання чи вже нема на чім нажитися

keyboard_arrow_up