- Ми повинні пам'ятати людей, які зробили вагомий вклад у формування країни, у якій ми всі живемо, - розповідає староста села Великий Говилів Василь Балук. - Про когось з видатних відомо багато, про когось - зовсім мало. Але я розумію, що для тих, хто не шанує минулого, не може бути щасливого майбутнього. Тому і вирішив, що потрібно увіковічнити таку важливу для українців особистість.
Пан Балук розповідає, що ідея прославити видатного земляка з'явилась у нього ще у час, коли він працював за кордоном. Тоді він мав змогу поспілкуватись із людьми з містечка Стрий, що на Львівщині, де мешкав колись Євген Олесницький.
- Діяльність Євгена Олесницького дуже актуальна в наш час. Він піднімав питання єдності України і зараз це питання є актуальне, як ніколи. Я поставив собі за мету встановити пам'ятний знак у селі, де народився визначний український діяч. Тривалий час я вивчав історичні відомості про нього. На регіональному рівні поширював відомості про Євгена Олесницького. Створив проєкт пам'ятного знака. Згодом його висунули на громадські слухання. Мешканці підтримали цю ініціативу, тож ми взялись за роботу, - говорить пан Балук. - Приємно те, що ідею підтримали дуже багато людей. До створення долучились чимало меценатів, підприємців. Допомагали і місцеві мешканці.
Автори пам'ятного знака - відомий тернопільський скульптор, народний художник України Роман Вільгушинський і заслужений архітектор України Іван Жовнич.
- Реалізувати проєкт взялись відомі та шановані люди. Для нас честь - мати роботу цих авторів у своєму селі, - продовжує Василь Балук. - Ці люди справді майстри своєї справи, у них талант від Бога. Варто зазначити, що цей постамент вже визнаний твором мистецтва. Хочу подякувати авторам за їх творчість, патріотизм та їх золоті руки.
Урочисте відкриття пам'ятника відбулось 18 жовтня, символічно на вулиці імені Євгена Олесницького. Погруддя вдалось встановити за досить короткий термін. Від громадських обговорень до відкриття минуло 10 місяців.
Після відкриття пам'ятного знака у Говилові відбулась просвітницько-наукова конференція "Роль і значення діяльності Євгена Олесницького у формуванні громадянського суспільства сучасної України". Участь у конференції взяли історики, науковці та гості з Тернополя і Львова, де жив та працював Євген Олесницький.
- У день відкриття пам'ятного знака хочу висловити вдячність усім, хто долучився до його створення, - каже староста села. - Хочу подякувати голові Хоростківської ОТГ та усьому депутатському корпусу, що підтримували усі необхідні рішення для того, щоб ініціатива стала реальністю. Хочу подякувати меценатам і підприємцям, які долучились фінансово. Також висловлюю вдячність людям із села Великий Говилів, які долучились до облагородження території біля постаменту. І звісно, авторам роботи. Нехай за Вашу працю вам воздастся сторицею.
Євген Олесницький (1860-1917), видатний галицький український громадсько-політичний діяч, адвокат, економіст, публіцист, перекладач, від 1899 р. дійсний член НТШ. Закінчив тернопільську гімназію, львівський університет. Народився у с. Великий Говилів. До 1891 р. мешкав у Львові, потім – у Стрию, де провадив адвокатську канцелярію. У 1900-1910 рр. був послом Крайового сейму, в 1909-1914 рр. мешкав у Львові, а також у Відні, оскільки в 1907-1917 рр. був послом австрійського парламенту. Багаторазово ініціював дискусії та розгляд питання відкриття українського університету у Львові. Організатор та засновник багатьох спілок і товариств у Стрию: Народного дому; філії "Просвіти"; мережі молочарських спілок, з яких згодом було утворено "Маслосоюз".
У 1909 р. був ініціатором організації Крайової Рільничої Виставки в Стрию; був співорганізатором потужних українських фінансових установ "Дністер", "Земельний банк", "Центробанк", співорганізатором і редактором багатьох українських періодичних видань
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер