До роботи археологів під час експедиції долучилися студенти першого курсу історичного факультету Тернопільського національного педагогічного університету. 15 студентів проходили навчальну археологічну практику, якою керували викладачі Володимир Кіцак та Андрій Кліш.
- Метою нашої експедиції було вивчення ділянок неподалік трьох раніше вивчених курганів, – розповідає начальник експедиції, директор Тернопільського обласного центру охорони наукових пам’яток Марина Ягодинська. Ми почали досліджувати територію навколо села Кордишева ще з 2010 року, а безпосередньо на території багатошарового могильника – з 2013 року. Однак ділянки між курганами не вивчалися і ми повинні були з’ясувати археологічну ситуацію між ними.
У ході експедиції археологи виявили групове поховання часів комарівської культури, яке не вдалось знайти в 2015 році. Воно знаходилося за 30 сантиметрів від кургану. Там знайшли останки п’ятьох людей з супровідним матеріалом.
Однак найбільш важлива знахідка експедиції на думку керівника експедиції – підкурганне поховання часів давньоруської культури 12 – 13 століття.
- Зі своєю задачею ми впорались, оскільки ми виявили чотири давньоруські поховання, – розповідає Марина Ягодинська. – Три з них були рядовими, типовими для давньоруських грунтових могильників. Але останнє поховання, що було знайдене в останній день досліджень, було цікавим своєю нетиповістю. Це був невеликий курган з останками дитини часів Київської Русі з південною орієнтацією, на відміну від загальноприйнятою для християнських поховань - західною. У 13 столітті поховання здійснювалися відповідно до християнських традицій, тому ця знахідка має велике значення. Курган був оточений невеликим ритуальним ровом, в якому знайдено вуглики, залишки кісточок та посуду, тобто залишки тризни.
Частина кісток похованого не збереглась через кислотність грунту. Однак череп та кістки ніг збереглися добре. Вдалось з’ясувати, що це поховання дитини віком 7 – 8 років. На це вказувала зміна зубів з молочних на постійні та розміри черепа. Біля голови були виявлені прикраси – мідні скроневі кільця. Спорудження кургану над похованим з ритуальним ровиком та прикраси вказують на заможність родини дитини.
Археологи виявили частину дерев’яного гробу, що є великою рідкістю, адже дерево швидко перегниває в грунті. Знайдену частину дерев’яної труни буде відправлено на експертизу.
Знахідки археологів готуються до відправки в Інститут археології НАН України у Києві. Там вони будуть вивчатися більш детально спеціалістами-антропологами. Повертати їх до Тернополя не будуть. Вони залишаться в колекції Інституту археології.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер