Максимально точно відтворити життя цієї етнографічної групи українців планують в урочищі Бичова міста Монастириська у новому музеї лемківської культури.
- Це наша давня мрія – залишити слід, бо на Тернопільщині проживає понад 200 000 переселенців, які були депортовані з Лемківщини. І ми давно хотіли побудувати музей. Багато років клопотали про виділення землі для зведення приміщення і цьогоріч нарешті почнуть роботу, - каже голова всеукраїнського товариства «Лемківщина» Олександр Венгринович. - Монастирищина стала центром лемківської культури. У нас функціонує зараз музейний комплекс «Лемківське село». А ми хочемо ще зробити музей лемківської культури.
Будівля буде трирівнева і комфортна для усіх, зокрема і для маломобільних людей. Уся внутрішня площа продумана до найменших деталей, щоб експозиції розміщувалися навіть у кутках. Великий простір передбачили для дітей та молоді. Будуть і конференц-зали, де проводитимуться зустрічі і навіть справжні лемківські весілля.
- Все залежить від того коли і скільки із обласної ради нам виділять коштів. - каже пан Венгринович. - Але ми надіємось до наступного року завершити будівництво нового музею. А поки в честь фестиваля “Дзвони Лемківщини” в музейному комплексі “Лемківське село” ми змінили експозиції, додали сучасні кімнати в старому музеї, щоб показати, як буде виглядати новий музей.
До речі, музейний комплекс «Лемківське село», який зараз функціонує, – єдиний музей в Україні, в якому є найбільша збірка, понад 3 тис. експонатів, пам`яток історії, мистецтва і побуту депортованих лемків.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер