На відновлення потрібні мільйони: як бізнес Тернополя оговтується після обстрілу

- Минуло більше тижня від ворожого обстрілу Тернополя. На місцях прильотів досі – купи скла та бетону, згорілі автівки й дошки замість вікон. Підприємці Тернополя ще оговтуються і ліквідують наслідки.
- Чи вдалося бодай щось відновити за цей час і чи може бізнес розраховувати на компенсацію – розповідаємо.
Уночі 6 червня росія завдала наймасовішого ракетного удару по Тернопільщині від початку повномасштабного вторгнення. Постраждали житлові будинки та промислові об’єкти. На місцях працювали спеціальні комісії, які фіксували збитки.
Більше читайте тут: «Молилися, щоб вижити, пекельна ніч» – як тернополяни пережили атаку. Репортаж з місця подій
Скільки підприємств зазнали шкоди та яка загальна сума збитків – наразі достеменно нашій редакції невідомо. Адже у Тернопільській міськраді погодились надати інформацію, як завжди, лише у відповідь на офіційний запит.
Відновлюються поки не всі
На місці ударів досі моторошно: навколо – жодної вцілілої будівлі, кожна має бодай якісь пошкодження. Під ногами ще й досі – уламки скла, біля підприємств – купи з решток віконних рам, підвіконь, обгорілого пінопласту, монтажної піни та металу. У невеликих кіосках від удару не витримали навіть стіни.
Хтось закрив вікна OSB-плитами й тимчасово призупинив роботу. Хтось уже відновлює приміщення і поступово працює. Підприємці говорять неохоче, лише підтверджують: кожен має збитки – хай невеликі, але вони є.
Вантажне відділення «Нової пошти» наразі зачинене. Пошкоджені вікна зняли, отвори закрили дошками. На стінах – повідомлення, що товар перевезли у інше відділення. Вибачаються за незручності та обіцяють невдовзі повернутися до роботи.
Тернополянин Роман – місцевий підприємець. Орендує приміщення та продає інструменти для будівництва, ремонту й садово-паркову техніку. Каже, що вже не вперше потерпають від обстрілів, але в ніч на 6 червня справді злякалися, що магазин може не встояти.
– Коли ми прийшли, частини вікна вже не було, стелажі з інструментами та перестінки лежали на підлозі, зірвало кондиціонер і частину стелі. У приміщенні кілька магазинів, але після вибуху можна було спокійно пройти з одного кінця до іншого. Шостого червня все розгрібали, частина товару тріснула або загубилася, збитки – до 15 тисяч гривень. Зараз умови для роботи більш-менш є, але дах протікає – чекаємо спеціальне скло й повну заміну даху. Але ці питання вирішує власник приміщення. Думаю, на відновлення до мільйона треба точно витратити, – каже підприємець.
У сусідньому магазині продають автозапчастини. Під час нашого візиту в приміщенні працювали монтажники — відновлювали перестінки, а працівники підписували товар. Кажуть: поступово виходять на роботу, адже потрібно вчасно сплачувати оренду, зарплату й податки.
– Маємо приблизно 400 тисяч гривень збитків — це лише комп’ютерна техніка та товар, автомобільні запчастини. Усі питання щодо приміщення вирішує власник — от уже прийшли майстри й все відновлюють. Також пошкоджені дві наші автівки, які були припарковані біля магазину під час обстрілу, але їх ще не оцінювали, – розповідає підприємець.
Мають збитки на 20 млн грн
Мільйонних збитків через ворожий обстріл зазнало й товариство з обмеженою відповідальністю «Автопалац Тернопіль». Тут вибиті шибки, обвалилася стеля. Автівки вже забрали на відновлення, а територію поступово приводять до ладу.
– На момент прильоту в нас були автівки у приміщеннях, сім із них мають пошкодження і потребують часткового відновлення. Нині цим займаємось, але ви ж розумієте: за повною вартістю – за 1 500 000 грн – їх ніхто не купить. Орієнтовна знижка – 30%, ще близько 10% підуть на ремонт. Тобто ми втрачаємо до 40% вартості з кожної машини, – каже керівник підприємства Роман Хомяк. – Також у нас пошкоджені рами, вибиті всі вікна, протікає дах, потрібно купувати нове обладнання, комп’ютери. Орієнтовна сума збитків – понад 20 мільйонів гривень.
Пан Роман додає, що відповідні комісії вже зафіксували наслідки, але наразі немає міських чи державних програм, які б допомогли бізнесу відновитися. Лишається лише чекати на репарації, які, можливо, колись виплатить росія. До слова, усе майно застраховане, але компенсація не передбачена, якщо пошкодження завдане внаслідок ворожого обстрілу.
Працюють попри всі пошкодження
З плівкою замість вікон, забитими дверима та дірками у стелі – такий вигляд мають дві заправки на Микулинецькій. Попри всі пошкодження працівники є на місці та обслуговують клієнтів.
– Двері не працюють, вибило всі вікна, гляньте, як висить стеля – самі дірки. Ми працюємо, можна заправити авто, а також купити продукцію, випити кави. Всі інші питання вирішує керівництво, – каже працівниця заправки «Маркет».
Поступово відновлює свою роботу й інша заправочна станція Shell. Працівники говорять неохоче, лише дякують, що ніхто не постраждав вночі шостого червня.
– Але ви ж бачите, що у нас вибило вікна, не функціонують автоматичні розсувні двері. Оббивка теж позлітала від вибухової хвилі, та ми намагаємося працювати, обслуговувати клієнтів. Наскільки нам відомо, загальну суму збитків ще не порахували, – наголошують працівники іншої заправки.
Також ми помітили спалені десятки вантажних автівок одного з місцевих підприємств. Працівники і досі ліквідовують наслідки, але надавати будь-які коментарі на підприємстві відмовилися.
Що пропонує влада?
Підприємців, які постраждали внаслідок ракетних ударів, обіцяють звільнити від сплати податку. Про це повідомили на сайті Тернопільської міськради. Не сплачуватимуть податки як юридичні особи та фізичні особи-підприємці. Період – з першого червня до 31 грудня 2025 року, тобто пів року. Отже, їх обіцяють звільнити від сплати:
- податку на нежитлову нерухомість та земельного податку за майно, яке їм належить і було пошкоджене внаслідок ракетних ударів 25 травня та 6 червня 2025 року (якщо об’єкти потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації);
- податку на нежитлову нерухомість за об’єкти, які зазнали незначних пошкоджень і можуть бути відновлені поточним ремонтом.
Куди звертатися підприємцям, чи варто писати заяви – невідомо, адже у міськраді погоджуються надавати бодай якусь інформацію нашому медіа лише через офіційний запит. Журналісти «20 хвилин» надіслали запит і як тільки отримаємо відповідь – проінформуємо.
Зазначимо, що підприємці скептично ставляться до будь-яких обіцянок та рішень влади щодо компенсації. Здебільшого просто розраховують на власні сили.
Читайте також:
Штрафи та в'язниця: в Україні посилили покарання за блокування доступу до захисних споруд
На 95% знищені аудиторії: технічний університет у Тернополі показав наслідки атаки та відкрив збір
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Читач41Не перебільшуйте! Прифронтові області по три рази на добу бомблять, і нічого, люди не скиглять! А тут раз прилетіло - і зразу, "Караул", подайте Христа ради!
-
Yuriy KovalВони будуть ті вікна міняти 2 роки і то сміття прибирати !