Якщо в нас на підготовку до шкільного випускного витрачають всі заощадження, а то й позичають гроші. То за кордоном все інакше – на святкування вдягають зручний одяг, а замість ресторанів – влаштовують прості вечірки.
Випускний без помпезних гулянь та надзвичайно дорогих нарядів – так здебільшого святкують випускний в інших країнах. Тамтешні жителі дивуються: навіщо нам, українцям, увесь цей святковий фарс?
Олеся Хуторна разом із батькаи переїхала у Францію, коли їй було всього 12. Там навчалася у школі і там же святкувала перший у житі випукний вечір. Хоча, зізнається, не зовсім то й відчувала, що подія настільки масштабна.
- У Франції зовсім інакший випускний, ніж в Україні. Тут б всі біли здивовані, якби хтось купив сукню за тисячу євро, - посміхаючись каже вона.
Ніяких пишних урочистостей, прогулянок на лімузині, довгих промов тощо… Проста вечірка в колі друзів-випускників.
- Ми орендували приміщення в готелі, це був верхній поверх, до якого можна було легко дістатись на дах. Там був басейн, уявіть, якби хто прийшов попірнати у довгій бальній сукні, - продовжує співрозмовниця.
Олеся додає, що увесь випускний вечір обійшовся їй у 20 євро.
- Ми зібрались з друзями, поїли, випили слабоалкогольні напої, потанцювали і порозходились по домівках, - каже вона. – На столі не було великих тарілок, м’яса, салатів, картоплі і так далі. Невеличкі канапки, міні-гамбургери, соки. От і все святкове меню.
Щодо одягу, то тут у кожного – вільний стиль: хто що мав, те і вдягнув.
- Я не розумію, навіщо в нас на Батьківщині витрачають купу грошей на речі, які не потрібні. Куди поті вдягнути дорогу сукню? На скільки я знаю, українці живуть бідно, тому краще б ці кошти витратили на подорожі тощо, - зауважує дівчина.
До речі, після святкування французи переймаються вступом у коледжі: спостерігають за результатами іспиті на онлайн-ресурсах, або ж переглядають оголошення в місцевих газетах.
Скромно по бюджету, але так, щоб запам’яталося на все життя. Саме так гуляють китайські випускники.
- Знаю, що тут відриваються на повну «катушку»: по закінченню школи учні викидають з вікон школи все, що може нагадувати про навчання: зошити, олівці, ручки, навіть пенали і щоденники, - розповідає Ліана Лі. – А ще, як і на весілля, дівчата люблять тут вдягати червоні сукні.
У Німеччині, за розповіддю Світлани, кожен клас сам назначає вій Abiball.
- У доньки випускний був у великому виставкому залі. Усі учні були красиві та гарно вдягнені. Щоправда ніхто не купував для цього спеціально суконь чи костюмів за шалено великі гроші, - каже вона. – Спочатку вчителі всіх привітали, поті був конкурс бальних танців, а поті дискотека. Бал тривав десь до першої ночі. Працював буфет, напої продавали окремо. Батьки після привітань пішли додому, а діти веселились. Деякі класи йшли на дискотеку, деякі – в ресторан.
Підготовка до випускного може тривати протягом року, продовжує пані Світлана.
- Однокласники пишуть книгу про себе та своїх друзів, називають її Абібух. Для кожного учні є своя сторінка, де вклеєні смішні фотографії із жартівливими оповідями . Там є різні цікаві опитування, самі діти дають один одному характеристику. Тут можуть бути спогади про поїздки і так далі. Оцей альбом вручають на Абібалі. Дуже весело всім подивитися! – зауважує жінка.
До слова, напередодні випускного в школах Німеччини учні можуть мінятися ролями із вчителями. І якщо порівнювати з нами, то в них більш демократичні стосунки викладачів і школярів.
У молдован святкування проходить в схожому на український стилі. Після вручення атестатів усі учні ідуть в ресторан чи влаштовують веселощі в школі, розповідає Євген Бурлаку.
- Хлопці вдягають костюми, а дівчата – красиві сукні, або ж костюми, - каже він. – Не знаю, щоб хтогсь відавав на те шалені гроші. Що маємо, те і вдягаємо. Хтось купує щось спеціально для свята. Увечері всі обов’язково виконують традиційні молдавські танці. Яскраво виражені риси характеру народу у танці «Молдовеняска». Учасники його стають у коло і кладуть руки один одному на плечі. Під яскраву і темпераментну музику коло рухається то вправо, то вліво. А ще ми любимо «Букурію», що у перекладі означає «радість». Танець починається відразу з швидкого темпу, темпераментно і так витримується до кінця. Побудований на кружляннях, притупах і підскоках.
У США випускний вечір називають «Prom», що від слова Promenade - прогулянка.
- Тут всі гуляють так, щоб запам’яталось надовго, вдягають костюми, гарні сукні, замовляють лімузини, - каже Вікторія Горенко. – А потім всі їдуть на бал. За порядком на ньому стежать вчителі. Випускники розважаються, танцюють, беруть участь у конкурсах. Сцени з американських фільмів деколи нагадують картини в реальному житті. Хоча вживати алкоголь в навчальних закладах забороняють.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 28 від 9 липня 2025
Читати номер