Надумали міняти Генплан під час війни: активісти судяться із міською радою

Надумали міняти Генплан під час війни: активісти судяться із міською радою
  • У Тернополі планують внести зміни до містобудівної документації. Уже відбулись громадські слухання та прийом пропозицій від тернополян. Однак деякі тернополяни вважають, що це недоречно робити під час воєнного стану.
  • Активісти подали позов до суду та вимагали визнати недійсними громадські слухання по змінам до містобудівної документації. Журналісти «20 хвилин» побували на судовому засіданні у Тернопільскому окружному адміністративному суді у середу, 13 грудня. Як усе відбувалося та що вирішили?

Цьогоріч міська рада оголосила про початок громадського обговорення розроблених містобудівних документацій 10 лютого. Ознайомитися з нею та подати свої пропозиції або заперечення могли мешканці міста з 14 лютого по 16 березня. 

10 березня у рамках громадських обговорень відбулись громадські слухання у міській раді, де всі охочі могли долучитися почути про основні зміни, внести свої пропозиції та заперечення. 

Відповідно до чинного законодавства, строк дії генерального плану населеного пункту не обмежується. Зміни можуть вноситися не частіше, ніж один раз на п'ять років. Востаннє змінювали містобудівну документацію 2017 року. І тоді не обійшлося без скандалів та мітингів через зменшення зелених зон. 

Відео дня

Читайте також:

Планують урізати зелені зони: як під час війни У Тернополі змінюють Генплан (ЕКСКЛЮЗИВ)

Що вимагають активісти

Як розповів голова громадської організації «Об’єднання наше майбутнє» Віталій Чубатий, вони вважають, що міська рада допустила порушення під час проведення обговорень та слухань до змін у містобудівній документації. 

– Наша громадська організація вважає, що тернопільська міська рада порушила процедуру громадських слухань. Це обґрунтовується тим, що міська рада не оприлюднила на своєму сайті проєкти містобудівної документації, до яких вноситься зміни. Цим вони порушили Закон України «Про регулювання містобудівної документації», – каже Віталій Чубатий. 

Він наполягає, що тернополяни не мали змогу вільно ознайомитися з проєктом генерального плану та плану зонування, оскільки його не розміщували у вільному доступі. Натомість ознайомитися зі змінами можна було в Управлінні містобудування, архітектури та кадастру міськради у будні з 9.00 до 13.00. 

Також обурило активістів те, що багато тернополян, які служать у лавах ЗСУ, не могли фізично ознайомитися зі змінами, надати свої пропозиції чи заперечення, а також взяти участь у громадських слуханнях.

– Через дії міської ради зокрема було порушено права члена нашої організації, який не зміг бути присутній на громадських слуханнях та подати свої заперечення, – каже Віталій Чубатий. – Він перебуває на фронті. Також багато тернополян служать в лавах ЗСУ, і вони не змогли ознайомитися з можливими змінами. Це є порушенням прав наших військових.   

Тому активісти звернулися з позовом до суду та вимагали визнати громадські слухання від 10 березня щодо проєктів містобудівної документації «Внесення змін до Генерального плану м. Тернопіль», «Внесення змін до Плану зонування території м. Тернопіль» та «Звіту про стратегічну екологічну оцінку» такими, що не відбулися, шляхом скасування протоколу громадських слухань. 

Справу розглянули у Тернопільському окружному адміністративному суді у середу, 13 грудня. 

Представники громадської організації вважають, що проводити громадські обговорення та вносити зміни до містобудівної документації під час воєнного стану недоречно.

Яка позиція міської ради

Натомість, представниця міської ради Світлана Гулкевич під час засідання запевнила, що громадські обговорення відбулися у рамках закону. 

– Тернопільською міською радою було визначено спосіб участі громадськості, надання письмових пропозицій та проведень громадських слухань, – розповіла представниця міськради. – В оголошенні було зазначено, що враховуючи дію воєнного стану існує заборона розміщення на сайтах органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування генеральних планів населених пунктів. 

Світлана Гулкевич під час засідання запевняла, що всі мешканці мали змогу ознайомитися із оприлюдненими проєктами містобудівної документації, прийшовши до Управління містобудування, архітектури та кадастру. Також є журнал реєстрації учасників обговорення містобудівної документації, які приходили ознайомитися з новою документацією. 

Також Світлана Гулкевич наголосила, що рішення внести зміни до містобудівної документації прийняли ще до початку повномасштабного вторгнення у 2021 році, оскільки накопичилось багато звернень від жителів міста про внесення змін до містобудівної документації. 

– Заборони проведення громадських слухань, внесення змін до містобудівної документації чи затвердження нової містобудівної документації під час дії воєнного стану немає на законодавчому рівні, – каже вона.

Що вирішив суд 

Після вивчення доказів та судових дебатів суд вирішив відмовити у задоволені позову громадської організації про визнання громадських слухань такими, що не відбулися. Суддя Андрій Осташ повідомив, що позивачі можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Як розповів Віталій Чубатий – вони будуть оскаржувати рішення.

– Ми будемо подавати апеляцію, у нас є достатньо доказів. Сподіваємося на позитивне вирішення цієї справи. Ми вважаємо, що така важлива процедура, як зміни до генерального плану міста та плану зонування повинні проходити у мирний час, щоб усі могли повноцінно взяти участь у цьому процесі, а також  

Представниця міської ради Світлана Гулкевич після закінчення судового засідання відмовилась надавати коментарі журналістам «20 хвилин» та покинула залу. 

На якому етапі внесення змін до генплану

Під час судового засідання Світлана Гулкевич розповіла, що наразі триває внесення змін до містобудівної документації. Виконує роботи ДП Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто». 

Загалом під час громадських обговорень тернополяни запропонували 85 правок до документації, тож наразі проектант опрацьовує їх. Скільки часу це може зайняти – наразі невідомо.

Ми підготували інформаційний запит до міської ради та запитали, коли завершать внесення змін та пропозицій до містобудівної документації та скільки пропозицій тернополян, які надходили під час громадських обговорень, взяли до уваги. Більше – читайте згодом. 

Що відомо про суддю

Суддею у справі був Осташ Андрій Васильович. На сайті Тернопільського окружного адміністративного суду інформація про суддів прихована. Як вказано на сайті, для запобігання загрози життю та здоров’ю суддів у період воєнного стану, доступ тимчасово призупинено.

Однак суддя потрапляв до скандалів. У 2015 році Андрія Осташа зупинили правоохоронці, нібито у стані алкогольного сп’яніння, повідомляють Тернополяни. Адвокат Андрія Осташа Андрій Літовчук тоді заявив, що ніхто не заперечує, що його підзахисний вживав алкоголь. Однак є заперечення щодо самого  стану сп’яніння.  Рівень алкоголь у крові був дуже малим. Це засвідчував ряд лікарів-спеціалістів, – йдеться у публікації. 

Через цей випадок у 2020 році Андрій Осташ навіть потрапив до списку недоброчесних суддів, який склали учасники кампанії громадського контролю «Чесно. Фільтруй суд!». Про це повідомили журналісти «Суспільне новини». Тоді суддя коментував це на відео. Суддя тоді цю ситуацію прокоментував так:

– Та інформація є 5-річної давності. Дійсно, працівниками поліції оформлявся протокол про те, що я перебував у стані алкогольного сп’яніння. Проте дана обставина не знайшла свого підтвердження. І рішенням Тернопільського міськрайсуду від грудня 2015-го року мене визнано невинним, оскільки не було складу адмінправопорушення, – прокоментував Андрій Осташ. 

Тому до відповідальності суддю не притягнули. Він продовжує виконувати свої обов’язки у Тернопільському окружному адміністративному суді. 

Ми продовжимо стежити за перебігом подій. А як вважаєте ви, чи доречно вносити зміни до містобудівної документації під час воєнного стану? 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (12)
  • Леонид Чернец
    ага головне щоб метро не тріснуло
  • Наталия Бахуринская
    НАДАЛА  і всю його  команду на фронт!  Хай  знають  як  зараз в окопі спати, а то живуть!!!
  • Микола Шкарупа
    То генплан пропав то міняють .Крутять світом.Но прийдеться за все відповідати.Так дальше не буде.Вони вже зовсім розум втратили..
  • Галина Кохмат
    Закритий же кадастр земельних ресурсів в Україні.чи не для всіх?не розумію тернопільських чиновників.от ця пані Світлана Гулкевич.вона не має дітей,родичів?чи не живе в Тернополі?як можна забудовувати парки,зелені зони?ТМР -живуть на гроші громадян і гадять тим же громадянам,але це все наша байдужість

keyboard_arrow_up