Наслідки негоди на Тернопільщині: що буде з урожаєм і як людям допомагають у громадах

- Через сильний вітер, зливи і град, які пройшли 4 травня, мешканцям з п’яти громад наробило лиха. Затопило поля і городи, а дороги перетворилися на болотяну масу.
- Як допомагають тим, хто постраждав від негоди, а також що буде з полями та які збитки понесуть фермери, з’ясували «20 хвилин».
Села п’яти громад на Тернопільщині постраждали внаслідок негоди 4 травня.
Здебільшого затопило поля, постраждали й людські городи. Комунальники розчищають намул, забирають дерева, що впали через стрімкий вітер, а в двох селах Микулинецької громади латають дахи клубів.
Як оговтуються громади?
Бережанщина фактично внаслідок злив не постраждала, запевняє Олег Костишин, в.о. начальника відділу з питань ведення військового обліку, мобілізаційної роботи та цивільного захисту Бережанської міської ради.
— У Потуторах впало дерева, силами місцевого комунального підприємства його прибрали і вивезли, — каже Олег Костишин. — Зі скаргами нів до старости, ні до голови громади ніхто не звертався. Навіть не було потреби скликати комісію з питань надзвичайних ситуацій.
У Микулинецькій громаді здерло піднавіс у приватному господарстві, а в будинках культури Дарахова та Хмелівки зафіксували незначні пошкодження дахів, повідомила в.о. голови Микулинецької громади Ольга Слободян.
— У будинках культури на ремонт потрібно до 8 листків бляхи, — каже Ольга Слободян. — Вже склали акт, протоколом зафіксували і починаємо ремонт. За додатковими коштами нікуди не зверталися, впораємося самі, з місцевого бюджету. Вже обстежують об’єм робіт, підприємці візьмуть рахунки-фактури і ремонтуватимуть.
У селах Теребовлянської громади, де пройшла сильна злива, житловий сектор не постраждав, запевнив Ростислав Свинарчук, начальник відділу надзвичайних ситуацій, охорони праці та оборонно-мобілізаційної роботи Теребовлянської міськради.
— Городину в людей змило, градом повибивало – на такі потреби відшкодування не передбачене, — запевнив Ростислав Свинарчук. — У селі Семенів внаслідок зливи замулило, нанесло гравію на дорогу — силами КП «Теребовля» дорогу вже розчистили. Кілька трухлявих дерев, які впали від сильного вітру, теж вже оперативно забрали. Наразі в громаді немає критичної ситуації чи пошкоджень, запевнив Ростислав Свинарчук.
У Саранчуківській громаді житловий фонд не постраждав, тому люди за компенсацією не зверталися, запевнив голова громади Володимир Петровський. 169 городів — замулені.
— Комісії склали відповідні акти. Але щодо більшості городів самі господарі кажуть, що все відновиться, тому не претендують на відшкодування, — каж Володимир Петровський. — Ми вже розчистили 3 км 800 м доріг від замулення, у цьому нам допомогли місцеві агрофірми.
Ті ж агрофірми вже надали громаді насіння овочевих культур, які роздадуть людям.
Щоб розчистити і відновити канали, які намулило, потрібно зачекати, доки все підсохне, каже Володимир Петровський. Тоді найматимуть екскаватор та вантажівки і чиститимуть. Зараз, поки там болото, чіпати не радять, бо можна лише зробити гірше, каже голова громади.
На Підгаєччині три села через негоду сиділи без світла. Як повідомила 6 травня речниця АТ «Тернопільобленерго» Марія Федик, електропостачання вже відновили.
Що буде з урожаєм?
Катастрофи немає, а в деяких сільгосппідприємствах, поля яких залило, ще є час пересіяти культури, вважає директор департаменту агропромислового розвитку ТОВА Володимир Стахів.
— Перепад температур і приморозки, які були на Тернопільщині наприкінці квітня-початку травня, практично не вплинули на майбутній урожай, — за винятком абрикосових чи персикових садів, але й персики на Тернопільщині здебільшого вирощують у приватних господарствах, — каже Володимир Стахів. — Приморозки були, коли все ще було в бутоні. А вони витримують зниження температури до 5-6 градусів морозу.
Квітневі приморозки збитків на Тернопільщині не завдали, на відміну від, скажімо, Полтавщини чи Вінниччини, це вимерзли поля навіть із пшеницею, кажуть в ОВА.
— Внаслідок стихії, яка прокотилася Тернопільщиною 3-4 травня, позатоплювало, попідмивало як поля аграріїв, так і городи приватних господарств, — каже Володимир Стахів. — Щодо аграріїв — якщо урожай був застрахований, менше збитків відчують. Там позмивало, але це не критично. Якби, скажімо, негода була в липні — вже пізно щось пересаджувати чи пересівати. На початку травня все ще можна відновити.
Скільки посівів загинуло — поки рахують
Гречку в області сіють навіть в липні, коли збирають озимий ячмінь. Сою чи кукурудзу ще можна пересіяти і отримати гарний урожай, каже посадовець. Тим паче, земля вже заправлена мінеральними добривами, які вже внесли. Аграрії наразі спостерігають, як відновляться культури після зливи. Проте, навіть якщо доведеться сіяти знову, це несуттєво вплине на валовий збір на Тернопільщині. Головне, щоб надалі не було стихійних випадків, каже Володимир Стахів.
— Площі загибелі сільгоспкультур на підприємствах зараз уточнюємо, — повідомив Володимир Стахів. — Потрібен час, аби з’ясувати, чи йдеться про загибель, чи про часткове пошкодження. Якщо повна загибель, насіння в кожного аграрія є в запасі. В області воно також в достатній кількості. Можна також оформити кредит на посівну з частковим відшкодуванням від держави.
Рівень опадів, які випали на Тернопільщині на початку травня, гідрометеорологи називають помірним. Їхні фахівці-техніки через день йдуть в поля, на свою спостережну ділянку, і оглядають рослини візуально, оцінюючи їхній стан.
Але рослини на полях і городина були під загрозою і внаслідок коливання температур — від +27 до нічних приморозків. Як це може вплинути на урожай?
— Ми проводимо агрометеорологічні спостереження на чотирьох метеостанціях в області: у Кременці, Бережанах, Тернополі і Чорткові, — повідомила завідувачка сектору агрометеорології Тернопільського обласного центру з гідрометеорології Оксана Августович. — Весняний розвиток сільгоспкультур проходить в задовільних умовах.
Погодні умови, зокрема й суттєве коливання температур, небезпечного впливу на ріст і розвиток рослин не завдали, запевнила фахівчиня. Адже зміна температурного режиму відбувалася поступово.
— У дні, коли денна температура сягала до +25-27 градусів, рослини активно росли, розвивалися, — пояснила Оксана Августович. — Мова йде про озимі та ранні зернові культури. Також в ці дні господарства сіяли теплолюбні культури – сою, соняшник, кукурудзу, цукровий буряк, садили картоплю та інші овочі. Для цих культур зниження температур може спричинити затримку сходів, а також уповільнює розвиток рослин. Заморозки від нуля до трьох морозу, що спостерігались переважно на поверхні ґрунту, шкоди посівам не завдали.
Що кажуть фермери
Будь-яких пошкоджень рослин не зафіксували техніки-агрометеорологи на господарських угіддях, де проводили спостереження.
— Щодо злив і решти опадів, найбільший рівень зафіксували в Бережанах 6 мм за добу — але це помірні опади, навіть не сильні дощі, — каже Оксана Августович. — Можливо, в громадах поруч опади були більшими. Бо, скажімо, в Тернополі можуть фіксувати одну кількість опадів, а в передмісті, приміром, у Великій Березовиці, — зовсім іншу.
В господарстві Тараса Чепірнатого опадів чекали з нетерпінням, пишуть на сайті kurkul.com
«У Тернополі пройшли дощі. У нас була сильна злива, трішки може і зачепив град. За 20-30 км наробило людям біди. В мене масиви на горбі, то я думаю критичного нічого немає. Земля хотіла вологи. Навіть, якщо щось і поприбивало, то воно відійде», — каже фермер.
Що ж буде з полями і які збитки понесуть фермери, ми пробували з'ясувати у них. Проте всі, з ким спілкувалися, кажуть, що варто зачекати хоча б тиждень і подивитися, чи змило лише верхній шар ґрунту, а отже, весь урожай врятує, чи руйнування значні. Ми повернемося до цієї теми згодом.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.