Навіть 17-річним абітурієнтам для вступу потрібні документи з ТЦК. І не лише чоловікам
Якщо вступають до вишу 16-річні і молодші, документу з ТЦК не потрібно. А в деяких ВНЗ Тернополя військово-обліковий документ потрібен навіть жінкам, дізналися «20 хвилин».
Призовники вже від 17 років мають особисто з’явитись в ТЦК для приписки до відповідних призовних дільниць. Але у територіальному центрі комплектування наголошують, що це звичний процес і не має жодного стосунку до мобілізації. Натомість це загальна процедура і йдеться про уточнення даних призовників, пояснили у пресслужбі Тернопільського обласного ТЦК та СП.
Треба йти самому
— До призовних дільниць приписуються допризовники, яким у рік приписки виповнюється 17 років, — повідомили у пресслужбі ТЦК. — Юнаки зобов’язані особисто прибути та подати необхідні документи для взяття на первинний військовий облік, визначення ступеня придатності до військової служби, освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.
Приписаним до призовних дільниць видають посвідчення про приписку. Його й потрібно, як з’ясували «20 хвилин», додати до переліку документів, потрібних для вступу у ВНЗ.
— У тих абітурієнтів, які народилися у 2007 році і раніше, має бути військово-обліковий документ, — підтвердив «20 хвилин» начальник військово-мобілізаційного підрозділу ЗУНУ Мирослав Коваль. — Навіть якщо їм ще не виповнилось 18 років, але має виповнитись у 2007 році, вони повинні мати військово-обліковий документ. Це регламентується Постановою Кабміну №1487 від 30 грудня 2022 року.
Юнакам і дівчатам 2008-2009 р.н. цього документу надавати при вступі не потрібно.
Якщо абітурієнти, які планували цьогоріч вступати до ЗУНУ, прийшли без військово-облікового документу, їм відмовляли. У ЗУНУ кажуть, не мають права без військово-облікового документу приймати на навчання чи роботу. Молодші, 2008 року, право на вступ до ВНЗ без військово-облікового документу можуть, але такий їм буде потрібен наступного року, аби мати змогу продовжити навчання.
— Були такі абітурієнти, які повернулись з-за кордону і прийшли подавати документи для вступу, не маючи військово-облікового документу, — каже Мирослав Коваль. — Ми їм пояснювали: повинні повернутись, стати на облік і тоді подавати документи на вступ до ЗУНУ.
… і не лише хлопцям
У медуніверситеті Тернополя такі ж вимоги: всім 17-річним абітурієнтам потрібен військово-обліковий документ. Проте у цьому навчальному закладі є особливість: такий документ мають надати не лише чоловіки, а й жінки, які вступають до ВНЗ після коледжу, повідомив «20 хвилин» Ігор Драч, відповідальний секретар прийомної комісії ТНМУ. Це питання регламентується постановою Кабміну №313. Молодшим, запевнив Ігор Драч, при вступі військово-обліковий документ не потрібен.
Відмовили у подачі документів для вступу до педуніверситету цьогоріч до 10 потенційним студентам, бо ті не мали військово-облікового документу, повідомив «20 хвилин» Юрій Древніцький, відповідальний секретар приймальної комісії ТНПУ.
— Відмови були, але ми одразу інформували абітурієнтів, що повинен бути ще військово-обліковий документ, — Юрій Древніцький. — Деякі йшли до ТЦК, отримували і повертались. Ті, хто ігнорував, до нашого університету, відповідно, не можуть потрапити.
Кількість студентів чоловічої статі, які могли би отримати відстрочку через навчання у ВНЗ, не зросла. Здобуття другої освіти і, відповідно, отримання відстрочки, після 19 травня стало неактуальним. Чіткої статистики, наскільки їх поменшало, у педуніверситеті не ведуть.
— У нас теж деяким потенційним студенткам потрібен військово-обліковий документ для вступу, — підтвердив Юрій Древніцький. — Це для тих, хто вступає після коледжів на спеціальність «Хімія» чи «Біологія».
У цьому виші зарахування на бюджетну форму навчання було 10 серпня, і вже 12 червня накази про зарахування усіх студентів передали до кабінету військового обліку педуніверситету. Там повинні провести внутрішню перевірку і в семиденний термін передадуть дані до ТЦК за місцем реєстрації абітурієнтів.
Іноземців увосьмеро менше
Єдине, кому з юнаків для вступу у виші Тернополя не потрібно військово-облікового документу — це іноземці, підтвердили у Тернопільському національному технічному університеті. Проте таких, у порівнянні з довоєнним часом, у «політесі» поменшало майже вдесятеро.
У довоєнний час в нашому університеті навчалися близько 500 студентів-іноземців, зараз близько 60, — каже Ірина Дідич, т.в.о. директора Центру міжнародної освіти ТНТУ. — Причини різні — і батьки неохоче пускають, зважаючи на війну в Україні, і політичні чинники. Скажімо, з Нігерії платежі за навчання важко здійснити. Деяким студентам проблемно відкрити транзитні візи і в’їхати до України. Наразі на перший курс зарахований єдиний іноземець — він з Азербайджану.
Є й інші кандидати, питання щодо їхнього вступу розглядають. Очікують студентів-іноземців і за програмою підвищення кваліфікації та планують зараховувати на п’ятий курс.
Через поменшання студентів-іноземців викладацький склад поки не зміниться, якщо й будуть якісь ротації, місця педагоги збережуть, запевняють в техуніверситеті.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Аліна Ярмакова
Gg Gg
Gg Gg
Максим Дворянинов