Контейнерні майданчики для сортування сміття в Тернополі мають облаштувати до 1 травня. На якому етапі процес та які проблеми виникають дізнавалася “20 хвилин”.
Про обов’язкове сортування сміття в Тернополі почали говорити в грудні 2018-ого, тоді сесія міської ради прийняла відповідне рішення. Спершу почали запаяли сміттєпроводи в будинках, тепер облаштовують контейнерні майданчики під контейнери для змішаних відходів, скла та пластикових пляшок. Облаштувати все мають до 1 травня. В управлінні ЖКГ кажуть, що роботи ще тривають, майданчиків облаштували багато, але точної цифри немає.
- Затвердженого вигляду контейнерних майданчиків немає, - кажуть в управлінні. - Єдині вимоги - майданчик має бути захищений з трьох сторін вогнетривкими матеріалами і мати тверде покриття. Якщо є потреба, то майданчик закривають ще спереду. Для скла ніби ще ніде не ставили контейнерів. А для змішаних відходів ставлять не один, а стільки, скільки розраховано на кількість мешканців будинку.
В процесі запровадження системи сортування сміття виникає чимало запитань і непорозумінь між самими мешканцями. Як каже голова ГО “Рада Голів ОСББ міста Тернополя” Сергій Лупак, найбільше конфліктів виникає саме через те, що мешканці одного будинку не можуть дійти згоди де ж встановити той контейнерний майданчик. Нещодавно такий конфлікт був між мешканцями Симоненка 4 та 6. Мешканці будинку на вул. Симоненка, 4 скаржилися, що сміттєві контейнери будинку №6 поставили їм під вікна. Але згодом їх пересунули.
- Дехто робить майданчики, а дехто поки що ні, - каже Сергій Лупак. - Комісія створена, а відмовляється робити. Спілкувався з головою ОСББ “15 Квітня, 37”, вони ще вирішують де встановалюти. На Київській, 7 є сміттєпроводи і плюс окремо сортування сміття вже давно, тому майданчик там не робитимуть.
Згідно із нормами, майданчики та накриття мають бути з негорючих матеріалів, але багато хто ставить зверху дошки. А це горючий матеріал.
- Ще дивлюся, на Симоненка накрили лише контейнери для змішаних відходів, а сітки для пластику - ні, - продовжує чоловік. - То яке це сортування? Це позорище. Основна проблема зараз - вибір місця для майданчиків. Бо одні мешканці хочуть там, інші там. Бо раніше смітники були під кожним під’їздом, а зараз треба нести з одного кінця будинку в інший. Не хочуть, щоб під вікнами були ті майданчики.
Порушують і державні будівельні норми при облаштування контейнерних майданчиків. Наприклад, на “Дружбі” контейнерний майданчик встановили на тротуарі біля житлових будинків Миру, 10 та 11.
- Слід зауважити, що даний вид споруди суттєво обмежує видимість для транспортних засобів, як при виїзді на головну дорогу та і при повороті та наступному підйомі, оскільки поряд розташована дитяча поліклініка, кількість матерів та дітей які регулярно користуються даним тротуаром дуже велика, а тому завжди буде існувати підвищена небезпека щодо безпечного пересування пішоходів та даній ділянці дороги, - коментує архітектор Василь Будзик. - Також варто звернути увагу і та той факт, що дана споруда фактично зайняла половину тротуару, таким чином істотно обмежила рух для мешканців даної вулиці.
Згідно із пунктом 2.8 Наказу Міністерства Охорони Здоров’я України від 17.03.2011 року №145 «Про затвердження Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць», контейнерні майданчики повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м. Відстань від контейнерного майданчика до фасаду будинку Миру 10 становить 18, 57 м. Згідно із пунктом 2.7 контейнерні майданчики повинні мати водонепроникне тверде покриття та бути обладнані навісами, огорожею. Вони мають бути ізольовані від об'єктів обслуговування населення, господарських дворів і магістральних вулиць смугою зелених насаджень шириною не менше 1,5 м. Не повинні бути прохідними для пішоходів і транзитного руху транспорту.
- Тому тут порушили і відстань до магістральної дороги, а також норму про смугу зелених насаджень, які у даному випадку просто відсутні, - каже експерт. - Згідно пункту 2.10 у виняткових випадках в районах забудови, де немає можливості дотримання відстаней, зазначених у пункті 2.8, місце для контейнерних майданчиків встановлює комісія. Вона складає акт довільної форми щодо місця розташування контейнерного майданчика, який підписується всіма членами комісії у чотирьох примірниках для кожної із сторін.
Поки у місті продовжують облаштовувати контейнерні майданчики. А як запрацює систему сортування сміття побачимо зовсім скоро.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер