Партнер рубрики Події

Не зупиняє і 10-15 років тюрми. Сніг зійшов — і почалось: люди, не паліть суху траву!!!

Не зупиняє і 10-15 років тюрми. Сніг зійшов — і почалось: люди, не паліть суху траву!!!
Наслідки паління сухої трави у с. Волиця Нараївської ТГ 14 березня
  • Від ворожих бомб палає українська земля, а місцеві палії допомагають нищити навкруги усе живе, нарікають рятувальники
  • З березня минулого року за підпал посилили відповідальність — покарання 10-15 років ув’язнення з конфіскацією майна.
  • 14 березня рятувальники ліквідували 8 пожеж в природних екосистемах на загальній площі понад 1,7 га. Їм мало роботи під час війни?

— Всупереч заборонам горе-господарі продовжують палити суху траву, провокуючи виникнення масштабних пожеж, — каже речниця головного управління ДСНС в Тернопільській області Ірина Крупа. — Їх не спиняє ні те, що пожежі внаслідок підпалів можуть вийти з-під контролю, а продукти горіння є шкідливими для здоров'я. Не спиняє їх навіть введення воєнного стану в Україні. Від ворожих бомб палає українська земля, а місцеві палії допомагають нищити навкруги усе живе!

Сніг зійшов — активізувались палії трави та сухостою. Лише за останні дні рятувальники виїжджали на такі пожежі з десяток разів.

Де горіла трава за останні дні?

15 березня о 02:08 в с. Бодаки Вишнівецької територіальної громади Кременецького району виникла пожежа сухої трави на відкритій території на площі 1 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом місцевої пожежної команди сел. Вишнівець.

Відео дня

14 березня о 16:40 в с. Волиця Нараївської ТГ Тернопільського району виникла пожежа сухої трави на відкритій території на площі 0.015га.

Пожежу ліквідовано черговим караулом 7 державної пожежно-рятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління.

О 16:55 в місті Кременець на вул. Замковій виникла пожежа сухої трави на відкритій території на площі 0,03 гектара. Пожежу ліквідовано черговим караулом 5-ї державної пожежно-рятувальної частини 5-го державного пожежно-рятувального загону. 

О 18:25 в селищі Підволочиськ на вул. Тернопільській виникла пожежа сміття та сухої трави на відкритій території на площі 0,001 гектара. Пожежу ліквідовано місцевим населенням до прибуття пожежно-рятувального підрозділу.

О 19:01 в селі Староміщина Підволочиської територіальної громади Тернопільського району виникла пожежа сухої трави та чагарників на відкритій території на площі 0,003 гектара. Пожежу ліквідовано черговим караулом 20-ї державної пожежно-рятувальної частини 3-го державного пожежно-рятувального загону.

О 01:34 в селі Бережанка Скала-Подільської територіальної громади Чортківського району виникла пожежа сухої трави на відкритій території на площі 0,6 га. Пожежу ліквідовано черговим караулом місцевої пожежної команди сел. Скала-Подільська.

13 березня О 20:25 у селі Капустинці Збаразької територіальної громади Тернопільського району виникла пожежа сухої трави на відкритій території на площі орієнтовно 29 м.кв. Пожежу ліквідовано черговим караулом 4 державної пожежно-рятувальної частини 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління.

12 березня. 17:02. в селі Литячі Товстенської територіальної громади Чортківського району, на відкритій території виникла пожежа сухої трави. Пожежу на площі 1 га ліквідовано місцевою пожежною командою даного села.

10-15 років тюрми з конфіскацією

Не зупиняє паліїв навіть те, що 3 березня 2022 року внесено зміни до Кримінального кодексу України, якими передбачено посилення відповідальності за злочини проти основ національної безпеки в умовах воєнного стану. Зокрема, у статті 113 «Диверсія» до переліку злочинів додано також навмисні підпали, зокрема, й сухої рослинності. Для порушників передбачено покарання у вигляді ув'язнення строком від 10 до 15 років з конфіскацією майна.

Минулого року, щойно зійшов сніг і минуло кілька днів, рятувальники ліквідували 109 пожеж на відкритих територіях, при цьому постраждало понад 109 гектарів землі!

— Самовільне спалювання листя та сухої трави становить загрозу для людського здоров’я, адже листя, що тліє без доступу кисню, виділяє хімічні сполуки, здатні викликати у людини різні захворювання, зокрема рак, — каже Ірина Крупа. — Випалювання рослинності також призводить до руйнації ґрунтового покриву та його збідніння. Вогонь знищує насіння й коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їхнього коріння.

При стихійному спалюванні трави вогонь може охопити великі території та спричинити знищення диких рослин і тварин. Крім того, існує загроза лісових пожеж і займання житлових будинків, а також короткого замикання, якщо поблизу проходять високовольтні лінії електропередачі, застерігають рятувальники.

— Окрім того, ресурси, які могли б використовуватись для надання допомоги людям, що страждають від нападу агресора, рятувальники вимушені витрачати на ліквідацію наслідків навмисних підпалів, — нарікають рятувальники.

Може викликати рак

В тліючому без доступу кисню листі й траві виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання.

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі й траві виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин, наголошують рятувальники.

— Додаткова проблема полягає в тому, що з торішнім листям і травою, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, особливо пластмасові та поліетиленові вироби, що суттєво посилює забруднення атмосфери, — каже Ірина Крупа. — Саме вони, як правило, стають причиною подразнення в горлі та кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні, що особливо небезпечні тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти. До вогнища нерідко потрапляють фанера та дерев’яні речі покриті масляною фарбою, що містять свинець.

Спалювання трави чи листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту, каже Ірина Крупа. На природних луках, відкритих ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. У лісогосподарських регіонах – це повне знищення лісу, яке супроводжується значними матеріальними втратами.

За випалювання сухої рослинності, нагадаємо, передбачено адміністративну, а в окремих випадках й кримінальну відповідальність.

Закон: паліям - стотисячні штрафи і тюрма 

Закон передбачає за знищення вогнем або пошкодження лісів, зелених насаджень штраф від 91 800 до 153 000 гривень. Існує і кримінальна відповідальність: обмеження або позбавлення волі від 2 до 5 років. Але це не зупиняє паліїв.

Від 17 квітня 2020 р. в Україні вступив  в дію закон щодо посилення відповідальності за спалення трави. Йдеться про Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження навколишнього середовища» (щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря і знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу).

Штрафи за порушення пожежної безпеки суттєво збільшили, а відповідальність стала кримінальною.

Закон передбачає покарання:

— за знищення або пошкодження лісів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом — штраф від 91 800 до 153 000 гривень, а також кримінальна відповідальність -  обмеження або позбавлення волі від 2 до 5 років;

— за спалювання трави і листя в населеному пункті — адміністративна відповідальність і штраф від 3 060 до 6 120 гривень.

— за порушення пожежної безпеки в лісі через необережне поводження з вогнем — адміністративна відповідальність і штраф від 4 590 грн до 15 300 грн.

— за забруднення повітря шкідливими речовинами чи відходами (зокрема спалювання сміття) — кримінальна відповідальність і штраф від 30 600 до 61 200 гривень.

Коментар


 Сергій ДАНІЛІН, начальник відділу агітаційно-   пропагандистської роботи центру забезпечення діяльності   управління ДСНС в області:
 

  — Зазвичай причиною таких пожеж є людська недбалість.   Щороку навесні й восени селяни й дачники із дбайливою   ретельністю спалюють суху траву й сміття. Вони переконані, що   таким чином попіл від старих рослин удобрює землю для нових,   тож так підвищують родючість. І хоч екологи кажуть, що від   паління користі нема, а є лише шкода, люди продовжують   наражати на небезпеку себе, інших людей і довкілля. Такі пожежі   зазвичай набувають значних масштабів, вигорають великі   території, часто вогонь перекидається на будівлі та об’єкти   інфраструктури. У полум’ї гине все живе.
 

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Алена Феськова

    Може це Росія палить ? Чи славо українці?

keyboard_arrow_up