Оповім ти дашто: лемківська казка про орача, яку записали прямо на Донбасі

Оповім ти дашто: лемківська казка про орача, яку записали прямо на Донбасі

Військовий з Тернопільщини, колишній голова ОДА Степан Барна, який зараз перебуває на службі, озвучив лемківську казку про Орача та Жебрака. Дивіться казку нижче.

Про це розповідають на сторінці проєкту Оповім ти дашто. Лемківські казки

Ця байка нагадує про силу праці та жертовності. Вона повчає, що робота на благо інших має глибоке значення, навіть якщо власна вигода здається незначною. Орач показує, що життя не обмежується лише власними інтересами, а полягає в доброму служінні іншим.

Відео дня
iv class="video-block">

— Мати можливість озвучити казку в проєкті  для мене важливо як для збереження лемківської культури, так і особисто. Як для людини з лемківським корінням, це — про пам’ять і популяризацію нашої спадщини. Казку ми записали прямо на Донбасі, де я зараз несу службу. Сподіваюся, що цей проєкт допоможе більшій кількості людей дізнатися про Лемківщину і зберегти її для майбутніх поколінь, — написав Степан Барна. 

Дякую, Мишко Адамчак, за цю ініціативу й запрошення долучитися до проєкту!

Довідка  ПРО ПРОЄКТ
Автор проєкту, доброволець і музикант Мишко Адамчак є лемком за походженням. Його бабусі і дідусі були насильно виселені у 1945 р. зі села Тилява (Центральна Лемківщина) в Радянську Україну і вже в Івано-Франківську розповідали своєму онукові особливою говіркою рідного краю лемківські казки. Саме ця родинна історія стала основою для проєкту «Оповім ти дашто».
З часом Мишко, будучи музикантом, зрозумів, що з усього масиву усної народної творчості лемків (Лемківщина – це Карпатські гори й передгір’я на території Польщі і Словаччини та західна частина Закарпаття) найповніше зафіксовано пісенний фольклор. Сьогодні лемківські пісні знають, люблять і співають не лише імениті виконавці, а й люди у всьому світі. Тому народна творчість лемків асоціюється передусім з піснею, хоч у всіх регіонах Лемківщини оповідна традиція була дуже потужною, а фольклорна проза, зокрема і казкова – багатою й різноманітною.
Вигнання та розсіяння мешканців Північної Лемківщини спричинило ситуацію, коли їхня фольклорна традиція стрімко згасає разом із носіями її діалекту та культури. Казка, що формує національну ідентичність дитини та знайомить її зі світом – зникає, не будучи повно зафіксованою у літературі, науці, мистецтві – і забирає із собою великий пласт культурницької місії, яка у ній закладена.
Тож, із думкою «лемко лемка бачить здалека», заручившись підтримкою однодумців, лемків та дослідників лемківської культури, Мишко вирішив започаткувати проєкт «Оповім ти дашто» аби зберегти лемківську культуру і говірки для прийдешніх поколінь.
Переглянути казки можна за посиланням

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Богдан Ярома
    Я тиж мам лемківське коріння. Мої батьки били висилени з Ванівки в 46 році. Подабат ся мі лемківска говірка, а пану Степану Барні і Мишку Адамчику хочу пдякувати  за то же не забивают і не дают забити нашу говірку! Поки будут лемки жити буде і Україна бо они не дадут їй пропасти . Творчої наснаги Вам хвопаки! З великою повагою до Вас!

keyboard_arrow_up