Партнер рубрики Події

Опублікували копію адмінпротоколу, складеного на Сергія Надала за те, що він виписував собі захмарні премії

Опублікували копію адмінпротоколу, складеного на Сергія Надала за те, що він виписував собі захмарні премії
  • Історія з преміями продовжується. Національне агентство з питань запобігання корупції дало відповідь на повідомлення Сергія Надала, що звинувачення щодо нього неправдиві.
  • Мер Тернополя надав свій коментар на протокол.
     

Що ми знаємо про Тернопіль? Є чудова пісня про файне місто, є красиве озеро. А ще міський голова Тернополя преміює себе до 250% від суми окладу, але цурається цього. Так іронічно написало Національне агентство  з питань запобігання корупції і виклало адміністративний протокол щодо конфлікту інтересів у мера Тернополя.

Нагадаємо, що у публікації НАЗК, від 4-го квітня 2023 року, йдеться про те, що Сергій Надал преміював сам себе у максимальному розмірі. За інформацією Нацагентства, обсяг преміальних мера міг сягати навіть 250% від посадового окладу. На сайті НАЗК йдеться і про допомогу на оздоровлення, а також матеріальну підтримку для вирішення соціально-побутових питань, які були виплачені міському голові Тернополя Сергію Надалу протягом зазначеного періоду. І все це у максимальних гранично допустимих обсягах.

Після цього Тернопільська міська рада вийшла з публічною заявою про те, що додаткових нарахувань міського голови Тернополя не було. І ця інформація є неправдивою та недостовірною.

Відео дня

Однак НАЗК не пропустили ці гучні заяви та опублікували свою відповідь. Цитуємо:

«Враховуючи, що у воєнний час доступ до даних про зарплатню, особливо мерів, обмежений, ми підозрюємо, що працівники Тернопільської міської ради могли не знати про нюанси оплати праці мера через закритість процесу преміювання.

Тому можемо ознайомити вас з адміністративним протоколом, складеним через порушення вимог антикорупційного законодавства мером міста Тернопіль. Зокрема, на сторінках 5, 6, 7 протоколу можна переглянути повний перелік розпоряджень Тернопільського міського голови, якими він преміював сам себе протягом 2021 та 2022 років.

Ми не ставимо під сумнів сумлінність чи професійність виконання роботи міського голови. Справедлива оплата праці – це конституційне право кожного українця.

Водночас поняття «конфлікт інтересів» – складний юридичний термін, тому роз’яснюємо докладніше суть порушення.

Складовою будь-якого конфлікту інтересів є приватний інтерес. У цьому випадку – оцінювання своєї роботи самим собою для отримання премій більшого розміру. Тобто мер має право на премії, але визначати розмір преміювання собі ж він не може. Ні під час війни, ні в інший час. Також ні посада мера, ані статус народного депутата не мають значення, коли є факти порушення. Як отримувати премії без конфлікту інтересів та хто може погодити премії меру, можна прочитати у Базі знань НАЗК: http://bit.ly/43dgUjC».

Тобто, підписуючи розпорядження, опубліковані в оприлюдненому протоколі, за висновками НАЗК, «приватний інтерес міського голови превалював над публічним».  В цьому і виник конфлікт інтересів:

«Діючи в інтересах територіальної громади, Надал С.В., як тернопільський міський голова, мав бути об’єктивним, виконувати свої посадові обов’язки неупереджено та не допускати конфлікту між приватними та публічними інтересами.

Натомість Надал С.В. використав свої службові повноваження не в інтересах територіальної громади, а виключно  у власних інтересах, не повідомив, як особа, що перебуває на посаді, яка не передбачає наявності у нього безпосереднього керівника, Національне агентство про конфлікт інтересів, що виник у нього під час видання розпоряджень щодо здійснення преміювання працівників міської ради, зокрема самого себе, та виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення у максимальних, гранично-допустимих розмірах».

Нагадуємо, що статею 11 Закону України «Про запобігання корупції» (https://bit.ly/40PMUZx) одним із повноважень НАЗК передбачено здійснення моніторингу та контролю за виконанням актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб.

НАЗК вдячне Тернопільському міському голові та міській раді, які створили значний суспільний резонанс. Це спонукає глибше розібратися в питаннях оплати праці міських голів та перевірити їх на предмет наявності конфлікту інтересів при преміюванні.

Відповідь міськради

Незадовго після оприлюднення протоколу від НАЗК у міськраді так відреагували на нього. Тож, батл продовжується. Цитуємо:

«НАЗК нарешті оприлюднило протокол у соціальних мережах і це стало єдиною можливістю з ним ознайомитися для міського голови Тернополя. Оскільки до цього часу НАЗК не надсилав протокол ні міському голові, ні на адресу Тернопільської міської ради, тим самим порушуючи конституційна права та норми законодавства.

Відповідно міський голова не мав можливості подати свої пояснення, які повинні бути відображені у протоколі, або ж відмовитися від підпису протоколу та вказати мотиви відмови. До речі, про факт складання протоколу міський голова теж дізнався з публікації на сайті НАЗК.

Розмір премії.

Повномасштабна війна в Україні розпочалася 24.02.2022 року. І всупереч гучним заголовкам у публікації НАЗК, розмір премії міського голови з цієї дати не перевищувала 100% розміру посадового окладу. Окрім того, інформація про розмір премії надавалася на запити усіх бажаючих і на час війни вона становила, у березні 2022 року – 90%, з квітня по листопад-100%, а у грудні – 0%. Окрім того, розмір цієї премії є нижчим, аніж у інших посадових осіб міської ради.

Також у 2022 році міський голова взагалі не отримував матеріальної допомоги.

Відповідно, публікації НАЗК щодо розміру премії на час війни та інформація про отримані матеріальні допомоги – неприйняті та є неправдивими. І загалом така дискусія з НАЗК щодо цих питань повинна відбуватися в іншій площині, що передбачена чинним законодавством.  Оскільки публікації НАЗК порушують один із основних принципів – принцип презумпції невинуватості, який закріплений у ст. 62 Конституції України. Цей принцип встановлює правило, відповідно до якого, особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення, доки її вину не буде доведено в законному порядку, тобто у судовому рішенні.

Хто встановлював розмір премії

Теперішня каденція міського голови Сергія Надала розпочалася у 2020 році. На першому засіданні виконавчого комітету була створена комісія з визначення розміру премії міському голові, яка й скеровувала до виконання офіційний документ щодо розміру премії. Таким чином, міський голова не встановлював собі розмір премії, а лише як розпорядник коштів скеровував рішення Комісії до виконання.

Тому відсутні правові підстави стверджувати про максимальний розмір премії міського голови, оскільки такий розмір премії нормами законодавства не встановлений. А у цьому випадку щомісячний розмір премії міського голови визначається у кожному місяці бюджетного року в межах фонду оплати праці окремою Комісією.

Щодо терміну конфлікту інтересів

У зазначеній публікації НАЗК вказує, що у Базі знань НАЗК (покликання http://bit.ly/43dgUjC) можна дізнатися про те, як отримувати премії без конфлікту інтересів, однак, здійснивши  детальне вивчення цих матеріалів можна дійти висновку, що там відсутні будь-які роз’яснення, що стосуються правовідносин, описаних у протоколі НАЗК та погодитись з тим,  що  конфлікт інтересів під час прийняття керівником рішення про встановлення того чи іншого виду виплати буде відсутній, якщо він зобов’язаний встановити конкретний розмір виплати, і законодавство не дає змоги йому зробити вибір щонайменше із двох чи більше можливих варіантів розмірів виплати (відсутність дискреції).

Тай загалом, з часу повномасштабного вторгнення робота міських голів полягала не лише межах виконання «функціональних обов’язків чи дотриманням правил внутрішнього трудового розпорядку, трудової дисциплінки», - як це у протоколі пише НАЗК, а й передбачала цілодобову роботу для забезпечення життєдіяльності міста в час війни».

Ви також можете звернутися до НАЗК, щоб ініціювати моніторинг способу життя мера вашого міста або будь-якого іншого посадовця чи депутата. Якщо у вас є факти, що вказують на те, що чиновник будує будинки, купує преміальні авто чи відпочиває в люксових готелях, а його доходи явно не дозволяють це — напишіть нам: [email protected].

Цікаво, а кого підтримуєте ви: НАЗК чи мера Надала? Пишіть нам про це в коментарях.

Читайте також:

Сергій Надал виписував собі захмарні премії під час війни? Ми запитали у мера

На Чортківщині голова сільради «годувала» сина з державного бюджету

Начальника відділу Нацполіції Тернопільщини судитимуть за отримання хабаря

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (44)
  • Читач29

    бідака недоїдає
  • Nadiia Vovk Vovk

    Певно він один ...Та то в кожному районі....Штани протирають а зарплати і преміі ого...А сраки понаідали як .....
  • Наталья Кондратюк

    Може ще на один маєток за кордоном збирає. Поки війна , що хочуть роблять. Зате з військових познімали.
  • Анна Кубай

    Крав і бреше що це не правда .

keyboard_arrow_up