Тернопільські рибалки переконують, що Став зарибили небезпечними паразитами. Який сом там насправді?

- За документами Європейський сом, а у водоймі — Американський. Такі результати осіннього зариблення Тернопільського ставу, на думку місцевих рибалок та активістів.
- В управлінні державного агентства меліорації та рибного господарства в Тернопільській області заперечують: кажуть, що усе робили за документами.
- То що ж тепер з екосистемою водойми і звідки ж насправді привезли сома, ми дізнавались.
— 19 листопада 2021 року відбулося чергове зариблення Тернопільського міського ставу. Вселення здійснювалось за рахунок коштів Тернопільської міської ради, — таку інформацію знаходимо на офіційному поталі Тернопільського рибоохоронного патруля. — Так, до водойми було випущено 110 кг сома європейського, середньою вагою приблизно 150 грамів/екз. Вселено більше 730 екз. риби.
Відео з зариблення опублікували також на сторінці Тернопільського міського голови Сергія Надала.
— Відбувся другий етап зариблення Тернопільського ставу. Запущено 110 кг європейського сома на акваторії Ставу поблизу відпочинкової зони «Циганка», — пише міський голова.
Але в коментарях тернополяни сумніваються в походженні риби і кажуть, що разом з європейським сомом, натомість сюди заселили сома американського. А він... небезпечний.
Вселення водних біоресурсів у дану водойму відбувається відповідно до науково-біологічного обґрунтування Львівської дослідної станції Інституту рибного господарства НААН України. Проєкт розроблено на п’ять років 2021-2025 рр. Перший етап вселення відбувся четвертого листопада 2021 року. Тоді у Тернопільський міський став було вселено 14 625 екз. коропа (1 170 кг).
Сом не той?
Тернополяни переконують, що на фото та відео з процесу зариблення помітили рибин, що можуть значно зашкодити екосистемі.
— У науковому обґрунтуванні львівського інституту чорним по білому написано що ''ВАЖЛИВО НЕДОПУСТИТИ ВСЕЛЕННЯ АМЕРИКАНСЬКОГО СОМА'' це інвазивний вид який знищить екосистему Тернопільського ставу, ви власними руками зробили екологічну катастрофу, які довбні допустили що цього сома вселили у нашу водойму? Хто підробляв документи, що риба здорова якщо взагалі там риба іншого виду була? І хто 5 років тюрми за підробку документів отримає, — пише в коментарях тернополянин Олег.
Нам вдалось знайти документ, про який йдеться.
Небезпечна риба?
Як розповідає директор директор ГО з моніторингу екології «Скеля» Андрій Об’єщик, обидва види сома різняться за зовнішніми ознаками.
— На відео, яке Тернопільська міська рада опублікувала в мережі, видно, що у воду потрапив сом канадський, або як ще його називають, карликовий американський сом. Це паразит, вид, який не потрібен у наших водоймах. Він відрізняється від європейського хвостовим плавником, плавниками верхніми та боковими, відрізняється кардинально кольором, — говорить він. — За зариблення відповідала комісія, у склад якої входив головний ехтіолог рибоохоронного патруля Сергій Сеник, за його підписом усі документи, починаючи від завантаження в рибному господарстві і до його вивантаження у Став. Це все — службова недбалість людей, які повинні були проконтролювати цей процес.
Активіст каже, що наявність рибин виду американський сом, загрожує екосистемі водойми. Розмножується вона дуже швидко, а харчуються ікрою та личинками риби інших видів. Виловити зараз сома зі Ставу неможливо, але люди, які допустили таку помилку, повинні за неї відповідати.
Нижче ми публікуємо кадри з відео, де зафіксований процес запуску риби.

За документами — європейський
За коментарем щодо ситуації ми звернулись до керівника відділу іхтіології, регулювання рибальства та меліорації Тернопільського рибоохоронного патруля Сергія Сеника. Але він був небагатослівним.
— Вчора копії усіх документів я надав активістам. Я вам кажу: європейський сом. У мене є висновок, що риба здорова і пише там чітко: європейський. Зариблення проводилось відповідно до НБО, НБО робила Львівська науково-дослідна станція Інституту рибного господарства НАН України. Відповідно до документів, передбачено запуск сома європейського, так всюди він в мене і йде. І відповідно до експертного висновку, і по накладній, — каже пан Сеник. — Інші види потрапити в річку не могли. Це є європейський сом. Де взявся в водоймі інший вид риби, я не знаю. Та риба, яку ми запускали, — це сом європейський. Я вам все пояснив.
Ми отримали копії документів на закупку риби. Із них відомо, що 733 рибини європейського сома, вагою 110 кілограмів, закупили на 33 995 гривень. Тобто кілограм риби обійшовся приблизно в 309 гривень. Рибу купували в селі Ратищі Зборівського району.
За коментарем ми також звернулись до керівника обласної екологічної інспекції Романа Нитки. За його словами, в екоінспекцію звернень з цього приводу не було. Але сам він про ситуацію знає.
— Однією з особливостей риби, про яку йдеться, є роздвоєний хвіст. На тих фотографіях, які поширені в соціальних мережах, неможливо визначити тип хвоста цієї риби. Я не побачив жодного роздвоєного хвоста, можливо, не ті фотографії. Однозначної відповіді, чи це сом європейський, чи американський, я вам дати не можу, — сказав він.
Фотографії, які опубліковані в цьому матеріалі ми, скеруємо офіційним листом на адресу екоінспекції. Про результати розгляду повідомимо згодом.

Коментарі експертів
Зариблення загалом проводити зарано: Леонід Бицюра, еколог
Ми почали з очистки мулових відкладень, ще потрібно підвищити проточність: влаштувати придонний спуск. Те, що у Став закинули рибу не вирішить тих питань, які зараз нагальніші для того, щоб Став був чистим, і вона там прижилась.
Зараз почали вапнувати воду. Теж питання сумнівне, адже технологія навіть не ХХ, а ХІХ століття. А ще потрібно промоніторити усі фекальні стоки у водойму та їх забрати. І це не лише з боку Тернополя, а й довколишніх сіл з іншої сторони Ставу. Також важливо — зробити аераційну лінію на Дамбі, але вона повинна бути потужнішою від тієї, що знаходиться на набережній. Крім того, перед рибою потрібно висадити флору. Якщо нормально спрацювати у розв'язку цих завдань — зариблювати можна не менше, ніж через п'ять років.
Сплутати ці дві риби неможливо: Андрій Шульга, рибалка з 30-річним стажем
Сплутати ці два види нереально. Крім назви, ну і вусиків, нічого спільного в них немає. У європейського сома немає виражених червоних плавців, у нього зовсім інша будова. Якщо взяти дві в руки — помилитись нереально. На фото, які ви мені показали, навіть не зважаючи на те, що якість їх не дуже хороша, теж сплутати неможливо. Ви бачите, є риба чорна, камуфляжного забарвлення, форми подовгастої і коротка риба, з іншим хвостом, іншою формою тіла, з вираженими червоними плавцями.
Чи бачете ви на фото/відео рибу двох видів?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
David StarrНаші люди все знаюсь у всьому ся розбирають )
-
Свіно КілєрЛисий шкідник знов нашкодив,ще й за наші з вами грошики...
-
Ajvego Dikardiosнадал хоче озеро осушити і землю продати. так як всі парки продав.
-
Олег КушнірРибакам потрібно буде вакцинуватись ще і від паразитів!!!