Гори колод, обрізаного гілля можна побачити у парках міста, особливо в «Топільче». До неба сумно здіймаються оголені стовбури – картина виглядає постапокаліптично. Тернополяни кажуть, що такого активного весняного обрізання дерев вони в попередні роки не помічали.
- Я знаю, що наші комунальники полюбляють обчімхувати дерева і пояснюють це оновленням, видаленням аварійних гілок. Проте це вже занадто, - каже тернополянка Оксана Павлюк, яка звернулася в редакцію. - У що перетворилися наші парки? У сутінках тут наче і фільмі жахів. Поспилювали гілки на старих деревах – це зрозуміло. А ось чому чіплятися тих, які два-три року тому тільки «оновлювали».
Йдеться про дерева на набережній Ставу поблизу острівця «Чайка», додає тернополянка. Вони якраз повипускали свіжі гілки, які навесні з зеленим листям дивилися б дуже гарно. А їх знову «підстригли», залишивши голі стовбури.
- Поки тут виростуть гілки – знову доведеться чекати років два-три, - каже пані Оксана. - А ще я була шокована, коли побачила, що плакучі верби на острові закоханих знову пообрубували. Гілля дуже красиво звисало до води і його роками ніхто не чіпав. Декілька років тому дерева обрізали. Тільки минулоріч гілки почали відростати – і що маємо? Все знову обрубали. Що робиться? Може я чогось не розумію?
Окрім того тернополяни обурюються через масове зрізання дерев в парку «Топільче». І справді, якщо пройтися парком, тут можна побачити багато спиляної деревини. Особливо постраждали дерева на центральній алеї у парку. Від ряду дерев, висаджених вздовж алеї, залишилися лише стовбури.
- Навіть плакучу вербу, яка прикрашала гіллям місточок навпроти зоокуточка, спиляли до середини стовбура, - каже тернополянин Олег. - Дивлюся на це все і таке враження, що парк перетворили на лісозаготівлю.
Те, що дерева у Тернополі омолоджують аж занадто, кидається у очі і гостям міста. Нещодавно фото стовбурів на набережній Ставу розмістив на своїй сторінці у Facebook фотограф з Ужгорода Сергій Гудак.
Омолодження дерев проводить КП «Об’єднання парку культури та відпочинку Тернополя». Його керівник Олег Протасевич каже, що тернополяни не повинні обур’юватися, адже є відповідні норми для підрізання кожного дерева. Тому порушення у цьому немає.
- Ви думаєте, ми не любимо наші парки, лише тернополяни люблять? – каже він.
Зрізані колоди працівники комунального підприємства поріжуть на дошки, які використають для ремонту місточків у парку, додає Олег Протасевич.
Начальник управління житлово-комунального господарства міськради, еколог Олег Соколовський пояснює, що омолодження дерев є нормальним явищем. Воно є обов’язковим, адже по-іншому ми просто не втримаємо дерева у місті.
- Будь-яке дерево обов’язково треба омолоджувати, бо на жаль ми живемо в урбанізованій системі і дерева цього не витримують, - каже він. - Тому щоб дерево жило довше, його треба омолоджувати. Причому кожне дерево має свою систему омолодження. Наприклад, тополю обрізають без скелетних гілок – під стовбур, іншим деревам – залишають скелетні гілки. Це речі, які ми постійно робимо, і ніхто ніколи не звертав уваги, а зараз це викликає незрозумілу реакцію. Працівники об’єднання парків роблять добру справу – вони рятують зелені насадження. Чому це викликає таку стільки шуму?
Олег Соколовський також додає, що тополя, яку зрізають, не є ділова деревина, тобто та, яку можна продати. Тай взагалі за словами посадовця, на території міста не буває такої деревини, бо переважно зрізають хворі та крихкі дерева.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Адамів Сергій
Stels
Для порівняння парки Києва