Печера «Вертеба»: таємничий світ під землею Тернопільщини
Вертеба — гіпсова печера, яка знаходиться в Чортківському районі, посеред поля, біля села Більче-Золоте.
У печері є два маршрути. Перший – ближній, де розміщений музей трипільської культури. Другий називається дальній, у якому знали декілька сцен для фільму «Довбуш».
У Тернопільській області знаходиться понад 50 печер. Одна з них — печера «Вертеба», яку використовували трипільці, ще понад 5000 років тому. Сьогодні ж основними мешканцями печери є кажани.
У місцях спалювання археологи знаходили кістки зайців, кіз та інших тварин. Саме на цьому місці люди приносили тварин у жертву богам.
«Протягом 700 років племена трипільської культури використовували це підземелля. Завдяки дослідженням ми можемо розуміти, що відбувалося у печері. На перших етапах печеру використовували люди саме у культових цілях. У них на першому місці була богиня землі, родючості. Саме під землею можна було принести богині дари у вигляді жертвоприношення», – розповідає старший науковий працівник Борщівського краєзнавчого музею Мирослав Бойко.
«Ось ця стегнова кістка можливо належала людині, адже у печері вони також помирали», – запевняє Мирослав Бойко.
У музеї зробили реконструкцію побуту трипільців. Однак збереглися і оригінальні артефакти, яким понад 5000 тисяч років.
«Знаходимо багато амулетів. От намистинку знайти на поверхні поля це велика рідкість, а тут знайшли намиста з зуба вовка, оленя.»,– ділиться Мирослав Бойко.
Насправді Вертеба є підземним лабіринтом, на сьогодні її довжина 9 кілометрів. До печери є безліч входів, однак коли люди її покинули із часом усі входи засипало землею.
У пері проживають кажани. Як розповів Мирослав, побачити їх у теплу пору року велика рідкість, найчастіше кажани зимують тут зграями.
У печері проходили зйомки декількох сцен із фільму «Довбуш».
У печері утворюються сталактити, які наростають і з часом падають у них.
Один із них наростав кілька мільйонів років.
Автор Марія Філіпович
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.