Партнер рубрики Події

Пенсія за віком: коли призначається? Роз’яснення від Пенсійного Фонду

Пенсія за віком: коли призначається? Роз’яснення від Пенсійного Фонду

Мінімально необхідний страховий стаж для отримання пенсії у 65 років становить 15 років.

Право на призначення пенсії за віком в Україні визначається в залежності від страхового стажу при досягненні передбаченого законом віку. Інформацію про це надає Пенсійний фонд України.

Згідно з наданим поясненням, закон встановлює вимоги стосовно наявності необхідного страхового стажу для отримання пенсії після досягнення віку 60, 63 або 65 років.

«Для виходу на пенсію після досягнення віку 60 років у 2024 році необхідно мати не менше 31 року страхового стажу», — йдеться в повідомленні.

Щорічно страховий стаж, необхідний для виходу на пенсію у віці 60 років, збільшується на 12 місяців, досягаючи у 2028 році показника в 35 років.

Відео дня

У випадку, коли особа, яка досягла віку 60 років у 2024 році, має менш як 31 рік страхового стажу, необхідного для пенсії, вона отримає право на призначення пенсії після досягнення віку 63 роки у 2027 році, при умові наявності не менше 24 років страхового стажу, повідомили в Пенсійному фонді України.

Мінімально необхідний страховий стаж для отримання пенсії у віці 65 років становить 15 років.

Як зазначили у ПФУ, страховий стаж, набутий після 1 січня 2004 року, обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди роботи до 2004 року — на підставі трудової книжки та інших документів про стаж.

Розмір пенсії за віком визначається для кожного пенсіонера індивідуально і залежить від набутого ним страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески.

Пенсія за віком призначається автоматично або за зверненням людини.

Пенсія за віком, з дня наступного за днем досягнення віку 60 років, може призначатись автоматично (без звернення особи), якщо в реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, набутий до 2004 року (роботодавцем чи застрахованою особою було подано для зацифрування трудову книжку, інші документи про стаж).

Заяву на призначення пенсії та пакет документів можна подати безпосередньо до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або в електронній формі через вебпортал електронних послуг фонду з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Окремим категоріям громадян можуть призначатись пенсії за віком до досягнення віку 60 років:

 • На пільгових умовах —особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці та на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва;
 • Дострокові — особам, які мають особливий статус, зокрема багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства, учасникам бойових дій та членам сімей загиблих, громадянам, звільненим з роботи, яким на час звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку;
 • Зі зменшенням пенсійного віку — учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
 •  

Розмір пенсій в Україні

Середній розмір пенсії за 2023 рік зріс на 762 грн або на 16,5% до 5 385 грн.

Водночас офіційний рівень інфляції в Україні за 2023 рік становив 5,1%.

Серед регіонів України найвищі пенсії:

 • Київ —  7 249 грн 
 • Рівненська область — 6 790 грн
 • Донецька область — 6 622 грн
 • Луганська область — 6 334 грн
 • Житомирська область — 5 924 грн.

Читайте також:

Середня пенсія на Тернопільщині — найменша в Україні. Дані Опендатабот.

10 тисяч і більше пенсії на Тернопільщині мають майже 5 тисяч осіб.

Надбавка до пенсій у понад 4 тисячі гривень реабілітованим: як і де оформити документи.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
 • Nin Ja

  Хай нахер ідуть!

keyboard_arrow_up