Партнер рубрики Події

Перестаньте палити землю, це є кому робити і без вас! На Тернопільщині знищили майже 775 га

Перестаньте палити землю, це є кому робити і без вас! На Тернопільщині знищили майже 775 га
  • Щоденно підрозділи ДСНС лише на Тернопільщині виїжджають від 10 до 30 разів на гасіння пожеж, які виникли внаслідок паління трави!
  • Юридично зміни в законодавство не внесли, проте у військовій адміністрації наголосили, що за паління трави каратимуть за умовами воєнного часу.

622 пожежі, що виникали в екосистемах і через які постраждало 774,18 гектарів землі, ліквідували рятувальники від початку року на території Тернопільщини.

Впораються попри спроби паліїв підірвати сили 

— Щоденно підрозділи виїжджають на гасіння таких пожеж від 10 до 30 разів, — повідомила Ірина Крупа, прес-офіцер ГУ ДСНС України у Тернопільській області. — Залучається техніка та особовий склад, які в умовах війни мали б акумулювати сили, пальне та ресурси для надання допомоги населенню у надзвичайних ситуаціях, спричинених агресією наших убивць. Звичайно, ми впораємося, відреагуємо на усі виклики, незважаючи на спроби паліїв підірвати наші сили. А українців застерігаємо і просимо - перестаньте палити українську землю, зараз це є кому робити і без вас!

Шкода від спалювання сухої трави, листя та інших рослинних залишків різностороння, адже має багато негативних наслідків. На жаль, люди рідко надають цьому ваги. Не зупиняє їх навіть кримінальна відповідальність.

Відео дня

При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, угарний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. В тліючому без доступу кисню листі й траві виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин, наголошують рятувальники.

Хибна думка, що зола – хороше добриво

— Додаткова проблема полягає в тому, що з торішнім листям і травою, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, особливо пластмасові та поліетиленові вироби, що суттєво посилює забруднення атмосфери, — каже Ірина Крупа. —  Саме вони, як правило, стають причиною подразнення в горлі та кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні, що особливо небезпечні тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзилліти. До вогнища нерідко потрапляють фанера та дерев’яні речі покриті масляною фарбою, що містять свинець.

Спалювання листя й трави призводить до руйнації верхнього ґрунтово-рослинного покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. За нормальних умов, коли листя перегниває, необхідні для розвитку рослин речовини повертаються у ґрунт. При згорянні ж утворюється зола, це у кращому випадку, наголошують рятувальники.

— Не зважаючи на загальноприйняту думку, зола – дуже погане добриво і, таким чином, спалювання трави чи листя щороку призводить до все більшого збіднення ґрунту, — каже Ірина Крупа. — На природних луках, відкритих ділянках і газонах вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. У лісогосподарських регіонах – це повне знищення лісу, яке супроводжується значними матеріальними втратами.

За випалювання сухої рослинності, нагадаємо, передбачено адміністративну, а в окремих випадках й кримінальну відповідальність.

Закон: паліям - стотисячні штрафи і тюрма 

Від 17 квітня 2020 р. в Україні вступив  в дію закон щодо посилення відповідальності за спалення трави. Йдеться про Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою збереження навколишнього середовища» (щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на забруднення атмосферного повітря і знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу).

Штрафи за порушення пожежної безпеки суттєво збільшили, а відповідальність стала кримінальною.

Закон передбачає покарання:

— за знищення або пошкодження лісів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом — штраф від 91 800 до 153 000 гривень, а також кримінальна відповідальність -  обмеження або позбавлення волі від 2 до 5 років;

— за спалювання трави і листя в населеному пункті — адміністративна відповідальність і штраф від 3 060 до 6 120 гривень.

— за порушення пожежної безпеки в лісі через необережне поводження з вогнем — адміністративна відповідальність і штраф від 4 590 грн до 15 300 грн.

— за забруднення повітря шкідливими речовинами чи відходами (зокрема спалювання сміття) — кримінальна відповідальність і штраф від 30 600 до 61 200 гривень.

Коментар

Сергій ДАНІЛІН, начальник відділу агітаційно-пропагандистської роботи центру забезпечення діяльності управління ДСНС в області:
-— Зазвичай причиною таких пожеж є людська недбалість. Щороку навесні й восени селяни й дачники із дбайливою ретельністю спалюють суху траву й сміття. Вони переконані, що таким чином попіл від старих рослин удобрює землю для нових, тож так підвищують родючість. І хоч екологи кажуть, що від паління користі нема, а є лише шкода, люди продовжують наражати на небезпеку себе, інших людей і довкілля. Такі пожежі зазвичай набувають значних масштабів, вигорають великі території, часто вогонь перекидається на будівлі та об’єкти інфраструктури. У полум’ї гине все живе.
 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (4)
  • Надія Петрівна

    Та коли настане кінець тим паліям?!!! Що року одне і теж!! Невже так тяжко до вас доходить те що просять, а просять НЕ ПАЛИТИ ТРАВУ!!! І без вас бід хватає. Включайте мізки вже!!! Слів немає...!!
  • MYkola Golynskyi

    Закон про заборону робити вогнище на землі  і штраф мінімум 20000гривень
  • Михайло Затварницький

    А попроубйте ту скотину яка підпалила зловити. Вони ж суки тихенько кинули папірець підпалений і швидко тікати. От і все. Поки розгориться то їх і слід пропав, тільки сміються єхидно з всіх. Виродки.
  • Alexandr Sasha

    Так за таке строк як за мародерства

keyboard_arrow_up