Зверення до президента України на сайті петицій з’явилося наприкінці серпня. Авторка петиції звернулась до президента з проханням увіковічнити пам’ять про відомого українського фізика, електротехніка та винахідника в країнах пов’язаних з його життям.
Авторка петиції Леся Івасюк просить налагодити за допомогою дипломатичних представництв України постійну політику донесення до міжнародної громадськості – насамперед через центральні ЗМІ країн світу – інформацію про видатних українців минулого, з урахуванням етнічного, історичного, мовного, освітнього, наукового, культурного, військового та дипломатичного аспектів історії України.
- Іван Пулюй – феноменальна особистість зламу сторіч, - пише Леся Івасюк. - Важко у світовій історії того часу знайти настільки універсальну людину. Людину, яка б досягнула таких висот не тільки в точних науках, а й у гуманітаристиці.
Також авторка петиції пропонує домовитися з урядами Австрії, Франції, Чехії та Хорватії, щоб встановити там пам’ятники вченому.
У Тернопільському національному технічному університеті цю ідею активно підтримали викладачі та студенти.
- Кожен народ пишається своїми найвидатнішими синами і доньками, які уособлюють його найкращі риси, найвищі досягнення, - розповідає завідувач кафедри фізики ТНТУ, доцент Юрій Скоренький. - Уродженець Гримайлова, вихованець Тернопільської гімназії Іван Пулюй досяг найвищих наукових та суспільних вершин, був одним зі світочів технічного прогресу Європи в час, коли Україна не мала державності, була поділена між імперіями. Йому належать визначні досягнення у фізиці катодних променів та X-променів, електротехніці – передових галузях науки того часу. Іван Пулюй перекладав українською Святе Письмо, коли і народ і його мова були під загрозою. Він став захисником і виразником прагнень свого народу, змагаючись за відкриття у Львові українського університету, за нашу державність.
Важливо зберегти пам'ять про видатних українців - кажуть викладачі університету.
- Петиція, яку я пропоную підтримати, має дати поштовх до відновлення історичної пам’яті та визнання європейської спадщини нашого народу, щоб австріяк, чех чи француз, або й українець у Відні, Празі чи Стразбурзі мав перед очима постать Івана Пулюя, як доказ європейського минулого та запевнення європейського майбутнього України - каже Юрій Скоренький.
Підтримали петицію викладачі з різних факультетів та кафедр, щоб набрати якомога більше підпсів.
- Встановити у Відні пам’ятник Іванові Пулюю – чудова ідея, - каже доцент кафедри української та іноземних мов ТНТУ Леся Назаревич. - Тисячі туристів відкриють для себе замовчувану правду про генія зламу віків. Неоціненними стануть історії про співпрацю І. Пулюя з Н. Теслою, В. Рентгеном, про діалоги з Францом-Йосифом, Альбертом Ейнштейном та іншими світочами того часу. Впевнена, ми, українці, своїми голосами зможемо привернути увагу світової спільноти до постаті Івана Пулюя. Саме час підказати європейцям, що варто подякувати нашому земляку за: телефонний зв’язок, першу електростанцію на змінному струмі, лампи розжарювання, катодні лампи, дослідження Х-променів. Х-промені використовують медики всього світу. Хіба цього мало? Важливо, щоби на інформаційній ниві українська спільнота переконливим голосом нагадувала про велич теоретика, практика, основоположника фізики катодних променів, генія світового масштабу Івана Павловича Пулюя.
Студенти також активно долучились до підписання петиції.
- Я вже підписав петицію бо для мене це важливо, - каже студент технічного університету Андрій. – Про Івана пулюя я дізнався тільки тоді, коли вступив до університету. Це справді дуже цікава і талановита людина. Але, на жаль, багато навіть його земляків, вже забули, що Іван Пулюй з Тернопільщини, що саме він відкрив х-промені, які у пострадянських країнах називають рентгенівськими. Взагалі протистояння Пулюя та Рентгена багато порівнюють з протистоянням Тесло та Едісона. Тому я залюбки підписав петицію і хотів би, щоб кожен тернополянин та українець пам’ятав своїх видатних вчених.
А як вважаєте ви, чи потрібно підтримати петицію? Чи зробите це самі?
Чи потрібно увіковічнювати Івана Пулюя в пам’ятниках?
Чимало викладачів університету з різних кафедр об’єдналися, щоб підтримати петицію. Багато викладачів та студентів навіть додають на свої аватарки у соціальних мережах хештег #ПІДТРИМАЙ ПЕТИЦІЮ ЗА ПУЛЮЯ. Хтось поширює інформацію на своїх сторінках, щоб якомога більше людей долучились до збору підписів.
Наразі петиція набрала 434 голоси. До кінця збору підписів лишилось ще майже півтора місяці. Підтримати петицію можна за посиланням. Для цього варто авторизуватися та натиснути «Підписатися».
А що ви думаєте про ідею встановити пам’ятники Івану Пулюю в інших країнах? Чи підпишете петицію? Пишіть у коментарях!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер