Чи буде дистанційне навчання і, якщо після виборів діти таки підуть до школи, чи гарантують їм безпеку? Ось основні питання, які надсилали читачі редакції «20 хвилин». Ці ж питання батьки школярів активно обговорюють у чатах та на тернопільських сторінках у соцмережах. Їх ми адресували до міської ради, управлінь освіти та охорони здоров’я.
- Бюлетені на ці вибори довжелезні, маю досвід роботи на виборах і тому припускаю, що навряд до понеділка включно, 26 жовтня, їх встигнуть порахувати, - написала в повідомлення на «20 хвилин» тернополянка Олена Ріжук, мама двох школярів. – Про дистанційне «гудить» вже весь Фейсбук. І люди мають рацію. Чи знову нам готуватись до дистанційного?
Інші читачі, які з подібним запитанням звертались до журналістів, припускали, що продезінфікувати приміщення шкіл навряд чи встигнуть. Тому тут палиця з двома кінцями: люди виступають проти дистанційного навчання із «завданнями на вайбер», водночас бояться за безпеку своїх дітей. Адже їм, у разі стандартного навчання, доведеться прийти у приміщення шкіл, у яких напередодні було велике скупчення людей.
- Дистанційне навчання якщо і запроваджуватимемо, то лише у зв’язку з епідситуацією у Тернополі та рівнем захворюваності серед тернополян – і ніяк не через те, що не встигнуть порахувати бюлетені, - запевнила журналістів начальниця управління освіти і науки міськради Ольга Похиляк. – Приміщення після шкіл продезінфікують – і цим займатиметься певна компанія. Є доручення міського голови зробити це 26 жовтня.
Навіть якщо дистанційне навчання запровадять, воно буде повноцінним, а не зводитиметься до скидання вчителями «завдань у вайбер», на яке нарікали батьки на початку карантину, запевняє заступниця начальниці управління освіти і науки міськради Ірина Сум.
Виборчих дільниць не буде лише у трьох школах міста: №№ 4, 24 і 30. У частині закладів розташуються одразу по дві виборчі дільниці. Йдеться про школи №№ 2, 7, 8, 9, 11, школа-колегіум ім. Й. Сліпого, 14, 16, 18, 23, 28, 29, Галицький коледж, Технічний коледж ТНТУ, державний навчальний заклад Тернопільський центр професійно-технічної освіти та ТВПУ №4 ім. Паращука. Загалом у 36 закладах освіти розміщені виборчі дільниці.
- Перелік закладів освіти, у приміщенні яких розміщені виборчі дільниці, передали управлінню охорони здоров’я та інформували, щоб 26-28 жовтня там провели дезінфекцію, - повідомила Ірина Сум. – Доки її не проведуть, діти до приміщення навчальних закладів не допускатимуться. Обговорюємо питання можливої організації дистанційного навчання - умовно 27-28 жовтня, але це у крайньому випадку.
Якщо епідситуація буде стабільною, штучно переводити на дистанційне навчання учнів не переводитимуть, підтвердила Ірина Сум. Окрім того, якщо таке запровадять, воно стосуватиметься лише учнів 5-11 класів.
За проведення дезінфекції відповідатимуть керівники навчальних закладів, запевнила речниця міськради Мар’яна Зварич.
- Деззасоби сертифіковані, затверджені наказом МОЗу, а проводити дезінфекцію хлоровмісними засобами буде фірма, з якою укладуть договір, - повідомив Василь Даньчак, начальник управління охорони здоров’я міськради. – Питання щодо вибору фірми поки вирішується.
Тим часом на сайті Тернопільської облдержадміністрації опублікували інформацію про кошти, виділені на протиепідемічні заходи під час виборів. Тернопільщина – на третьому місці з кінця – після Луганської області та Миколаївщини.
- На здійснення протиепідемічних заходів під час проведення виборів з місцевих бюджетів передбачено 37,4 млн грн, - йдеться на сайті облдержадміністрації. - На виконання постанови Кабінету Міністрів України №846 від 14 вересня 2020 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 641» у місцевих бюджетах передбачено 37,4 млн гривень на здійснення протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, під час організації та проведення виборів 25 жовтня 2020 року.
Загалом з Державного бюджету України на підготовку і проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року затверджено видатки за бюджетною програмою 6741020 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» в обсязі 2 252, 1 млн гривень. А Тернопіль виділив на все про все 121 800 грн.
Нагадаємо, Уряд затвердив Порядок здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів.
Відповідним рішенням, прийнятим на позачерговому засіданні Кабінету Міністрів 14 вересня, встановлено додаткові вимоги щодо протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів на період дії карантину у зв’язку з поширенням на території України COVID-19, повідомляє "Урядовий портал".
Нові правила для місцевих виборів:
- Проводитиметься опитування щодо наявності симптомів респіраторних захворювань та температурний скринінг усім особам, які заходять до приміщень для голосування та приміщень виборчих комісій.
- На вході до приміщення виборчої комісії, приміщення для голосування повинні знаходитися антисептики для рук.
- Також мають бути обладнанні місця для централізованого збору та утилізації засобів індивідуального захисту.
- У приміщеннях буде нанесена розмітка, що вказує на дотримання дистанції не менше 1 метра.
- Потоки виборців, на вхід та на вихід, повинні бути розділені.
- Крім того, рекомендується у приміщенні одночасне перебування виборців з розрахунку не більше трьох осіб на один стіл для видачі бюлетенів.
- Стільці, столи, меблі, які використовуються виборчою комісією, повинні бути виготовлені з матеріалів, які можна продезінфікувати.
- Використання тканини на столах не дозволяється.
- Члени виборчої комісії повинні дотримуватись фізичного дистанціювання. Тобто, сидіти на відстані не менше 1 метра один від одного, або застосовувати фізичні бар’єри, наприклад, прозорі екрани.
- Протирання дверних ручок, поручнів, сидіння тощо дезінфікуючими засобами потрібно проводити не рідше одного разу на 2 години, а вологе прибирання приміщення - не рідше одного разу на 4 години.
- Оброблювати окремі частини виборчих скриньок також можна, але потрібно не допустити потрапляння речовини та засобів дезінфекції усередину виборчої скриньки.
- Виборці повинні дотримуватись протиепідемічних заходів, обробити руки дезінфікуючими засобами перед входом до приміщення, перебувати у респіраторі або захисній масці. При цьому члени виборчої комісії можуть звернутися до виборців з проханням тимчасово зняти маску для підтвердження особи.
- Рекомендовано не брати дітей до виборчих дільниць.
- Користуватися особистою ручкою.
- Засоби захисту повинні мати усі члени виборчої комісії, офіційні спостерігачі, поліцейські, працівники органів, закладів, установ, на території яких розміщені приміщення для голосування та приміщення виборчих комісій.
- У разі виявлення випадку COVID-19 в одного із членів виборчої комісії, всі інші члени виборчої комісії можуть продовжувати виконувати свої функції при відсутності симптомів респіраторних захворювань.
- Після завершення підрахунку голосів, передачі протоколів та бюлетенів для голосування у приміщенні виборчої комісії проводиться заключна дезінфекція.
Куди скаржитись, якщо ви виявили порушення – чітко ніде не прописано. У ТВК нас запевнили, що про нові правила, затверджені Урядом, голови ДВК і члени комісій знають. От контролювати за їхнім дотриманням – не зобов’язані. Однак нагадали, що на дільницях чергуватимуть поліцейські. Тому про порушення можна повідомити правоохоронцям.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 28 від 9 липня 2025
Читати номер