Подорож до центру Галичини. Таємниця засновниці Ізраїлю

Єврейський слід в житті Нараєва тягнеться на багато століть. Біль і смуток двох світових воєн не оминув містечко. Та були герої. 

Подорож до центру Галичини. Таємниця засновниці Ізраїлю
Голда Меїр

Вбили дитину в бабусі на руках

Єврейський народ гітлерівці винищували поголовно. Не щадили ні калік, ні дітей, ні старих.
       
- Єврейська сім’я домовилася з нашою жінкою, яка жила в Дрогобичі, що вона їхню дитину сховає від німців, - розповідає  місцева мешканка Ярослава Красниця. - Жінка привезла хлопчика в Нараїв до бабці. А бабця вже прийняла його, як рідного, водила дитину щонеділі до церкви. Два чи три роки бабця хлопчика виховувала. А дитина є дитина, і у євреїв є оця традиція обрізання. І хтось, якась гнида, про то заглянула і донесла німцям. Прийшли до жінки з автоматами. Розстрілювали євреїв в нас на окописку, і бабцю з дитиною туди привели. Хлопчик рветься: «Бабцю, не дай мене розстріляти! Бабцю, не дай мене!..» Але на руках у бабці хлопчика застрілили…

Засновниця Ізраїлю

Поміж трагічні історії єврейського народу, у селі говорять, що з Нараєва, можливо, походить Голда Меїр (дів. Мабович). Народилася співзасновниця держави Ізраїль 3 травня 1898 у Києві, померла 8 грудня 1978 в Єрусалимі. Але де почався рід Мабовичів? 

Звідки її батько, достеменно ніде нема правдивої інформації. У своїх спогадах під назвою «Моє життя» 4-ий прем’єр-міністр Ізраїлю писала:      
 
«Мої батьки в Києві були приїжджими… Мій батько, народжений в Україні, повинен був проходити військову службу в Пінську, але саме там мама його й  зустріла».

У якому саме місті України народився і виріс Мойша-Іцхок Мабович, Голда Меїр не згадує. Про матір відомо, що вона проживала в Пінську (нині Білорусь). Дівоче прізвище матері – Найдич, теж з єврейського роду.

Але про походження співзасновниці Ізраїлю говорять в Нараєві.

 - Батьки, а може дідусь Голди Меїр, в Нараєві шинок тримали. В 60-х роках вона приїжджала з візитом в Київ, і вітаючи з жовтневими святами, вітала також наших односельчан. Правда це чи ні, не знаю, але так в селі у нас переказують, – каже Ярослава Красниця.

Нерозгадана таємниця батьківського роду
  
За словами директора україно-ізраїльського Інституту стратегічних досліджень імені Голди Меїр Альберта Фельдмана, справжнє ім’я батька Голди може бути історичною загадкою.

- Її батько належав до кантоністів. Так називали єврейських хлопчиків, яких забирали до царської армії Росії, коли ті досягнули 14-річного віку, - каже він. - Служити єврейські чоловіки мали не менше 25 років. Але під час військової служби в Пінську, майбутній батько Голди дістає для себе підроблені документи і покидає армію. Вже одруженим він переїжджає з дружиною до Києва, батьки якої були проти цього шлюбу через бідність нареченого. Після єврейських погромів у Києві голова сім’ї вдруге підробляє документи і сам переїжджає в США, а потім забере дружину з дітьми. Тому ми не знаємо на сто відсотків чи Іцхок Мабович справжнє ім’я і прізвище батька Голди. Тим не менше, він скоріш за все походить з території тодішньої Польщі, яка входила до складу Російської імперії.         

Назарій НАДЖОГА

Коментарі
19:00 Директор «Березолю» та забудовники оскаржують  ухвалу про арешт землі 18:30 Фото дня: новорічною ілюмінацією почали прикрашати театралку 18:06 Подоляни  - 10 років для вас  разом з Вами! (новини компаній) 18:00 Тернополянин просить створити спеціальну службу, яка контролюватиме маршрутки 17:23 Аферисти у Тернополі видурили у людей 16 000 грн 16:14 Українка боротиметься за титул на чемпіонаті світу зі змішаних єдиноборств 15:45 Виграла планшет проголосувавши у "Народному бренді 2017" photo_camera 15:00 Вакансії тижня у Тернополі: кого шукають і які зарплати пропонують 14:20 «Вар’яти» знову змусили Тернопіль реготати 13:28 Кримінальну справу проти священика, який влітку збив трьох підлітків, суд закрив 13:05 Рух тролейбусів відновили. Стояли вони, бо через аварію не було струму 13:00 Тернопільська "Нива" підсилилась захисником 12:35 Питання про додаткову плату для «іногородніх» дітей у садках відклали до квітня

"Налагодження роботи маршрутного транспорту", - таку петицію написав тернополянин Юрій Пастернак.

photo_camera

Розіграш планшету між учасниками голосування у "Народному бренді RIA 2017" провели у середу, 13 грудня, в групі "Новини Тернополя...

Шукаєте який ресторан обрати на Новий Рік. Цікаві шоу програми, смачну кухню, доступні ціни. Огляд ресторанів та барів...

Проект бюджету на 2018 рік має бути внесений на розгляд депутатів вже 15 грудня. Основними джерелами доходу у місті і...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up