«Покійним потрібна лише молитва». Коли йти на цвинтар і що можна залишати на могилах рідних

«Покійним потрібна лише молитва». Коли йти на цвинтар і що можна залишати на могилах рідних

Священники пояснили, чому не варто залишати освячені паски із крашанками на кладовищі, нагадали про табу на пластикові квіти і зазначили, коли на цвинтарях Тернополя проходитимуть молебні.

Провідна неділя чи поминальні дні, коли відвідують могили родичів в період Великодніх свят — це час молитви. Коли ми згадуємо наших померлих родичів або близьких людей. Дати, розклад відправ на Тернопільщині різняться. Одні йдуть на цвинтар у день самого Великодня, інші — у другий день свят, на поливаний понеділок. Треті — через тиждень, у наступну неділю після Воскресіння Хрестового. Про точну дату вам повідомить священник парафії, яку ви відвідуєте.

 

На пластикові квіти — табу

Чіткого розподілу чи графіку, коли це необхідно зробити, — немає. Все залежить від поклику душі та родинних традицій, кажуть священники. Та зазначили, що потрібно померлим і чого категорично не варто залишати на гробах. А також повідомили, коли на цвинтарях Тернополя будуть священники, аби звершити короткий молебень на могилах.

Відео дня

— Можна йти і на сам Великдень, і в понеділок чи вівторок після Пасхи, або й через тиждень, — каже о. Олег Харишин, прессекретар Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ, настоятель Церкви Покрови Пресвятої Богородиці. — В деканатах УГКЦ запланували заупокійну молитву на Алеї Героїв 20 квітня опівдні. Наступного дня ми молитимемося біля Хреста на цвинтарі у Підгородньому. Це незмінна традиція.

Померлим потрібна молитва — більше нічого. Можна принести на могилу букет живих квітів. А на пластикові — табу.

— Пасок, яєць чи інших харчів не лишати на гробах — це все посвячене, не варто класти на могилу, аби потім не розтягали собаки, птахи і не збирали інші, — радить о. Олег. — Ми маємо пам’ятати про відповідальність за місце спочинку рідних і напередодні свят прибрати на могилі. Забрати бур’яни, тернину, залишки свічок. Головне — це свята молитва за тих, хто спочиває в тій могилі.

У Тернополі провідна неділя цього року припадає на 27 квітня, каже о. Тарас Дідик, священик ПЦУ Тернопільської єпархії, медичний капелан. Проте в деяких громадах можуть йти на цвинтарі і в понеділок чи вівторок після Великодня. Особливо це стосується тих, хто приїжджає на свята з інших міст, або планує на провідну неділю поїхати, скажімо, в село, щоб відвідати могили рідних.

 

Найкраща квіточка для душі — молитва

— Священники часто проводять панахиди безпосередньо на кладовищах, — каже о. Тарас Дідик. — Якщо біля цвинтарів є капличка, відправи відбуваються і там. Але священик підходить до того, хто його запрошує, аби відправив заупокійну Літію за померлими.

Щодо пластикових квітів — тут думки і священнослужителів різних конфесій, і екологів одностайні, каже отець. Та закликав вірян не приносити на кладовища штучні квіти, оскільки вони шкодять нашому довкіллю. Якщо хочете залишити на могилі букет — варто надати перевагу живим квітам.  Але найкраще — це щира молитва. Це буде найкраща квіточка для нашого спочилого родича, каже о. Тарас.

— Церква не рекомендує залишати на могилах їжу, — застерігає о. Тарас Дідик. — Померлим не потрібні продукти чи, скажімо, їм все рівно, з якого матеріалу чи якої вартості пам’ятник. Їм потрібна щира молитва. Аби до цієї молитви додати бонус, можна використати досвід ранньої Християнської церкви: коли продукти роздавали нужденним. Це може бути як милостиня від померлого тим, хто за нього молився.

Священник Тарас Дідик також пояснив, для чого ми маємо йти на кладовище і молитися за рідних.

— У Біблії є багато місць, де нам говорять про молитву за померлих, — каже о. Тарас. — І коли Ісус Христос говорить про гріх хула на Духа Святого — це неприйняття спасіння, яке нам Бог приготував і постраждав за нас. Коли згадується цей гріх, додається, що не проститься він ні в цьому житті, ні в іншому — загробному. Власне молитва за померлих — це є призов Бога змилосердитися над тими, хто помер і, можливо, не встиг розкаятися. І ми просимо за них у молитві. А останнє слово буде за Богом.

 

Читайте також:

До міських кладовищ на Великодні свята курсуватиме більше транспорту: розклад

На Тернопільщині обмежують проведення масових заходів на Великдень та поминальні дні

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (8)
  • 10 i 10
    Молитва  потрібна живим,покійним вона вже не поможе. Це попи придумали бізнес.В Біблії нема ніде написано,щоб молити см я за померлих. Вони мали час на землі,щоб вибрати де їм бути. Далі або Рай,або пекло. Іншого нема.
  • ХХХL
    В католиків і православних,також і в протестантантів одна і таж сама Біблія,наведіть мені хоча б один вірш?!або рядок не вирваних з контексту де потрібно молитися за мертвих,саме з Біблії!?
  • ХХХL
    Який сенс молитися за мертвих,Біблія нічого про це не пише,це просто церковні видумки і людські традиції!
    Roman reply ХХХL
    Пише
    ХХХL reply Roman
    Ні))))
    Roman reply ХХХL
    Ви не читали або були не уважні. Чи протестант?
  • Ilonoczka
    Може б зробили табу на плату для священників коли відправляють  на могилах померлих!то було б набагато краще як табу на пластикові квіти. Не всі мають можливість пильнувати живі квіти .

keyboard_arrow_up