Хоча під час «червоної зони» ринки можуть працювати, а громадський транспорт у місті продовжує рух – коронавірус неабияк нашкодив місцевим підприємцям, які мали свої місця на ринку. Тернополяни кажуть – багато продавців просто змінили місце роботи.
Багато тернополян їдуть за м'ясом на ринок, адже там є великий вибір і ціни нижчі, ніж в магазинах. Там майже всі стелажі та кіоски працюють. Покупців є багато.
- Про те, що підприємці масово йдуть з роботи в м'ясному павільйоні – то це не правда, - каже одна з продавчинь. – Є знайомі, які після того як ринок закрили на карантин змінили роботу, але майже всі повернулися. У нашому відділі все добре, а от на другому поверсі дуже багато людей пішли.
На другому поверсі можна придбати все що завгодно – від риби і м'яса, до свіжого хліба. Є продавці, які торгують власною продукцією, а є і ті, хто продає фасовані товари. Однак там дійсно чимало стелажів пустіють. Продавці кажуть – клієнтів катастрофічно не вистачає. Іноді виходять в мінус.
- З ранку до обіду в мене не було ще жодного покупця, можете собі уявити? – каже продавчиня пані Наталя. – Дуже багато людей після карантину просто пішли, бо нема покупців. А за місце треба заплатити, вистояти увесь день. Багато стелажів пусті, а до карантину фактично всі кожного дня були заповнені і були постійні продавці. Зараз – пусто.
Зачинені і деякі кіоски. Інші продавці кажуть – колеги зачинились, бо працювали у збиток.
Рибний відділ порожній взагалі. Продавці пояснюють – причиною цього став не лише карантин - зламалась холодильна система, а грошей на ремонт немає. Свіжа риба лишилась всього у кількох продавців.
- Підприємців немає, бо холодильники зламалися, тому рибний відділ пустує, - каже одна з продавчинь. – Ремонтувати або купувати нові за свій рахунок ніхто не може, бо це близько 100 тис гривень на одного підприємця. Я теж працювала там, але перебралась в інший відділ, де працює холодильник. З покупцями дуже важко, мало людей.
Більшість порожніх стелажів і на вулиці. Там люди продають зазвичай домашню продукцію. Це переважно пенсіонери та дрібні фермери. Хтось продає молочку, хтось – мед, хтось – биті горіхи, насіння та домашню олію. Скаржаться – людей поменшало, тому лишилось мало продавців.
- За один день ми маємо заплатити за місце 40 гривень, - каже продавець меду пан Степан. – Я живу в Петриках, продаю власний мед, прополіс, пилок. Дуже багато продавців просто кинули це діло, бо покупців немає. Це ж не лише гроші за місце треба заплатити. Потрібно доїхати, довезти товар, відстояти день і повернутися додому.
На речовому ринку, де продають одяг, взуття, посуд, іграшки, тощо – майже всі кіоски працюють. Однак і там покупців поменшало. Якщо на одяг попит є великий, то на побутові товари люди звертають уваги менше.
- Зараз осінь, люди почали купувати теплі речі, взуття, але людей мало, - каже одна з продавчинь. – Людям важко добиратися до ринку, не всі хочуть сідати в тролейбус чи маршрутку через карантин. Та і після карантину, самі розумієте, фінансове становище людей не покращилося.
Покупці на ринку є. Найбільше їх у відділах з одягом та взуттям. Там, де продають дитячі іграшки – немає нікого.
Ми запитали у продавців і те, чи змінились ціни на їх товари. Як кажуть люди – на більшість товарів ціни лишились такі ж, як і до карантину. У зв'язку з тим, що ринок був на карантині і покупців стало менше ціни не піднімали. Однак на деякі товари ціни все ж зросли. Це олія, цукор, борошно, крупи.
- На ринку я став купувати значно рідше, - каже пенсіонер Володимир. – Мені потрібно доїхати в тролейбусі до нього від «шостого». Не хочеться зайвий раз ризикувати і контактувати з людьми в транспорті. Зазвичай я все купую в магазинах біля дому. На ринок і в супермаркети їду значно рідше і скуповуюсь на тиждень – два наперед.
На речовому ринку продавці запевнили – вартість одягу та взуття не змінилась. Ціни стараються не піднімати і на продукти, щоб не втратити покупців, яких і так мало.
А ви часто буваєте на ринку? Чи помітили, що продавців поменшало? Пишіть у коментарях!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 26 від 25 червня 2025
Читати номер