Презентували книгу про історію одного з найстаріших храмів Тернополя

25 травня у храмі Успіння Пресвятої Богородиці в Тернополі відбулася презентація книги отця-доктора Віталія Козака «Монастирська церква. До історії давньої Тернопільської парафії» (Тернопіль: Джура, 2025. — 232 с.). Науково-популярне видання присвячене історії одного з найстаріших храмів Тернополя — на Микулинецькому передмісті.
Про це повідомили в Тернопільсько-Зборівській єпархії.
На основі метричних книг храму Успіння та церкви Різдва Христового вперше висвітлено життя парафіяльної спільноти у період з 1744 по 1796 роки. Автор дослідив минуле парафії від часу заснування монастиря у XVII столітті та побудови дерев’яного храму на Микулинецькому передмісті. Аналізуючи шематизми, отець Віталій розкрив діяльність душпастирів, які в різні часи очолювали парафію:
- о. Михайла Білинського,
- о. Василя Фортуни,
- о. Володимира Громницького.
Значну частину книжки присвячено місійній праці редемптористів у Тернополі, заснуванню ними монастиря, а також внеску у перебудову храму Успіння та його мистецьке оформлення.
У книжці представлено трагічну сторінку історії: знищення храму та переслідування його священнослужителів радянською владою. Після падіння комуністичного режиму в 1990-х роках розпочалося відродження святині: її відбудова, оновлення парафії, відродження чернечого життя редемптористів. Автор подає докладний опис культурно-мистецького спадку храму, зокрема Чудотворної ікони Пресвятої Богородиці, Ікони Успення Пресвятої Богородиці та інших святинь. Видання щедро ілюстроване рідкісними фотографіями з архіву парафії та приватних збірок парафіян, що надає книжці особливої документальної цінності.
У книзі представлено такі тематичні розділи, як: «Побудова першого храму Успіння», «Монастир у XVIII столітті», «Сестринство Монастирського храму», «Об’єднана Тернопільська парафія», «Під російським пануванням (1809–1815)», «Парафія під управлінням о. Михайла Білинського (1822–1865)», «Побудова нового кам’яного храму», «Монастир редемптористів», «Час радянських переслідувань», «Знищення храму Успіння (1962)», «Культурно-мистецький спадок», «Відбудова храму (1990-ті)» та інші. Структура видання дозволяє читачеві простежити безперервність традиції тернопільської громади, її боротьбу, втрати та воскресіння.
Під час презентації книги отець Віталій докладно розповів про етапи праці над монографією, поділився цікавими історичними фактами, які були здобуті у ході пошуків та праці з документами. Його книга вже посіла чільне місце серед сучасних досліджень історії Церкви в Україні й буде цікава всім, хто прагне глибше пізнати історію Тернополя, української громади, її духовної спадщини та боротьби за свою ідентичність.
Автор висловив щиру подяку усім, хто долучився до створення видання, зокрема науковому редактору Володимиру Морозу, директору видавництва Василю Ванчурі, а також парафіянам і дослідникам, які надали архівні матеріали.
Нагадаємо, раніше «20 хвилин» повідомляли історію Венеціанського дворика у Тернополі.
Читайте також:
Чи не гріх користуватись штучним інтелектом, — відповів священник-блогер Олексій Філюк
Кардинал з Тернополя розповів, як минув конклав та чи був він схожим на однойменний фільм
Частинка Італії у Тернополі: яка історія Венеціанського дворика. Дивіться відео!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.