Росте багатоповерхівка в історичному центрі Тернополя. Чи законно там будують?

На перехресті вулиць Юліана Опільського та Соломії Крушельницької триває будівництво багатоповерхівки. Активісти кажуть, є порушення законодавства. Які саме? Розповідаємо.
У редакцію «20 хвилин» звернулися громадські активісти. Вони б’ють на сполох – у історичному центрі міста «виросла» багатоповерхівка. За їх словами, забудовники не отримали усіх необхідних погоджень, тож вважають, що будова – незаконна.
– Цей будинок розташований у історичному центрі міста, – розповів активіст, голова громадської організації Віталій Чубатий. – Представники громадської організації «Об’єднання наше майбутнє» побували у Міністерстві культури та інформаційної політики України. Нам було надано інформацію про те, що дане будівництво, а саме ЖК «Домініканський», проводять з порушенням законодавства, оскільки не було погоджено проєктну документацію.
Була швейна фабрика
На місці, де наразі будують житловий комплекс, раніше було приміщення швейної фабрики. Як пригадує тернополянин Віктор Мадрі, підприємство заснували 1945 року. Фабрика розташовувалась у суттєво переробленому у радянські часи приміщенні колишнього костелу отців-єзуїтів на вул. Юліана Опільського, 1. Там виготовляли жіночий та чоловічий верхній одяг зі штучних та натуральних тканин – жіночі пальта, костюми, піджаки, спідниці, штани, куртки, жилети, блузи, плащі.
У листопаді 2020 року розпочали демонтаж приміщення перед початком нового будівництва.
На місці будівлі тепер багатоповерхова споруда. Станом на 26 грудня, ми нарахували 17 поверхів.
Хто замовник робіт
Замовником будівництва цього об’єкту є ТОВ «Інекском». Як свідчать дані аналітичної платформи YouControl, компанія зареєстрована у липні, 2007 року. Розмір статутного капіталу – 320 000 гривень.
Основний вид діяльності компанії – купівля та продаж власного нерухомого майна.
Земельна ділянка, площею 0,67 га, на якій будують житловий комплекс, перебуває у комунальній власності. Її орендує ТОВ «Інекском». Призначення землі – для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Про це свідчать дані Опендатабот.
Хто і що будує?
Будівництво, як дізналися журналісти «20 хвилин», виконує компанія ПП «Креатор-Буд». Компанія зареєстрована у березні 2006 року. Статутний капітал будівельної компанії становить 362 000 000 гривень, свідчать дані YouControl. Основний вид діяльності – Будівництво житлових і нежитлових будівель.
Як йдеться на офіційному сайті забудовника, у Тернополі компанія наразі реалізує вісім проєктів житлових комплексів. Також тривають будівництва у Львові та Києві. ЖК «Домініканський» мають ввести в експлуатацію у другому кварталі 2024 року. Ціна квадратного метра житла в цьому будинку стартує від 41 356 грн, повідомляють на сайті. Серед доступних квартир залишилися двокімнатні – загальною вартістю 3 196 445 грн та трикімнатні – за 4 780 006 грн.
На перших поверхах буде розташована комерційна нерухомість. Також передбачений підземний паркінг.
Вимагають зупинити роботи
Як стало відомо журналістам «RIA плюс», Міністерство культури та інформаційної політики не отримувало на погодження проєктну документацію житлового комплексу, тож надіслало припис до замовника та виконавця робіт з вимогою зупинити будівельні роботи та надати пояснення.
Ми звернулися з інформаційним запитом до Міністерства культури. Нам надали копії документів.
– Зазначена земельна ділянка розташована в історичному ареалі №1, «Середмістя» м. Тернополя (межі і режими ареалів м. Тернополя затверджені наказом Мінкультури від 12.03.2016 №117) і поблизу пам'яток архітектури місцевого значення (охоронні №2003-М і №1974-М). Перш, ніж починати будівництво, проєкт мали б погодити з міністерством. Однак за результатами перевірки електронної бази даних документообігу Міністерства культури та інформаційної політики, встановлено, що станом на 21 грудня (дата підготовки відповіді на інформаційний запит для журналістів «20 хвилин»), погоджень проєктної документації на перехресті вул. Ю. Опільського, 1 – вул. С. Крушельницької не надавали, – йдеться у відповіді.
У Міністерстві культури також зазначили, що, відповідно до частини другої статті 30 Закону, приписи органів охорони культурної спадщини є обов’язковими для виконання всіма юридичними та фізичними особами. За невиконання законних вимог посадових осіб органів охорони культурної спадщини винні особи можуть бути притягнуті до відповідальності згідно з нормами чинного законодавства.
Журналістам «RIA плюс» надали копії приписів до ТОВ «Інекском» та ПП «Креатор-Буд» від 4 листопада 2023 року, де вказано дві вимоги – негайно зупинити проведення будь-яких будівельних робіт на об’єкті та надати пояснення фактів порушення законодавства про охорону культурної спадщини.
Станом на 21 грудня, Мінкультури отримало лише відповідь від забудовника ПП «Креатор-Буд» на їх припис, повідомили редакцію. Відповідь від ТОВ «Інекском» з поясненнями не надходила.
Як видавали дозволи
Журналісти «RIA плюс» звернулися до міської ради та запитали, чи видавали органи місцевої влади дозволи на будівництво житлового комплексу. Як нам повідомили, в управлінні містобудування, архітектури та кадастру, зареєстровані містобудівні умови та обмеження для проектування об’єкта будівництва «Будівництво багатоквартирного житлового будинку із вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення, підземним паркінгом та знесенням існуючих будівель за адресою вул. Юліана Опільського, 1- вул. С. Крушельницької, місто Тернопіль» від 11.09.2020 № 423.
– Територія, у межах якої розташована земельна ділянка, знаходиться в зоні регулювання забудови, в межах історичного ареалу м. Тернополя. Інформація щодо отримання ТОВ «Інекском» та ПП «Креатор-Буд» погодження від органів місцевої влади, які реалізують державну політику у сфері охорони культурної спадщини, відсутня, – повідомили у міській раді.
У копії відповіді компанії Мінкультури йдеться про те, що ПП «Креатор-Буд» просить скасувати припис, в іншому випадку компанія звертатиметься до суду.
Ми звернулися за коментарем до забудовника. Там надали пояснення. У компанії вважають, що з їхнього боку не було жодних порушень.
– За результатами розгляду припису, ПП «Креатор-Буд» вважає, що наведені у ньому факти не відповідають дійсності та не ґрунтуються на фактичних обставинах, – повідомили у ПП «Креатор-Буд» журналістам «20 хвилин». – Будівництво багатоквартирного житлового будинку із вбудовано-прибудованими приміщеннями та підземним паркінгом за адресою: вул. Опільського, 1- вул. С. Крушельницької відповідає містобудівній документації, проєкту будівництва та дозвільним документам, отриманим в порядку та строки, визначені чинним законодавством.
Також запевняють, що замовник робіт ТОВ «Інекском» надсилав на погодження до Міністерства культури та інформаційної політики України проєкт будівництва на погодження, однак відповіді не отримали.
– Що стосується погодження згаданого проєкту Міністерством культури України, можемо пояснити наступне, що замовник будівництва, перед отриманням дозволу, звернувся до Міністерства культури та інформаційної політики України про погодження проєкту будівництва житлового будинку, однак, станом на сьогодні жодної відповіді від Міністерства не отримували, – повідомили у ПП «Креатор-Буд». – Відповідно до статті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», принцип мовчазної згоди – принцип, згідно з яким суб'єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру.
У будівельній компанії пояснюють, що замовник робіт подав документи на погодження в установленому порядку та в повному обсязі, але у встановлений законом строк дозвільний документ або документ про відмову не видало Міністерство культури. Простіше кажучи – якщо у Мінкульті не відреагували на їх звернення, то і заборони на будівництво немає. Тож забудовник вважає, що вони не порушили закон «Про охорону культурної спадщини», тому продовжують реалізацію будівництва.
Журналісти «20 хвилин» намагалися отримати коментарі від ТОВ «Інекском», однак за вказаним номером телефону у паспорті об’єкту слухавку ніхто не взяв. Ми готові вислухати позицію замовника будівництва.
Журналісти редакції також звернулися до Міністерства культури з уточненнями, чи надходив на погодження проєкт будівництва від ТОВ «Інекском», про який говорить забудовник, а також які дії вживатиме Мінкульт в подальшому. Більше – згодом.
Як розповів олова ГО «Об’єднання наше майбутнє», Віталій Чубатий, вони звернулися з заявами до прокуратури та національної поліції області.
– В наших інтересах зберегти культурну спадщину та історичні пам’ятки міста, тому ми звернулися до правоохоронних органів, щоб цю ситуацію тримали на контролі. Тому ми продовжимо відстоювати інтереси міста.
Активісти кажуть, що не збираються здаватися та продовжать добиватися того, аби будівництво припинили.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Шкода, що у Тернополі до цих пір є нечисті на руки забудовники. Знайти хороших забудовників та придбати квартиру можна тут: https://kvartiri.com.ua/prodazha-kvartiri/ternopil/