Що потрібно знати, якщо виїжджаєте в сусідні держави. Актуальна інформація

Що потрібно знати, якщо виїжджаєте в сусідні держави. Актуальна інформація
  • Чимало українців через напад росії на нашу державу намагаються виїхати за кордон. Біженців приймають в інших країнах.
  • Ми зібрали для вас корисну інформацію про перетин кордону для біженців та допомогу, яку надають інші країни.

Сусідні країни приймають наших громадян, які вимушені залишити рідні домівки, тікаючи від війни.  

Тож ми зібрали важливу інформацію для біженців, які перетинають кордон та їдуть до сусідніх країн.

Польща

На офіційному державному сайті Республіки Польща створили окремий розділ для українських біженців. Наші польські друзі продовжують приймати та допомагати українцям, які тікають від російської агресії.

Відео дня

Кордони Польщі відкриті. Люди, які рятуються від російської агресії, отримають допомогу в Польщі. У підготовлених пунктах прийому біженців ви знайдете притулок та предмети першої необхідності.

Біженці можуть отримати допомогу у розмірі 300 злотих (приблизно 2000 грн). Для цього потрібно отримати номер PESEL, який дозволить, також користуватися послугами в сфері охорони здоров’я, соціальною допомогою або навіть створити фірму в Польщі. Отримати номер можне людина, яка прибула до Польщі з 24 лютого 2022 року безпосередньо з території України у зв’язку з бойовими діями у своїй країні та має громадянство України або є чоловіком/дружиною громадянина України, але не має українського громадянства.

Подавати заяву на отримання статусу біженця, щоб перебування в Польщі було легальним не потрібно, якщо ви прибули з 24 лютого 2022 року. Наразі ви законно можете перебувати на території Польщі 18 місяців.

Ви можете працювати. Достатньо, щоб роботодавець повідомив про вас службу зайнятості протягом 7 днів після початку роботи. Вам не потрібно отримувати жодного дозволу перед тим, як почати роботу.

Польща надає, зокрема, необхідну підтримку, медичну допомогу або транспорт до місця проживання.

Після перетину польського кордону, якщо ви хочете поїхати в іншу країну, вам слід звернутися до посольства цієї країни.

Карантин не діє. Сертифікати про вакцинацію чи тести на наявність коронавірусу задавати не потрібно, щоб потрапити до країни.

Президент Польщі вже підписав закон про допомогу українцям, який регламентує отримання допомоги, статус біженця, трудові відносини, тощо, які описані вище.

Словаччина

На офіційній сторінці державного управління Словацької Республіки є актуальна інформація для українських біженців.

Словаччина встановила так звані гарячі точки на пунктах перетину кордону і в деяких муніципалітетах для прискорення адміністративного процесу, який необхідно пройти при в’їзді в країну.

Оскільки Україна оголосила мобілізацію, на територію Словаччини не можть в’їжджати українські чоловіки віком 18-60 років.

В’їзд до Словаччини дозволений всім особам, які втікають від війни в Україні, а також громадянам інших країн, які знаходяться в Україні.

На даний момент в’їзд можливий також для осіб, які не мають діючого проїзного документа (біометричного паспорта). У такому випадку необхідно попросити тимчасового або політичного притулку (азилу).

Після перетину кордону кожен житель України отримає гуманітарну допомогу. Словацька Республіка надає громадянам України та членам їхніх сімей тимчасовий притулок, який включає проживання, харчування, охорону здоров’я, гігієнічні потреби та доступ до ринку праці.

Українську гривню наразі проблематично обміняти в обмінних пунктах в Словаччині. Радять брати з собою гроші в євро або доларах. Готівку в євро також можна зняти з банкоматів за допомогою платіжних карток.

Жителі України, яким надано тимчасовий притулок, мають такий самий доступ до ринку праці, як і громадяни Словаччини (крім державних службовців). Вони можуть бути працевлаштовані за трудовим договором або у формі угоди.

У всіх потягах проїзд безкоштовний для громадян України. Дотатньо тільки пред'явити паспорт або інший документ, що засвідчує особу.

Угорщина

Інформацію для українців публікують на офіційних державних ресурсах про допомогу біженцям.

Якщо ви приїхали з України, то вам можуть надати допомогу наступні організації: УВКБ ООН, місцеві та міжнародні організації та члени Комісії з Благодійності. Натисніть тут,  щоб отримати додаткову інформацію.

Особи, які приїжджають з України, можуть мати право на подання заяви на отримання Статусу Тимчасового Захисту. Даний статус відрізняється від 30-денної посвідки на проживання, яка видається на кордоні.  Статус Тимчасового Захисту дає право на отримання тимчасового житла та доступу до освіти.

Члени Комісії з Благодійності надають допомогу у «Пунктах допомоги» поблизу прикордонних переходів. Ви можете запитати дорогу до найближчого «Пункту допомоги» під час перетину кордону, або якщо Ви без автотранспорту, Вас доставлять туди на автобусі.

Ви можете мати право на роботу, отримання житлової допомоги та доступ до освіти для ваших дітей. Статус діятиме до 1 червня, але може бути подовжений урядом Угорщини.

Усі люди мають право шукати притулку, просити захисту країни, якщо вони не можуть повернутися до своєї країни. Якщо ви – шукач притулку в Угорщині, ви маєте право перебувати в Угорщині під час процедури надання притулку; отримати житло у центрі прийому, де ви отримуєте ліжко та їжу (максимально на 8 місяців); отримувати базову медичну допомогу в центрі притулку, або в разі потреби спеціалізовану медичну допомогу надають поза центром у прилеглих лікарнях; працювати за межами центру, якщо ви знайшли роботодавця, через дев’ять місяців з моменту подання вашої заяви про надання притулку.

Румунія

У Румунії запрацював спеціальний інформаційний портал для українців, які планують виїздити до Румунії через війну.

Будь-хто, хто покидає Україну, може в’їхати до Румунії через будь-який з офіційних пунктів перетину кордону.

Громадяни України, які мають закордонний паспорт, можуть в’їхати до Румунії на 90 днів із статусом особи, яка в'їжджає для короткострокового перебування і попросити притулку (статусу біженця) негайно або в будь-який інший момент під час перебування. Ті, хто хоче подати заяву про надання притулку на прикордонному пункті, можуть в'їхати до Румунії без документів.

Не хвилюйтеся, якщо у вас немає паспорта. Вам буде дозволено в’їхати до Румунії з будь-якими документами, що посвідчують особу, або без них, попросивши притулку на кордоні.

Українцям чоловічої статі можна перетнути кордон з Румунією якщо вони підпадають під умови коли можуть виїхати з України та в’їхати в Румунію. Чоловіки молодше 18 років та старше 60 років можуть виїхати з України до Румунії.

Дітям гарантується безкоштовний доступ до освіти, незалежно від їх статусу в Румунії.

Якщо ви є громадянином України, в'їхали в Румунію легально і не подавали заяви на отримання якої-небудь форми захисту (наприклад, притулок), ви можете працювати без дозволу на працевлаштування. Для працевлаштування вам не доведеться звертатися за візою.

Громадяни України, що прибули в Румунію у зв'язку з озброєним конфліктом, також можуть скористатися стимулами для працевлаштування і захистом у рамках системи страхування по безробіттю на умовах, передбачених законом для громадян Румунії, за умови, що вони зареєструються в повітових агентствах зайнятості і у Бухарестському агентстві зайнятості.

Молдова

Важливу інформацію для біженців повідомляють на офіційній сторінці Посольства України в Молдові.

в Республіку Молдова можна в'їхати з ID-карткою (якщо у вас немає паспорта),

- вам НЕ потрібно пред'являти сертифікат Covid-19,

- дозволяється в’їзд автомобілів без Зеленої Карти при умові її придбана протягом наступних 24 годин.

Зелена лінія, на яку можна подзвонити - 080001527 (Дзвінки на номер 112 будуть перенаправлені на Зелену лінію).

Виїзд до інших країн громадянам України з території Молдови здійснюється за дійсними закордонними паспортами. «Білий паспорт» такого права не дає. Якщо Ви в’їхали в Молдову як біженець, то Вам необхідно звернутися до Бюро з міграції та притулку Республіки Молдова для оформлення статусу біженця та отримання паспорта «біженця», з яким Ви можете виїхати до інших країн, за умови отримання в’їзних віз до цих країн.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up