- Обслуговуючі підприємства не мають повноважень надавати дозвіл на добудови, – розповідає прес-секретар управління ЖКГ Тернопільської міськради Ольга Терещук. – Більшість добудов у Тернополі виконані самовільно, без будь-яких дозвільни х документів.
Якщо власник виконав добудову законно, він повинен буде сплачувати додаткові кошти за квартплату, оскільки загальна площа житла змінилась.
- Що стосується квартплати, то при розширенні житлової площі, якщо власник квартири отримав усі необхідні дозволи, квартплата відповідно буде вищою. – розповідає Ольга Терещук. – Якщо добудова зведена офіційно, то це вважається переплануванням. Відповідні данні передають з державного архітектурно-будівельного контролю чи земельного відділу в обслуговуюче підприємство і відповідно до змін будуть проводити нарахування.
Лише в тому випадку, якщо власник отримав дозвіл на перепланування, обслуговуюче підприємство буде знати про зміни. Механізмів відслідковування змін в плануванні будинків, як розповіли в управлінні ЖКГ, немає. Обслуговуючі підприємства мають перелік послуг та обов’язків, які вони виконують. До цього переліку не входить відслідковування за переплануваннями та незаконними добудовами.
Саме через неможливість відстежувати незаконні добудови, багато власників квартир в такий спосіб збільшують свої будинки. Нагадаємо, на вулиці Карпенка, 7 один з власників квартири вирішив розширити свою квартиру добудовою. Більшість сусідів байдуже поставилися до змін. Лише один з мешканців занепокоївся через добудову, оскільки вона загороджуватиме світло в кількох квартирах. Деякі мешканці розповіли журналісту «20 хвилин», що не цікавились, чи має власник квартири дозвіл да добудову. Хоча багатьом мешканцям не подобається шум через ремонт, сваритися вони не хочуть, тому просто закривають очі на дії сусіда.
Все ж, один з мешканців звернувся з відповідною заявою до відділу державного архітектурно-будівельного контролю. По даному факту проводять перевірку, чи мав власник необхідні дозволи.
- За даною адресою згідно з Єдиного реєстру дозвільних документів, щодо влаштування добудови до квартири інформація відсутня. До відділу ДАБК ТМР звернувся мешканець даного будинку з відповідною заявою щодо законності проведення будівельних робіт, якому роз'яснено повноваження відділу. Відтак, в подальшому буде проведена позапланова перевірка для встановлення факту законності проведення даної прибудови.
У відділі державного архітектурно-будівельного контролю розповідають, що лише мешканці можуть запобігти самовільним добудовам. Необхідно звернутися з відповідною заявою у відділ державного архітектурно-будівельного контролю, який знаходиться за адресою вул. Шевченка, 1, кабінет №35. Якщо порушення виявлять, власника притягнуть до відповідальності. Відповідно до чинного законодавства за незаконне перепланування та самовільні добудови передбачені штрафи.
Щоб законно виконати добудову, необхідно отримати спеціальний дозвіл у відділі державного архітектурно-будівельного контролю, однак не завжди такий дозвіл можна отримати. Добудова не повинна перешкоджати проїзду автомобілів, обмежувати огляд з вікон інших мешканців та псувати зовнішній вигляд будинку.
А як ви ставитесь до прибудов на перших поверхах будинків?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Штрафи надто мізерні,краще відразу позовну заяву(колективну від сусідів) в суд (і якщо будинок на балансі міської ради,залучити до розгляду справи і їхніх юристів (як третю сторону).
Все це має робити міска рада,але поки вона зашевелиться, незаконнна добудова буде готова(а випадків коли добудову зносять в Україні одиниці).