Що треба знати про е-лікарняні і як самостійно порахувати декретні виплати

Що треба знати про е-лікарняні і як самостійно порахувати декретні виплати
  • Розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності залежить від тривалості страхового стажу працівника. 50% середньої зарплати, якщо стаж не перевищує 3 років, 60% при стажі від 3 до 5 років, 70% отримає той, хто має стаж від 5 до 8 років. На 100% відшкодування мають право працівники, стаж яких понад 8 років, або за наявності пільг, відповідно до законодавства.
  • За підсумками 2021 року Фонд соціального страхування України профінансував понад 5 мільярдів гривень допомог по вагітності та пологах для працюючих українок.

 

375,18 грн  допомоги виплачував в середньому в 2021 році за один день перебування на лікарняному Фонд соціального страхування України. За підсумками грудня 2021-го, середній розмір вже складав 394,7 грн.

Розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності залежить від тривалості страхового стажу працівника. 50% середньої зарплати, якщо стаж не перевищує 3 років, 60% при стажі від 3 до 5 років, 70% отримає той, хто має стаж від 5 до 8 років. На 100% відшкодування мають працівники, стаж яких понад 8 років, або за наявності пільг, відповідно до законодавства

У 2021 році за лікарняними від ФССУ звернулись понад 3 млн працюючих в разі лікування захворювань, травм, догляду за хворими рідними, проходження самоізоляції від COVID-19 тощо. Українці отримали понад 15,7 мільярда гривень лікарняних від ФССУ

Відео дня

Загалом минулого року Фонд прийняв на оплату лікарняні, видані понад трьом мільйонам працівників – на 22,7% більше, ніж упродовж 2020 року.

Порядок отримання матеріального забезпечення від Фонду:

1. Про створений е-лікарняний працівнику необхідно повідомити свого роботодавця будь-яким зручним обом способом (наприклад, телефоном). Якщо застрахованій особі видали паперовий листок непрацездатності, його потрібно передати до уповноваженої особи на підприємстві (кадровика, табельника або бухгалтера). Це необхідно зробити не пізніше ніж упродовж 12 місяців після отримання лікарняного листка.

2. Е-лікарняний або паперовий листок передають на розгляд Комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації (приймається рішення щодо надання матеріального забезпечення). Електронний документ роздруковувати не обов’язково. Строк розгляду документів і прийняття рішення – 10 календарних днів з дати видачі е-лікарняного (датою видачі вважається восьмий день після дати закриття е-лікарняного, а для лікарняних по вагітності та пологах – восьмий день з дати відкриття). А для паперових лікарняних – 10 календарних днів після отримання листка непрацездатності від працівника.

3. Бухгалтерія страхувальника розраховує суму матеріального забезпечення та оформляє заяву-розрахунок для отримання фінансування від Фонду. Страхувальник подає заяву-розрахунок до Фонду упродовж не більш ніж 5 робочих днів. У Фонді радять подавати заяви-розрахунки в електронному вигляді за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення

4. Саме від дати отримання Фондом заяви-розрахунку залежить дата фінансування допомоги. Аби слідкувати за станом фінансування онлайн, працівники мають дізнатись точну дату прийняття до фінансування заяви-розрахунку за своїм лікарняним. Це можна зробити безпосередньо в роботодавця, або у відділенні Фонду, де його зареєстровано.

5. Знаючи дату отримання Фондом заяви-розрахунку, працівники можуть слідкувати за станом фінансування свого лікарняного листка в телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

6. Інформація щодо стану фінансування оновлюється в телеграм-каналі за тегом #фінансування_оперативно. Після здійснення фінансування знадобиться декілька банківських днів, доки кошти надійдуть на рахунок роботодавця – ця інформація відобразиться за тегом #фінансування_страхувальників у розрізі регіонів.

7. Роботодавець виплачує допомогу застрахованій особі у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після надходження коштів від Фонду.

— Упродовж 2021 року Фонд соціального страхування України направив на виплату допомог по тимчасовій втраті працездатності понад 15,7 мільярда гривень, — повідомили у пресслужбі виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України. — Видатки Фонду на фінансування лікарняних у разі хвороб, у тому числі на COVID-19, травм, догляду за хворими рідними, самоізоляції тощо зросли на 4 мільярда гривень порівняно з 2020 роком.

Такий рівень зростання пов’язаний, у першу чергу, із поширенням коронавірусної хвороби – за підсумками минулого року суттєво збільшилась кількість днів, які українці провели на лікарняних.

Як порахувати «декретні»

Зокрема Фонд у 2021 р. профінансував понад 5 мільярдів гривень допомог по вагітності та пологах для працюючих українок.

Зазначена допомога надається Фондом соціального страхування України застрахованим особам у розмірі 100% середнього доходу за весь період перебування у відпустці по вагітності та пологах.

— У загальних випадках тривалість такої відпустки складає 126 календарних днів: 70 днів до передбачуваного дня пологів і 56 днів після пологів, — зазначили у пресслужбі. — Додатково до основного може видаватись листок непрацездатності тривалістю 14 календарних днів, який також підлягає оплаті за рахунок коштів Фонду. Такий листок непрацездатності видається в разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді.

Для обчислення розміру допомоги необхідно помножити розмір середньоденної заробітної плати на кількість днів фактичного перебування у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами. Тривалість страхового стажу при цьому не враховується.

Водночас, особам, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку мають стаж менше 6 місяців, розмір допомоги розраховується, виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати.

Довідка

З’ясувати, чи вже було профінансовано ваш е-лікарняний, можна онлайн – інформація про стан фінансування лікарняних і декретних допомог щоденно оновлюється у телеграм-каналі https://t.me/socialfund.

Щоб дізнатись дату фінансування, потрібно знати точну дату подання роботодавцем заяви-розрахунку за е-лікарняним – не втрачайте зв’язок і цікавтесь станом оформлення заяви. Уточнити дату можна також у відділенні Фонду, для цього у кожному обласному управлінні створено окремі гарячі лінії: http://www.fssu.gov.ua/.../main/uk/publish/article/968493.

Дата фінансування допомог за лікарняними прямо залежить від дати подання роботодавцем заяви-розрахунку. Слідкувати за станом надання матеріального забезпечення застраховані особи можуть онлайн у телеграм-каналі Фонду

https://t.me/socialfund.

Детальніше про алгоритм дій працівника, якому відкрили е-лікарняний: http://www.fssu.gov.ua/.../main/uk/publish/article/977654

Можливі помилки при формуванні е-лікарняних і їх вирішення: http://www.fssu.gov.ua/.../main/uk/publish/article/978101

Як роботодавцю подати заяву-розрахунок за е-лікарняним: http://www.fssu.gov.ua/.../main/uk/publish/article/977997

Як подати заяву-розрахунок, якщо в е-лікарняному є незначні помилки в ПІБ: http://www.fssu.gov.ua/.../main/uk/publish/article/979565

Як подати заяву-розрахунок роботодавцю за сумісництвом: http://www.fssu.gov.ua/.../main/uk/publish/article/979548

Слідкувати за станом фінансування декретних допомог можна онлайн у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund (для цього необхідно знати точну дату отримання Фондом заяви-розрахунку, поданої роботодавцем за відповідним лікарняним).

 

 

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up