- Такий паскудний час настав у Тернополі, що - майте на увазі, і часом не зганьбіться...Якщо до вас приїхали якісь добрі гості, то, показуючи місто, у жодному разі не ведіть їх до озера. Там брудно і смердить...Щоправда, "картинка" часом змінюється. І в цьому - якраз і певна суть. Почну з "бла-бла-бла". Нас традиційно - з року в рік - заспокоюють (чи то - задурюють) оповідками про те, що, мовляв, нічого страшного, вода озера просто цвіте... , - пише на своїй сторінці тернополянин Сергій Сінкевич.
У дописі йдеться, що впродовж тижня тернополянин Ігор Музика виводив від причалу свій катер, щоб дослідити ситуацію. В останній день рейду до команди приєднався і заступник міського голови Леонід Бицюра.
- Я прекрасно запам'ятав фразу: "Підозрюю, що цей бруд має штучне походження..." Леонід Олексійович запідозрив, а ми не сумніваємось, і звинувачень у суб'єктивізмі, чи навіть некомпетенції - абсолютно не боїмось, - продовжує пан Сінкевич. - Кілька нериторичних запитань. "Якщо це звичайне природне явище, то - чому вода "цвіте" не всюди по акваторії, а винятково у прибережній смузі, наближеній до міста?" (десь від Циганки - до "Галичини") "Чому, так зване "цвітіння" і явно хімічний сморід, то з'являються, раптово зникають, а, за кілька днів - знову повертаються?"...Що це за "цвітіння" таке дивне? "Чому, саме у дні "повернення" гине риба?" Знаєте, з катера, з води - видно все набагато краще. Це - не водорості зазеленіли. У найсмердючіших місцях ніякої ставкової травички - взагалі немає. Натомість просто "вбивають" плями з усіма "кольорами райдуги", а біля них масово плавають якісь незрозумілі сіро-чорні "комочки".
Активісти припускають, що справжню біду можуть приносити підприємства, які незаконно, і, як правило, таємно - зливають в озеро свої відходи.
Нагадаємо, раніше ймовірною причиною змін води в Тернопільському ставі, екологи називали цвітіння сіро-зелених водоростей.
Тим часом на засіданні міськвиконкому, яке відбулось 8 липня, прийняли рішення про виділення коштів на розробку матеріалів оцінки впливу на довкілля по об'єкту «Капітальний ремонт, розчистка від насосів та донних відкладів для покращення гідрологічного режиму та санітарного стану окремих прибережних ділянок ложа водосховища «Тернопільський став».
Із спеціального фонду на це виділили 120 тисяч гривень.
- Ми плануємо провести роботи із очищення дна в трьох точках ставу, - каже заступник міського голови Леонід Бицюра. - Це біля Надставної церкви та неподалік "Маяка". Для цих робіт потрібно провести додаткову експертизу. Це обов'язкова процедура, яка має показати безпечність запланованих робіт. Результати експертної оцінки будуть публічно опубліковані, тернополяни зможуть пропонувати свої думки щодо змін в проєктах очищення.
Одразу після рейду його учасники відібрали проби води та відправили на аналіз у лабораторію в м. Івано-Франківськ. Результати будуть приблизно через тиждень.
- 9 липня ми очікуємо на результати інших аналізів, які надсилали в Івано-Франківськ напередодні, - продовжує пан Бицюра. - Це були забори із дна Ставу. Це важливі аналізи, адже якщо вона постійно циркулює в Ставі, на неї також впливають дощі та інші чинники, то мул на дні зберігає усі складові можливих забрудників.
Рішенням міськвиконкому від 8 липня передали на баланс управління муніципальної інспекції Тернопільської міської ради надувний човен та човневий двигун, вартістю майже 73 тисячі гривень.
У міськраді кажуть, що це допоможе муніципалам ретельніше охороняти став від можливих правопорушень, у тому числі і викидів небезпечних речовин у воду.
У публікації Сергій Сінкевич також звернувся до компетентних органів із проханням звернути увагу на ситуацію.
Як повідомляють у пресслужбі ГУНП в Тернопільській області, для виявлення порушень щодо можливого забрудення ставу напрявлять перевірку. Про результати обіцяють повідомити згодом.
Також проби води зі Ставу мають взяти представники Держпродспоживслужби в Тернопільській області. Наразі їм це не вдалось зробити через погодні умови.
Водоканал має перевірити стоки та дощові зрізи неподалік Ставу.
Про результати перевірок та досліджень ми повідомимо згодом. Стежте за новинами на нашому сайті.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер