Партнер рубрики Події

Сьогодні, 17 квітня: в християн західного обряду — Великдень, а східного — Вербна неділя

Сьогодні, 17 квітня: в християн західного обряду — Великдень, а східного — Вербна неділя
  • Цьогоріч 17 квітня припадає Воскресіння Христове за Григоріанським і Вірменським календарями. Сьогодні Великдень святкують римо-католики, вірмени, лютерани, греко-католики і протестанти, які живуть за Григоріанським календарем.
  • Дізнайтеся традиції свят.

В церковному календарі Великдень (Воскресіння Господнє, Пасха) вважається найголовнішим християнським святом. Воно символізує світле воскресіння Ісуса Христа після розп’яття його на горі Голгофі. Це свято є торжеством перемоги над смертю і очищенням від гріхів. Саме від дати Великодня церковний календар веде свій відлік. Тому серед християн це свято ще називають “свято свят та урочистість з урочистостей”.

Багато інших свят у церковному календарі прив’язані до дати Воскресіння Господнього та є перехідними. Зокрема: Трійця, Вознесіння Господнє, Масляний тиждень, Великий піст, Лазарева субота, Світла Семидниця і інші. Тому вірянам важливо знати, коли святкують Великдень 2022 року, щоб орієнтуватися в церковному календарі.

Католики і деякі протестанти відзначать Великдень у 2022 році на тиждень раніше – 17 квітня.

Відео дня

Традиції святкування Великодня

Традиції Великодня добре відомі кожному. У це світле свято відвідують богослужіння. Там освячують продукти і гілки верби. До свята готують паски і сирні паски, фарбовані яйця і м'ясні страви. У деяких сім'ях на Великдень обмінюються подарунками.

Католицькі традиції не менш цікаві - у ніч перед Великоднем у храмах запалюють благодатний вогонь та літню свічку, полум'я від якої кожен має забрати додому. Господині готують індичку, прикрашають яйця та печуть хліб, запрошуючи сім'ю до столу після вечірньої служби. Діти із захопленням шукають шоколадні яйця, які приніс Великодній кролик - символ свята для християн західного обряду.

Вербна неділя — одне з дванадесятих свят, яке відзначається віруючими як день пришестя Ісуса Христа в Єрусалим. Це було за кілька днів до його страждань в ім'я людства.

Православні віруючі ходять до церкви, освячують вербу і проводять різні ритуали, щоб зміцнити здоров'я. УНІАН розповідає, що потрібно робити у Вербну неділю, а від яких дій краще відмовитися.

Вербна неділя 2022 — дата та історія

Цього року священна дата випадає на 17 квітня — за тиждень до того, як настане ще одне важливе свято — Великдень 2022. В цей час вже йде Великий піст — найсуворіший піст в році.

Дерево верба вибрано невипадково — гілочки символізують пальмові, якими іудеї вітали Ісуса, коли він входив до Єрусалиму. Враховуючи те, що на території України пальми природним чином не ростуть, їх замінили на вербу, як символ нового життя і пробудження після довгого сну.

Що потрібно нести до церкви на Вербну неділю

 

Віруючі в цей день ходять на службу в храм, де освячують гілки верби. Можна також поставити свічку за здоров'я і помолитися святим про благополуччя в своїй родині. У цей день заведено казати "Не я б'ю – верба б'є, віднині за тиждень Великдень".

Такий ритуал принесе їм щастя і здоров'я. Самі гілочки залишають до наступного року - їх присутність в будинку відганяє злих духів.

У давнину жінки пекли печиво з додаванням вербних бруньок — вірили, що той, хто з'їсть частування, буде здоровим. Згодовували випічку і худобі, щоб захистити поголів'я від хвороб. Також було прийнято робити відвар з вербних бруньок і купати в ньому маленьких дітей, даруючи підростаючому організму сили.

Що не можна робити у Вербну неділю

Православна церква в цей день забороняє здійснювати дуже багато дій:

  • прати, прибирати, прасувати, робити ремонт;
  • займатися рукоділлям, вишивати і в'язати;
  • готувати гарячі страви;
  • сваритися, ображатися, пліткувати;
  • влаштовувати застілля, вінчатися, одружуватися, хрестити дітей.

Вербна неділя припадає на період посту, тому в цей день заборонено вживати їжу тваринного походження. Але церква дає послаблення і дозволяє з'їсти трохи риби і випити вина. В цілому, на святковому столі повинні бути присутніми страви тільки з рослинних компонентів.

Вербна неділя — прикмети та повір'я

 

В давнину вважалося, що якщо на Вербів день хороша і ясна погода, то влітку буде багатий урожай фруктів. Якщо ви хочете, щоб в будинку панував достаток і благополуччя -— посадіть або пересадіть будь-яку кімнатну рослину. 

Дівчина, яка хоче скоро вийти заміж, повинна освятити гілочки верби, поставити їх біля ліжка і весь день думати про кохану людину. Також існує повір'я, що для залучення удачі потрібно з'їсти 3 вербових бруньки перед важливою подією.

Довідка 

Чому відрізняються дати православного і католицького Великодня

У 16 столітті відбулася розбіжність святкування Великодня між конфесіями. Тоді католицька церква перейшла на новий, більш точний Григоріанський календар. А православна, не бажаючи повторювати за заходом, продовжила жити за юліанським календарем. У наш час миряни давно живуть за новим календарем, але церква продовжує встановлювати дати свят за старим стилем.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up