Сьогодні, 17 квітня: Світлий понеділок, яке церковне свято, події цього дня, традиції, що не можна робити

Сьогодні, 17 квітня:  Світлий понеділок, яке церковне свято, події цього дня, традиції, що не можна робити
  • Сьогодні, 17 квітня у християн східного обряду Світлий понеділок. У православному календарі — день пам’яті преподобного Йосипа.
  • Цього дня у світі відзначають Всесвітній день боротьби з гемофілією, а в Україні — день пожежної охорони.
  • 418-й день героїчного протистояння України російській агресії.

Великодній понеділок святкують на другий день після ВеликодняПоливаний понеділок є символом очищення та поновлення духовної та фізичної енергії після Великодніх свят.  Поливаний понеділок має й інші назви: Обливаний понеділок, Великодній понеділок, Уливанка, Світлий понеділок, Волочильний понеділок. Остання назва походить від волочильні, тобто ритуального обходу односельців на перший день Великодня. 

Світлий понеділок — другий день Великодніх свят, повідомляє РІСУ. В цей день продовжується возвеличення подвигу Христа, що переміг смерть і пекло. Після Божественної Літургії духовенство разом з вірянами проходять навколо храму. Процесія заходить в усі чотири кути і сповіщає Євангеліє на чотири сторони світу, лунають святкові дзвони. Цьогоріч Світлий понеділок проходить в умовах воєнного стану та небезпеки нових ракетних обстрілів, тому українців закликають бути обачними.

Відео дня

Християнські обряди в Україні тісно переплелися з народними звичаями, що корінням сягають глибини віків, часів, коли слов’яни обожествляли сили природи. Інші назви Світлого понеділка – Поливаний, Обливаний, Волочильний – походять від ритуалів зустрічі весни, пробудження природи.

Найбільш поширеною традиція обливати дівчат водою є в західних регіонах країни. За словами місцевих мешканців, в селах ввечері молодь збиралася коло церкви і молоді парубки обливали водою дівчат, щоб продемонструвати свою симпатію. Дівчина, зі свого боку, повинна була подарувати крашанку. Проявлення такої уваги до дівчини часто говорить про майбутнє весілля, тому старше покоління поблажливо ставиться до молодіжних розваг.

Обливання чистою холодною водою має значення очищення тіла і душі і відсилає нас до обряду Хрещення. В деяких країнах Європи також існують схожі звичаї: обливання себе, інших людей, а подекуди і будинків, чистою джерельною водою як символ весняного очищення.

У Світлий понеділок є традиція ходити в гості до родичів, друзів, пригощати один одного великодніми смаколиками, освяченими у церкві напередодні. “Христос воскрес!” – вітаються люди в цей день і обмінюються писанками. Діти відвідують своїх хрещених батьків, дідусів і бабусь, несуть їм пасхи та крашанки. Ті, в свою чергу, пригощають малих солодощами.

Ще одним проявом святкового настрою стали гаївки у супроводі дівочих хороводів. Ці обрядові пісні присвячені весні та початку робіт у полі, називають ще веснянками, риндзівками, гагілками, ягілками.

 

Яке церковне свято

Сьогодні, 17 квітня, в православному календарі день пам’яті преподобного Йосипа. Народився він у Палестині в благочестивій сім'ї. Цікавився духовним життям з ранніх років, був смиренним і добрим. В 17 років вирішив вступити до монастиря, де постійно молився і носив старий одяг. За це благочестя скоро став пресвітером.

Коли почалося гоніння на християн, Йосип ходив від міста до міста, боровся з язичниками і підтримував вірян. За це відправили його на острів Крит, де йому допоміг святитель Микола. Повернувся Йосип до Константинополя, застував там монастир. За свої діла удостоївся дару чудотворення.

Церковне свято 17 квітня — день Зосими Палестинського

Жив преподобний в VI столітті, подвизався в Кесарії. Він хотів знайти приклад сподвижницького життя для себе і тому відправився до монастиря в Йордані. Там довгий час жив ченцем, дотримувався всіх правил і звичаїв. Якось зустрів в пустелі Марію Єгипетську і зміг посилити свої подвиги. Помер в глибокій старості.

Прикмети 17 квітня

  • Темні і повільні хмари до проливного дощу.
  • Вітряна погода на прохолодне літо.

Що сьогодні не можна робити

Категорично заборонено цього дня прати, прасувати, в'язати і займатися ремонтом. Також не варто пліткувати і лаятися. Не рекомендовано працювати в саду, навіть якщо хороша погода.

Що можна робити сьогодні

17 квітня в народі святкують свято Йосипа Пісноспіва. Так його прозвали за те, що в цей час вже починали співати цвіркуни та журавлі. Люди виходили з дому, вклонялися цим прекрасним птахам, яких вважали захисниками всього хорошого на Землі.

Які дні у світі і в Україні

17 квітня — Всесвітній день боротьби з гемофілією.

Гемофілія - спадкова хвороба, пов’язана з порушенням процесу згортання крові, вона виникає через зміни всього 1-го гена в хромосомі X. Гемофілія на сьогодні невиліковна, але її перебіг повністю і вдало контролюється за допомогою ін’єкцій пацієнтові відсутнього фактора згортання крові, в більшості випадків, виділеного з донорської крові. Іншими словами, нездоровим переливають гемопрепарати, що містять відсутні причини згортання - антигемофільну плазму, кріопреципітат, концентрати VIII фактора.

За ініціативою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я та Всесвітньої Федерації Гемофілії 17 квітня був оголошений «Всесвітнім днем боротьби з гемофілією».

Метою створення і проведення «Всесвітнього дня гемофілії» є привернення уваги світової громадськості, політиків, чиновників від сфери охорони здоров’я і рядового медичного персоналу до проблем з якими щодня стикаються хворі на гемофілію, підвищення їх обізнаності про це спадкове захворювання, пов’язане з порушенням процесу згортання крові.

Дата для проведення «Дня гемофілії» була обрана організаторами не випадково, це своєрідна данина поваги творцеві Всесвітньої федерації гемофілії Френку Шнайбелю, який народився саме в цей день.

Всесвітній день гемофілії відзначається щороку під новим девізом, який акцентує увагу на тій чи іншій проблемі пов’язаної з цією непростою хворобою.

День пожежної охорони

Враховуючи вагомий внесок працівників пожежної охорони України у справу боротьби з вогняною стихією, захисту життя і здоров’я людей, майна від пожеж, на підтримку ініціативи громадських об’єднань та Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Указом Президента України від 11-го жовтня 2013-го № 555/2013 встановлено професійне свято — «День пожежної охорони», яке тепер відзначається щорічно 17-го квітня, повідомляє Ділова мова.

Незважаючи на те, що працівники пожежної охорони України тепер святкують своє професійне свято у «День рятівника» 17 вересня, саме цей день не буде зайвим привідом згадати про героїзм і самовідданість наших пожежників.

За першим сигналом про небезпеку вони негайно відправляються туди, де виникає екстремальна ситуація, де потрібно зупинити вогневу стихію, врятувати життя людей.

Пожежникам властиві такі якості, як самовідданість, постійна готовність прийти на допомогу, здатність до самопожертви.

Робітники пожежної охорони в найбільш складних ситуаціях завжди виявляють високі моральні якості, професіоналізм, мужність і особисту дисципліну.

І не забудьте привітати їх ще й 17 вересня!

Знаменні події

  • У 2014 році Європарламент, через недовіру до Росії і її агресії в Україні та по всьому світу, своєю резолюцією в Страсбурзі поставив «хрест» на проекті російського газопроводу в Європу в обхід України - «Південний потік».
  • У 1982 році британська королева Єлизавета II проголосила Канаду повністю незалежною від Великобританії.
  • У 1980 році Південна Родезія стала Зімбабве.
  • У 1970 році вийшов у світ дебютний сольний альбом «Paul McCartney», який поставив крапку в кар'єрі «Beatles».
  • У 1968 році вперше вийшла в ефір телепрограма «У світі тварин».
  • У 1964 році американка Джеррі Мок стала першою жінкою, яка облетіла одна навколо Земної кулі.
  • У 1964 році почався випуск компанією «Форд мотор компані» автомобіля «Форд Мустанг».
  • У 1941 році Югославія капітулювала у 2-й Світовій Війні.
  • У 1938 році радянська влада розстріляла одних з кращих представників кримськотатарської інтелігенції.
  • У 1924 році створена голлівудська кіностудія «Metro-Goldwyn-Mayer».
  • У 1907 році імміграційний центр на острові Елліс в Нью-Йорку (США) в добу прийняв рекордну кількість іммігрантів - 11 747 осіб. Загалом за 1907 рік у США в'їхало 1004756 чоловік.
  • У 1895 році підписано Симоносекський договір, який завершив першу японсько-китайську війну.
  • У 1877 році Лев Толстой завершив написання роману «Анна Кареніна».
  • У 1875 році британець Невілл Чемберлен винайшов більярдну гру «снукер».
  • У 1856 році місто Квебек проголошено столицею Канади.
  • У 1839 році після розпаду федерації республік Центральної Америки утворилася держава Гватемала.
  • У 1492 році Христофор Колумб підписав контракт з Іспанією і зобов'язався відкрити новий шлях в Індію.

Народилися

  • У 1931 році Любомир Романків, провідний науковий фахівець компанії IBM в області комп'ютерних технологій, співавтор (разом з Девідом Томпсоном) процесів і технології створення тонкоплівкових індуктивних і магніторезистивних мікроголовок для запису інформації, які сприяли появі жорстких дисків і персональних комп'ютерів.
  • У 1894 році Микита Сергійович Хрущов, перший секретар ЦК КПРС, голова Ради Міністрів СРСР. Розвінчав культ особи Сталіна, провів ряд демократичних перетворень апарату, амністував політичних в'язнів і почав ефективну космічну програму Радянського Союзу.
  • У 1837 році Джон Пирпонт Морган, американський банкір, творець компанії «Дженерал Електрик» і першої фінансової імперії в США.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up