Партнер рубрики Події

Сьогодні, 25 травня: все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити

Сьогодні, 25 травня: все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
  • 25 травня, День державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації в Україні. Віряни вшановують пам'ять святителя Германа. 
  • 25 травня 2023 року — четвер. 456-й день війни в Україні.

25 травня — Вознесіння Господнє

Вознесіння Господнє — перехідне свято, тому що прив'язане до святкування Великодня. Щороку випадає на 40 день після свята Воскресіння. 

Вознесіння Господнє вважається одним з найважливіших церковних свят. В Біблії описано, що Ісус Христос після свого воскресіння, пробув на землі зі своїми учнями 40 днів, а після цього вознісся на небеса. Саме ця подія вшановується цього дня.

Вознесіння Господнє залежить від дня святкування Великодня. 2023 року Воскресіння випадає на 16 квітня (православні християни) та на 9 квітня (католики). Отже, Вознесіння Господнє припадає цього року на 25 травня, повідомляє ТСН.

Відео дня

В Євангелії описано, що коли Ісус Христос воскрес, він пробув серед своєї пастви на землі ще впродовж 40 днів. По закінченню цього періоду він зібрав всіх своїх апостолів на горі Елеон, де благословив їх та вознісся у плоті на небеса. В той момент всі присутні побачили янголів, які повідомили, що Господь через деякий час повернеться до своїх учнів.

Традиції святкування

В християнстві Вознесіння Господнє вважається одним з дванадесяти свят. Тому вже напереродні в храмах починаються урочисті співи, а ввечері відбувається всенічне бдіння. Віряни обов'язково йдуть до церкви, проводять цей день в молитвах. Свято завжди випадає на четвер і цього дня немає жодного посту, тому дозволено їсти будь-які страви.

У давнину в язичницькі часи ця дата святкувалася слов'янами як перехід весни у літо. Вважалося, що саме в цей період приходе справжня спека. Тоді під час святкування часто водили хороводи, співали, влаштовували гучні гуляння.

Потім на Вознесіння утворилася цікава традиція — пекти особливі пироги з начинням із зеленої цибулі. Таке частування носило назву "драбинка", тому що згори на ньому робили прикрашання у вигляді перекладин з тіста. Пироги обов'язково освячували в церкві, а потім пригощали ними рідних.

Що можна і що не можна робити на Вознесіння Господнє

Вознесіння Господнє – радісне свято, в якому немає місця для сварок, лайки та брутальних слів. Цього дня категорично заборонено займатися плітками, розбиратися у стосунках та сваритися із близькими чи сусідами. Також не рекомендується:

  • Поринати в смуток, зневіру або сумні спогади.
  • Займатися прибиранням вдома, пранням або роботою на городі. Подібні справи слід завершити до настання свята.
  • Організовувати весілля. Хоча немає суворої заборони на весілля цього дня, традиційно рекомендується відкласти вінчання на інший час.

Віряни цього дня часто роздають милостиню.

 

Яке 25 травня церковне свято

25 травня в церковному календарі – день пам’яті святителя Германа. Жив він у VII столітті і на його долю випало чимало поневірянь. Коли помер його батько, Германа віддав імператор на службу церковним кліриком. Згодом його навіть поставили на пост єпископа. Він завжди захищав християнську віру, за що був засланий в далекі краї. Повернувшись, став патріархом Константинополя. Коли імператором став Лев Вірменин, знову був засланий через пророчі промови і непохитність віри. Помер Герман в віці 96 років.

Що не можна робити цього дня

  • Не можна приносити додому квіти білого латаття — стане причиною смерті домашніх тварин.
  • Також не можна зрізати квіти латаття.
  • Краще не ходити в гості цього дня.

Народні прикмети і традиції на 25 травня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день: 

  • дивилися, який сьогодні день: червоний світанок — до посушливої погоди влітку;
  • багато квітів на горобині — буде хороший урожай ягід;
  • ранок похмурий — отже, і літо буде дощовим;
  • ранкова зоря ясна — до спекотного літа;
  • багато хрущів — до посухи влітку;
  • всю ніч співає соловей — буде хороша погода;
  • сині хмари увечері — до зміни погоди.

В давнину селяни вірили, якщо 25 травня на вулиці забіжить лисиця з лісу, то варто чекати на біду. Дуже важливо було тримати цього дня кухню в ідеальній чистоті, тому часто проводили генеральне прибирання. В народі день часто називали Горобинівкою, тому що саме в цей період зазвичай починала квітнути горобина. Вважалося, що це дерево захищає від пожеж, а тому його часто садили поряд з будинком.

Пам’ятні дати 25 травня

Календар важливих подій в Україні та світі за 25 травня:

  • 996 рік — у Києві освячують першу на Русі кам'яну Десятинну церкву (Церкву Успіння Пресвятої Богородиці);
  • 1502 рік — португальці в день Святої Олени відкривають острів, який назвали на честь святої;
  • 1521 рік — Вормським едиктом Карл V проголошує Мартина Лютера єретиком і забороняє друкувати і поширювати його праці;
  • 1810 рік — у Буенос-Айресі відбувається Травнева революція, з якої розпочинається процес утворення держави Аргентина;
  • 1926 рік — вбивають Симона Петлюру;
  • 1996 рік — в Єні чеський легкоатлет Ян Желєзни встановлює нині чинний світовий рекорд у метанні списа — 98 м 48 см;
  • 1996 рік — у Кошиці словак Ю. Барбаріч протягає на собі 327-тонний поїзд на рекордну відстань — 8,2 метра;
  • 1996 рік — у Києві відновлюють пам'ятник княгині Ользі, який зруйнували 1919 року;
  • 1997 рік — шри-ланкієць А.Джоакім встановлює світовий рекорд, простоявши на одній нозі 76 годин 40 хвилин;
  • 1999 рік — боксер-важковаговик Майк Тайсон виходить на свободу з в'язниці, відсидівши 3 місяці за напад на двох водіїв;
  • 2001 рік — у Сан-Франциско (США) з'явивляється новий вид палива для автомобілів — фруктовий бензин;
  • 2014 рік — в Україні президентом обирають Петра Порошенка;
  • 2020 рік — в Міннеаполісі (США) під час затримання вбивають чорношкірого американця Джорджа Флойда, це спричиняє масові протести серед населення з жертвами.

Іменини: як назвати дитину, яка народилася 25 травня

Які іменини: Панкратій, Герман.

Талісманом людини, народженої 25 травня, є змійовик. Здавна вірили, що цей камінь є скам'янілою шкірою вогняного змія, який охороняв вхід до печери з золотом. А зе змійовик наділяли магічними і лікувальними властивостями. Наприклад, вірили, що за його допомогою можна навести пристріт.

Цього дня народилися:

  • 1889 рік — український і американський авіаконструктор Ігор Сікорський;
  • 1976 рік — ірландський актор театру і кіно Кілліан Мерфі.

Який день в Україні і світі

25 травня в Україні святкують День державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації. Не забудьте привітати рідних, близьких, друзів чи знайомих, які займаються цією важливою для країни справою.

25 травня відзначають Міжнародний день Шардоне. Дата на 2023 рік. Відзначають в четвер перед Днем пам'яті США. Ідея - Ріка Бакаса [Rick Bakas]. Ці травневі заходи у третьої декаді місяця мають традиційний щорічний характер. 

Із сорту винограду Шардоне виробляють одні з найпопулярніших у світі білих вин, які варіюються від насичених і дубових до апетитних і мінеральних. Для багатьох споживачів Шардоне є синонімом білого вина. Шардоне отримало свою назву від села Шардоне в регіоні Макон у Бургундії.

Шардоне може мати різний смак залежно від місця зростання і способу виготовлення. Але зазвичай Шардоне — це сухе, середньо- і повнотіле вино з помірною кислотністю і алкоголем. Його смак варіюється від яблука і лимона до папайї та ананаса, а під час витримки в дубі в ньому також з'являються нотки ванілі.

Вважається, що Шардоне вперше посадили в Шаблі цистерціанці в абатстві Понтіньї в 12 столітті. Сьогодні Шардоне, вироблене в регіоні Шаблі, є одним з найбільш чистих виражень сортового характеру винограду завдяки спрощеному стилю виноробства, прийнятому в цьому регіоні.

А ще 25 травня святкують Всесвітній день товару. Припадає щороку на останній четвер травня. Головна мета цієї події полягає в тому, щоб поділитися зі споживачами особливостями виробничих процесів різних товарів. Вперше почали святкувати 2018 року у зв'язку з річницею компанії  Mind the Product. Ця організація ставить перед собою мету зблизити між собою споживачів і виробників різних товарів. Останні діляться своїм досвідом виробництва, розроблення та продажу товарів. Створили компанію в Лондоні 2010 року.

25 травня Міжнародний день танцю степ. Подію присвятили на честь відомого танцюриста степу Білла Робінсона. Степ — особливий жанр хореографічного мистецтва та назва танцювальних стилів, які характеризуються акцентом на роботу ніг. З'явився степ спочатку у африканській культурі, а найпопулярнішим його різновидом є чечітка. Степ є головним серед форм народних танців в таких країнах як Ірландія та Велика Британія.

Також 25 травня Міжнародний день героїв боротьби проти тоталітаризму. Подія була започаткована Європарламентом 2019 року, а дату обрали на честь дня вбивства ротмістра Вітольда Пілецького (Польща) членами комуністичної партії (1948 рік). Головна мета дати — вшанувати пам'ять противників тоталітаризму, які ціною свого життя рятували людей з таборів.

А ще 25 травня неформальна подія День рушника. Вона була створена 2001 року прихильниками творчості британського комедійсного письменника Дугласа Адамса. Чому обрали саме рушник? Все просто — в одному з творів Адамса ("Путівник Галактикою") рушник є головним атрибутом для подорожування автостопом.

25 травня Всесвітній день щитоподібної залози. Дата була встановлена Європейською тироїдною організацією 2009 року. Щитоподібна залоза є органом ендокринної системи і виробляє гормони (кальцитонін, трийодтиронін і тироксин), що потрібні для функціонування організму. Порушення в роботі щитоподібної залози має тяжкі наслідки: зокрема і затримку фізичного та психічного розвитку.

Також 25 травня День зниклих безвісти дітей. Дата була започаткована Міжнародним центром пошуку зниклих та експлуатованих дітей 2002 року. Символом події є квітка незабудка. Головна мета цього дня полягає в привернені уваги людей до гострої проблеми, залучення до активізації пошуку, підвищення поінформованості батьків щодо того, як можна захистити своїх дітей від викрадення.

А ще 25 травня День філолога. Професійне свято філологів — начитаних та освічених людей, які допомагають зберегти літературний і мовний спадок людства. Перші філологи з'явилися дуже давно. Ними вважають працівників Александрійської бібліотеки, в якій зберігалося понад 500 тисяч рукописів. Більш сучасного значення філологія набула за часів Відродження. Тоді антична культура набула статусу обов'язкового освітнього елементу. Зокрема в своєму трактаті "Бенкет" Датне Аліг'єрі підняв чимало питань стосовно літератури та мови, описував переваги народної мови над латиною та можливість перекладу віршів із різних мов без втрати гармонії.

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up