Партнер рубрики Події

Сьогодні 8 березня, Міжнародний жіночий день: що це за свято та хто його започаткував

Сьогодні 8 березня, Міжнародний жіночий день: що це за свято та хто його започаткував

Дата святкування 8 березня може бути пов'язана з однієї або кількома подіями.

Багато жінок в Україні та світі щороку святкують 8 березня, і ще більше людей щорічно задаються питанням, хто придумав Міжнародний жіночий день 8 березня і яка історія свята.

Міжнародний жіночий день 8 березня: що це за свято

Вікіпедія називає 8 березня Міжнародним жіночим днем, який відзначається щорічно в низці країн світу. Історично з'явилося як день солідарності жінок у багатьох країнах у боротьбі за рівність прав і емансипацію. З березня 1975 року Міжнародний жіночий день відзначається в ООН.

В цей день жінки усіх континентів, нерідко розділені національними кордонами або етнічними, мовними, культурними, економічними і політичними відмінностями, мають можливість зібратися разом і згадати про традиції, які уособлює собою, принаймні, кілька десятиліть боротьби за рівність, справедливість, мир і розвиток.

Відео дня

Свято 8 березня стало символом фемінізму й антисексизму. У деяких країнах, у яких відзначається день 8 березня, жінки отримують подарунки та квіти. Цей жест феміністки, однак, знаходять недоречним, оскільки вважають, що день повинен привернути увагу до гендерної нерівності.

За останні 100 років свято 8 березня проявило себе в різних формах: від проголошення виборчих прав жінок, до акцентування уваги на проявах жорстокості по відношенню до жінок 21 століття.

Міжнародний жіночий день: історія свята 8 березня

Незважаючи на те, що жіночі марші, протести і страйки проводилися з 1909 року, жодна з подій не припадала на 8 березня. Найперший Жіночий день був відзначений 28 лютого 1909 року в Нью-Йорку, і був організований Соціалістичною Партією Америки в пам'ять про страйк 1908 року Міжнародної жіночої профспілки працівників швейної промисловості.

Вважається, що Міжнародний жіночий день 8 березня був придуманий Кларою Цеткін (Соціал-демократична партія Німеччини) на великій жіночій зустрічі, організованій Соціалістичним Інтернаціоналом в Копенгагені 26 і 27 серпня 1910 року. Понад 100 учасників з 17 країн вирішили щороку в березні відзначати Міжнародний жіночий день - день солідарності жінок у боротьбі за повні політичні, економічні й соціальні права.

Тим не менш, точна дата Міжнародного жіночого дня на тій конференції так і не була визначена.

Перший Міжнародний жіночий день був проведений 19 березня 1911 року - жінки претендували на право голосувати, право на працю і вимагали покласти край дискримінації на роботі. Цей день відзначався в Німецькій імперії, Австро-Угорщині, Швейцарії та Данії в різні дні. Більше мільйона людей взяли участь у мітингах.

Дата святкування 8 березня може бути приурочена до однієї або кількох подій. Так, існує думка, що перший в історії «марш порожніх каструль» текстильщиц Нью-Йорка, що пройшов 8 березня 1857 року, став однією з передумов святкування Міжнародного жіночого дня.

Під час маршу вони били в ці самі каструлі, вимагаючи надати їм 10-годинний робочий день замість 16-годинного, рівну з чоловіками заробітну плату і виборче право. Ця ж версія говорить і про відому німецьку комуністку Клару Цеткін.

Існує й інша, більш скандальна версія походження свята 8 березня. В 1857 році в Нью-Йорку жінки дійсно протестували, але були це не текстильниці, а повії. Вони вимагали виплатити зарплату матросам, адже ті користувалися їх послугами і не мали грошей заплатити.

Ще пізніше, 8 березня 1894, у Парижі відбулася ще одна демонстрація повій. На цей раз вони вимагали визнати їх права нарівні з тими працівницями сфери послуг, які шиють одяг або печуть хліб, і заснувати спеціальні профспілки.

Схожі акції пройшли в 1895 році в Чикаго, а в 1896 році в Нью-Йорку. Ці протести й стали передумовою пам'ятного з'їзду суфражисток в 1910 році, де і було вирішено оголосити 8 березня Міжнародним жіночим днем так, як це запропонувала Цеткін. До речі, сама ж Клара Цеткін також брала участь у подібних акціях. У 1910 році разом зі своєю подругою Розою Люксембург вона вивела на вулиці німецьких міст повій з вимогою припинити безчинства поліції. Ось тільки в радянській версії "повій" замінили на "трудящих жінок".

Якою б не була справжня історія цього дня, 8 березня вже давно стало символом краси, ніжності, жіночності й весни.

8 березня Україна 2021 

Хоча свято 8 березня тепер сприймається більше як комуністичний пережиток, ніж справжнє вираження феміністського руху, у низці держав 8 березня залишається державним святом.

Серед цих держав і Україна. Поки що більшість українців не готова відмовлятися від святкування 8 березня. Тим не менш, у лютому 2017 року Український інститут національної пам'яті (УІНП) розробив пропозиції щодо декомунізації календаря державних свят. Замість вихідного дня 8 березня було запропоновано встановити вихідний Шевченківський день (9 березня).

Однак чиновники таку ініціативу не підтримали – і Міжнародний жіночий день залишається офіційним державним святом.
 

Як святкують 8 березня у світі: традиції різних країн

Польща

В Польщі, як і в Німеччині, в цей день не роблять вихідний, але чоловіки не забувають вітати жінок з цим святом. На квіткових базарах з'являються весняні квіти, які надзвичайно швидко розбирають. Деякі люди вважають що це комуністичне свято і його не потрібно святкувати, але зазвичай на них ніхто не звертає увагу. 

Литва

Литовці вважають, що 8 березня - свято приходу Весни, яка в свою чергу асоціюється з любов’ю та жінкою. Однак в Литві можна зустріти безліч протилежних думок стосовно "Міжнародного жіночого дня". Хтось думає, що це гарне свято Весни і його потрібно святкувати. Деякі ж, в тому числі і жінки, не бачать сенсу у святкування 8 березня. Багато для кого це свято асоціюється з  радянськими часами, коли школярі-дівчата дарували хлопцям квіти на 23 лютого, а хлопчики приносили по тюльпанчику 8 березня. 

Німеччина

У цій країні свято 8 березня не має великої популярності, і цього дня вихідний також не роблять. Раніше, коли Німеччина була розділена на дві частини, Східна вітала жінок, а Західна -  навіть не чула про таке свято. Сьогодні у деяких засобах масової інформації 8 березня згадують про "Міжнародний жіночий день", але тут прийнято вітати жінок у травні на День матері.

Італія

У цій країні чоловіків не пускають до жіночих компаній. Ви скажете: "Нічого собі!". Саме таким чином жінки Італії відзначають свою незалежність і свій жіночий день.

Вони йдуть в кафе або бари, п’ють легкі коктейлі. Пізніше прямують до чоловічих стрип-барів, бо тоді для жінок вхід - безкоштовний.

Франція

У Франції «Міжнародний жіночий день» не є популярним. Його святкують тут тільки комуністи та "ліві". Жінок у Франції вітають у травні, на День матері. До молодих дівчат це свято також не має жодного відношення, їх вітають на День св. Валентина.

Греція

Якщо ми заглянемо в Грецію на святкування «Бабосів» – жіночого свята, – то ми побачимо, як відзначають найбільш шанобливу і шановану жінку міста чи села. За традицією, жінки користуються своєю тимчасовою владою над своїми чоловіками, обливаючи їх водою.

Болгарія

У Болгарії свято 8 березня не стало державним. Це звичайний робочий день, і у чоловіків є можливість привітати не тільки свою дружину, а й жінок-колег на роботі. Зазвичай на роботі після обіду влаштовуються гуляння, або ж всім колективом відправляються в ресторан чи кафе. Останнім часом у деяких жінок у Болгарії ставлення до свята трішки охололо, інші ж почали сприймати його як атрибут радянських часів. Деколи помічається і факт, що жінки, на відміну від чоловіків, із великим ентузіазмом вітають один одного.

Також 8 березня є національним вихідним в Анголі, Буркіна-Фасо, Гвінеї-Бісау, Камбоджі, Китаї, Конго (там свято не «міжнародних», а конголезьких жінок), Лаосі, Македонії, Монголії, Непалі, Північній Кореї і Уганді.

10 цікавих фактів про жінок:

  • Жінки кліпають приблизно удвічі частіше, ніж чоловіки.
  • Зазвичай жінка спершу одягне сорочку, потім – штани. Чоловіки роблять навпаки.
  • Займаючись коханням, жінка думає про те, чи гарно вона виглядає.
  • У XII столітті в ході війни німецький король дозволив жінкам безперешкодно залишити місто і забрати з собою що побажають. Винахідливі дружини винесли на плечах своїх  чоловіків.
  • Середній зріст жінок в Україні становить 165 см, а середня вага – близько 58 кг. Ці показники сильно різняться зі світовими, оскільки спостерігаються відмінності в харчуванні та допологовому догляді.
  •  Близько 95% всіх українок у віці до 50 років були або є заміжніми.
  • Найбільше українок працюють у сфері освіти, охорони здоров'я та соціальної допомоги. У цих трьох галузях промисловості задіяно майже третину всіх працюючих жінок країни.
  •  Справжній колір волосся відомої блондинки Мерлін Монро – рудий.
  •  Гонконзька жінка має повне право вбити свого чоловіка, але за дотримання однієї умови – вбивство необхідно здійснювати виключно голими руками.
  • Жінка краще бачить у темряві. Крім цього, у жінок набагато краще розвинений периферичний зір, і вони з легкістю сприймають побачене ними в цілому, повідомляє Укрінформ.


Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (4)
  • David Starr

    Якщо цей день додасть хоч трохи позитиву, то чому б і ні?

    pitersuperfly reply David Starr

    Якого?  Ще одне видумане свято, для того щоб люд лишній раз потратив гроші яких в нього немає, на товари які їм непотрібні і ще один повід залити сливку
  • Оксана

    8 березня започаткували комуністки Цеткін і Люксембург разом з проститутками.

    Ярослав Довгополий reply Оксана

    Їм за це вдячні квіткарі Тернополя.

keyboard_arrow_up