Сьогодні, 9 квітня – свята і події в календарі, іменини, народні прикмети

Сьогодні, 9 квітня — неділя, 99-й день року, 410-й день війни росії проти України.
9 квітня християни східного обряду відзначають Вхід Господній в Єрусалим (Вербна неділя)
Коли Ісус Христос входив до Єрусалиму, він наблизився до Вітфагії і Віфанії, до гори, що зветься Оливної і послав двох учнів Своїх, сказавши: "Ідіть у село; увійшовши до нього, знайдете прив’язане осля, що на нього ніхто з людей ніколи не сідав; Відв’яжіть його, і приведіть, і якщо хто спитає: Нащо відв’язуєте? скажіть тому так: Господь потребує його ". Посланці ж відійшли, і знайшли, як Він сказав їм. Коли ж стали відв’язувати молодого осла, господарі його їх запитали: Нащо осля відв’язуєте? Вони ж відказали: Господь потребує його. І привели його до Ісуса, і, поклавши одежу свою на осля, посадили на нього Ісуса. І, коли Він їхав, люди стелили одежу свою по дорозі. А як Він наближався вже до сходу з гори Оливної, то весь натовп учнів в радості велемовно Бога хвалив за всі чудеса, що бачили, кажучи: Благословенний Цар, що йде в ім’я Господнє! Мир на небесах, і слава на висоті! "
Урочистий вхід Ісуса в Єрусалим був вступом Його на шлях хресних страждань. Про цю подію розповідають у своїх Євангеліях всі чотири євангелісти (див. Мт. 21,1-11; Мк. 11,1-11; Лк. 19,29-44: Ів. 12,12-19).
Назва Вербна неділя походить від того, що на це свято віруючі приходять з гілками, як правило, вербових рослин чи інших дерев, які першими розпускаються навесні, в ознаменування тих гілок, які різали іудеї, що зустрічали Ісуса у Єрусалимі. Звичайно, на півдні використовують квіти і гілки інших дерев, як правило, пальм. В Україні, де таких дерев немає і де перша розпускається верба, з давніх часів стали використовувати її гілки, тому і саме свято стало називатися Вербною неділею. Але справжня його назва - Вхід Господній до Єрусалиму.
В 2023 році Вхід Господній в Єрусалим (Вербна неділя) припадає на 9 квітня.
Що потрібно зробити у Вербну неділю
- Церква радить сповідатися і причаститися, так як причастя по великих святах - благословення для всього роду.
- Краще відпочити в колі рідних і близьких.
- Кажуть, що якщо пересадити кімнатну квітку в цей день, то вона принесе достаток і добробут, якщо добре ростиме.
- Також для залучення фортуни наші предки їли кілька бруньок верби зранку.
Що не можна робити у Вербну неділю
- Не можна сваритися і робити погані вчинки.
- Не варто починати нових справ.
Народні прикмети на Вербну неділю
- Гарна погода — до хорошого врожаю фруктів.
- Вітряно в цей день — до прохолодного літа.
- Мороз — до врожаю пшениці.
Великдень у християн західного обряду
Великдень – найдавніше християнське свято. Історія Великодня почалася у ІІ. Великдень, також званий Воскресінням Христовим, це святкування воскресіння Ісуса з гробу на третій день після його розп'яття. У західному християнстві Великдень, або пасхальний сезон, починається у великодню неділю і триває сім тижнів, закінчуючись настанням 50-го дня, неділі П'ятидесятниці.
Цьогоріч на 9 квітня припадає Воскресіння Христове за Григоріанським і Вірменським календарями. Сьогодні Великдень святкують римо-католики, вірмени, лютерани, греко-католики і протестанти, які живуть за Григоріанським календарем.
“Святе Тридення Страстей і Воскресіння Господнього сяє як кульмінація літургійного року. Адже через пасхальну тайну благословенних Страстей Христос відкупив людей і досконало прославив Бога, знищуючи своєю Смертю нашу смерть і своїм Воскресінням повертаючи нам життя”, — йдеться у Римському Служебнику.
Як і минулими роками, телеглядачі України матимуть можливість брати участь у Святій Месі, яку транслюватимуть телеканали з Ватикану.
На площі Святого Петра Святіший Отець служить Великодню Святу Месу, після завершення якої опівдні звернеться з посланням «Urbi et Orbi».
Пасха у літургійному році займає найпочесніше місце. У великодню ніч уся Церква збирається на особливе богослужіння — Пасхальну Вігілію. Християни святкують Пасху на кшталт єврейської Пасхи, але у центрі її є вже не подія Виходу Ізраїльського народу з Єгипетської неволі і перехід через Червоне море, а перехід Ісуса Христа зі Смерті до Воскресіння.
Після Пасхальної Вігілії або на світанку Великодня перед ранішньою Божественною Літургією вірні проходять резурекційною процесією довкола храму. Під час ходи вони прославляють Воскресіння піснями, таким чином закликаючи весь світ приєднатись до пасхальної радості Церкви. Сам день Великодня є найрадіснішим у році.
Церква святкує Пасху впродовж п’ятдесяти днів — від пасхальної ночі аж до урочистості Зішестя Святого Духа. Цей час зветься Великоднім періодом або П’ятидесятницею (таку ж назву має свято Зішестя Святого Духа). Починаючи з дня Воскресіння триває Великодня Октава — це також данина старій юдейській традиції, коли найбільші празники року святкувалися впродовж восьми днів.
Дата святкування Пасхи була визначена на Першому Вселенському Соборі в Нікеї (325 року). Відповідно до постанови Собору, усі християни мають святкувати Пасху того самого дня. Таким днем Собор визначив неділю, після першої повені місяця, після весняного рівнодення. Якщо станеться так, що на цю неділю припаде й єврейська Пасха, то святкування Великодня переноситься на наступну неділю. Вже з IV ст. складалися спеціальні календарі — Пасхалії, куди записувалися дати Пасхи на кілька десятиліть вперед.
У 1582 р. Римська Церква за часів Папи Григорія ХІІІ провела реформу давнього календаря, який вже не відповідав природньому. У зв'язку з цим було запроваджено й нову пасхалію. За григоріанським календарем весна починається на тринадцять днів раніше від юліанського, внаслідок чого виникає різниця в датах святкування Великодня. Також трапляється, що у Латинській Церкві Великдень припадає разом із єврейською Пасхою, а іноді — навіть і скоріше від неї. Разом із римо-католиками святкують Великдень за новою пасхалією і західні протестанти, частина греко-католиків.
Трапляються роки, коли усі християни святкують Великдень разом, як це було 2014 і 2017 року. Наступного разу Воскресіння Христове разом будуть святкувати у 2025 році, повідомляє РІСУ.
День добрих справ
День добрих справ – це міжнародне свято, яке об’єднує волонтерів із понад 100 країн. Мета цього дня – робити добрі вчинки на благо планети та інших людей. Щороку сотні тисяч волонтерів застосовують на практиці досить просту ідею. Ідею про те, що кожна людина має змогу зробити щось хороше, щоб змінити світ на краще. Водночас ця хороша справа може здаватися мізерною у порівнянні з потребами нашої планети, але це не має значення. Навіть одне приємне слово, сказане втомленому незнайомцеві може зробити багато. Свято припадає на другу неділю квітня. День добрих справ – це чудова нагода розпочати Міжнародний квітневий місяць волонтерів.
У 2023 році День добрих справ відзначають 9 квітня.
Всесвітній день антикваріату
9 квітня — Всесвітній день антикваріату. Під поняття «антикваріат» потрапляють предмети давнини, які являють собою історичну чи художню цінність. Сам термін походить від латинського слова «старовинний», і прийнято вважати, що такі реліквії повинні мати вік, не молодший за 100 років.
Чиї іменини відзначають
Щодо іменинників, які відзначають свій день на 9 квітня, серед них є ім’я Мотрона – назва походить від латинського терміну “matrona”, який у Стародавньому Римі позначав особливий статус заміжньої, вільнонародженої жінки. В основі слова лежить латинське “mater”, що означає “мати”, а його загальне значення перекладається як “мати сімейства” або “шановна пані”. Славу цьому імені принесла свята мучениця, яка жила в III-IV століттях. Матрона Солунська, християнка, яка потрапила в рабство і прийняла юдаїзм, продовжувала таємно відвідувати церкву, за що була страчена. Обставини, що призвели до її мученицької смерті, сприяли увічненню її імені на століття. А її канонізація забезпечила її включення до літургійних календарів як Православної, так і Католицької Церков.
Святкують іменини й Мефодія, Мануйла, Мануїла, Охріма, Феодосія, Олександра та Івана. Ім’я Мефодій походить від грецького слова “метод” і означає “шлях”. Іменинники з цим ім’ям зазвичай мають творчий потенціал та схильність до філософських роздумів. Ім’я Мануйло походить від івритського слова “менахем” і означає “утіха”. Іменинники з цим ім’ям зазвичай мають високу інтуїцію та здатність до пізнання та розвитку.
Події
У 2005 році спадкоємець британського престолу Чарльз - принц Уельський, одружився з Каміллою Паркер-Боулз.
У 2003 році Європарламент схвалив вступ до Європейського союзу 10 нових членів: Кіпру, Мальти, Естонії, Латвії, Литви, Угорщини, Польщі, Чехії, Словаччини та Словенії.
У 2000 році альбом Мобі «Play» очолив британський хіт-парад і провів на першому місці 5 тижнів.
У 1991 році у Львові засновано творче об'єднання Фонд Мазоха (засновники Роман Віктюк, Ігор Подольчак та Ігор Дюрич).
У 1990 році у Львівській опері відбулося перше засідання Львівської обласної ради першого демократичного скликання.
У 1989 році радянські війська розігнали мирну Демострація в Тбілісі. Ці криваві події отримали назву «Трагедія 9-го квітня».
У 1977 році шведська група ABBA на тиждень очолила американський хіт-парад з піснею «Dancing Queen».
У 1970 році Пол Маккартні заявив, що більше не буде співпрацювати з Джоном Ленноном, поклавши кінець існуванню «The Beatles» як групи.
У 1966 році Ватикан скасував Індекс заборонених книг, що проіснував більше чотирьох століть.
У 1963 році екс-прем'єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчілль став першим іноземцем, якому Конгрес США присвоїв звання почесного громадянина США.
У 1930 році в Нью-Йорку вперше продемонстрували роботу відеотелефона. Зв'язок встановлено між офісами компаній Bell Laboratories і AT & T.
У 1860 році французький винахідник Едуард-Леон Скотт де Мартінвіллем зробив перший аудіозапис, який зараз зберігається в паризькому архіві.
У 1667 році в Парижі відбулася перша в світі публічна художня виставка.
Народилися
У 1932 році Карл Перкінс, один з першопрохідців рок-н-ролу.
У 1932 році народилася одна з найзнаменитіших мавп в світі — шимпанзе Чита, яка знімалася у фільмах про пригоди Тарзана і занесена в Книгу рекордів Гінесса як головний довгожитель серед мавп (71 рік). За словами дослідників, шимпанзе в дикій природі живуть від 40 до 45 років і до 50 в неволі. У березні 1995 року персонаж Чита був удостоєний Зірки слави на алеї в Палм-Спрінгс, Каліфорнія, США.
У 1926 році Хью Хефнер, американський видавець, засновник журналу «Playboy».
У 1919 році Іван Михайлович Савченко, інженер-кораблебудівник, один з найбільших в СРСР фахівців в області атомного підводного кораблебудування і технології суднобудування.
У 1918 році Йорн Утзон AC, датський архітектор, спроектував будівлю Сіднейської опери
У 1794 році Теобальд Бем, німецький інструментальний майстер, флейтист і композитор, творець сучасної поперечної флейти.
У 1336 році Тамерлан, один з відомих світових завойовників, який зіграв значну роль в історії Середньої Азії і Кавказу.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.