Спершу платять, а потім виманюють заощадження: ми перевірили, як працює нова шахрайська схема (ЕКСПЕРИМЕНТ)

Спершу платять, а потім виманюють заощадження: ми перевірили, як працює нова шахрайська схема (ЕКСПЕРИМЕНТ)
 • Тернополянам почали надходити повідомлення від невідомих людей, які пропонують гроші за виконання простих завдань. Правоохоронці застерігають – це нова шахрайська схема.
 • Журналісти 20 хвилин провели експеримент, аби вивести можливих шахраїв на чисту воду. 
 • Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» у рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Правоохоронці Тернопільщини регулярно нагадують про різні шахрайські схеми. Чимало людей втрачають заощадження через зловмисників. Старший інспектор з особливих доручень відділу протидії кіберзлочинам у Тернопільській області Роман Свірський розповів, що лише у листопаді жителів Тернопільщини ошукали на 20 млн. гривень! 

Серед найпопулярніших видів шахраїв – продаж неіснуючих товарів в інтернеті. Злочинці розміщують оголошення та просять передоплату. Коли покупець надсилає кошти – продавець зникає. 

Також шахраї можуть телефонувати та представлятися працівниками банку, запитуючи ваші особисті дані, номери карток та просячи вас виконувати їх інструкції. До вас можуть телефонувати ніби то правоохоронці, медики чи представники інших спец-служб, розповідаючи, що ваш родич в біді і треба гроші. 

Відео дня

Способів ошукати є чимало. Тому будьте уважні, повідомте своїх близьких. Особливо часто на гачок шахраїв потрапляют пенсіонери.

Як розповів старший інспектор з особливих доручень відділу протидії кіберзлочинам в Тернопільській області Тепер шахраї вигадали нову схему. Тернополяни почали масово отримувати повідомлення у месенджерах з пропозиціями легкого заробітку. Часто номери телефонів закордонні. Якщо ви отримали таке повідомлення від незнайомця – будьте певні, що це шахраї. Тож блокуйте невідомий контакт та не реагуйте на ці повідомлення. 

Щодня до правоохоронців надходить приблизно два звернення від жителів області, які постраждали від цієї схеми, розповіли у кіберполіції. Дехто втратив кілька сотень гривень, а є і ті, хто перевів шахраям десятки тисяч. 

Як працює схема

Кільком журналістам «20 хвилин» також надійшли схожі повідомлення у месенджер WhatsApp та Telegram. Ми вирішили провести експеримент та пішли на контакт з шахраями аби показати вам, як працює нова схема та як зловмисникам вдається обманювати.

Одразу зауважимо, що ми від початку знали про цю шахрайську схему. Ми не передавали зловмисникам власні конфіденційні дані, терміни дії та cvs-коди карток, тощо. Пам’ятайте, ці дані не можна нікому передавати!

Розпочалось все з повідомлення у Телеграм від невідомого нам користувача. На фото – молода дівчина, підписана як Аріана.

Вона надіслала нам кілька повідомлень: 

«Вітаємо з отриманням пропозиції про роботу від нашої компанії. Середньоденна зарплата 200–7000₴.

Підтвердьте, щоб приєднатися. Надішліть відповідь: Так.

Ми є компанією, яка допомагає міжнародним готелям підвищити свою помітність

Я дам вам 3 тестові завдання і дам вам 150 ₴ , коли ви їх виконаєте.

Як показано на малюнку, перегляньте сторінку, щоб збільшити кількість переглядів, а потім зробіть мені знімок екрана, щоб виконати перше завдання.»

Одразу насторожує те, як написані повідомлення. Імовірно, шахраї користуються перекладачем і не знають української.  

Спершу нам пропонують виконати тестове завдання – потрібно перейти на сайт бронювання готелю, зробити скріншот та надіслати його. 

Після цього в гру вступає, припускаємо, інша людина – так званий «особистий фінансовий менеджер». Нам написала користувачка з ніком Анна. Вона пояснює, що працює в компанії, яка допомагає міжнародним готелям підвищувати свою помітність. Нам потрібно виконати три завдання – перейти за посиланням на сайт бронювання, зробити скріншоти та відправити їх менеджеру.

Робимо все за інструкцією і отримуємо нове повідомлення від Анни, що ми виконали завдання і можемо отримати винагороду. Треба надати номер карти. Обіцяють відправити 150 гривень. 

Номер карти – це інформація, яку можна поширювати. А от термін її дії, або тризначний код CVS, пін-код карти – це інформація, яку не можна передавати іншим. Якщо зловмисники заволодіють цими даними – вони зможуть отримати доступ до ваших коштів. 

Оскільки від нас не вимагали таких даних, які не можна поширювати – журналісти вказали номер карти. Про всяк випадок, обрали ту карту, якою не користувалися тривалий час і на якій не було коштів. 

Уже за кілька хвилин на балансі з’явились гроші – обіцяні 150 гривень.

Як пояснив старший інспектор з особливих доручень відділу протидії кіберзлочинам у області Роман Свірський, спочатку шахраї справді можуть заплатити. Це невелика сума, але людина починає довіряти шахраям. Все це для того, аби у жертви склалося враження, що вона справді спілкується з реальними роботодавцями, які готові їй платити. Тим паче, від вас не вимагають надавати свої конфіденційні дані чи щось платити, принаймні поки що.

Після цього «роботодавці» пообіцяли додати в робочу групу, куди надсилатимуть завдання. Наступного ранку почали приходити сповіщення від розподільника задач. Перші два завдання – перейти на сайт готелів та зробити скріншоти. Їх активно виконують інші «працівники». Як зауважують правоохоронці, зазвичай це такі ж шахраї або боти, а не справжні люди. Їх мета – аби ви нічого не запідозрили і у вас не виникало жодних сумнівів, що цій «компанії» можна довіряти.

Скріншоти треба було надсилати особистому фінансовому менеджеру. У нашому випадку – Анні. Вона пише – що за кожен такий скріншот мають заплатити по 50 гривень. Однак цього разу виплачувати «заробіток» на карту не поспішають. Потрібно виконати третє завдання. 

Тут вже легко зрозуміти, навіщо нам «втирались» в довіру протягом двох днів та навіть кинули «наживку», заплативши 150 гривень. 

Суть третього завдання – забронювати номер у готелі. Нам пояснюють, що ми можемо обрати будь-яку вартість зі списку. Після цього нам обіцяють повернути кошти та доплатити за виконання цього завдання. Наприклад – заплатіть 360 гривень та отримайте прибуток 432 гривні, заплатіть 1040 грн – отримайте 1248 грн. Максимальна сума, яку пропонують заплатити – 24 450 гривень та отримати прибуток у розмірі 29 340 гривень. 

Нам пропонують обрати суму та звернутися до менеджера за подальшими інструкціями. 

Пишемо Анні, що хочемо забронювати готель 2 за 690 гривень. І нам надсилають номер карти фізичної особи, а не банківський рахунок готелю. Звичайно, надсилати кошти шахраям ми не будемо.

Старший інспектор з особливих доручень відділу протидії кіберзлочинам Роман Свірський каже – іноді шахраї створюють сайти «робочих кабінетів», де видно ваш баланс, а іноді просять переводити кошти на карту.

Тим часом у «робочому чаті» всі «працівники» починають активно кидати скріншоти, що вони перевели кошти, щоб ми не сумнівалися. Згодом дехто завантажує скріншоти, що вони отримали винагороду. 

Ми запитали, а чи можемо ми спершу отримати 100 гривень, які ми заробили за переходи на сторінки готелів. Однак нам почали пояснювати, що для отримання коштів треба виконати всі три завдання, тобто заплатити за «бронювання» і тоді ми отримаємо все і одразу, та ще й бонус дадуть – 50 гривень. 

Уже наступного ранку, зрозумівши, що ми ніякі кошти за «бронювання» надсилати не плануємо, «робочи чат» зник. Акаунт Аріани був видалений, а в переписці з Анною зник номер карти, на яку нам потрібно було переводити гроші. 

Є інші схеми

Окрім схеми з оцінкою готелів, є і інші варіанти. Як розповів Роман Свірський, шахраї мають кілька різних сценаріїв, також з’являються нові. Однак суть шахрайства залишається однакова – вам пропонують підробіток, де спершу ви виконуєте прості завдання, а потім вам потрібно платити гроші, наби-то за бронювання, купівлю товарів, тощо.

– Є кілька варіантів, як виглядають ці пропозиції. Серед найпоширеніших пропозицій – це ставити лайки на відео, переходити на сайти готелів, перепродавати товари на Amazon. Варіанти можуть бути різні, але суть схеми одна – вам пропонують дуже привабливу пропозицію легкого заробітку, – каже Роман Свірський. 

До слова, ми отримали повідомлення на WhatsApp нібито пропозицій роботи на Amazon. Нам запропонували зв’язатися з менеджером в телеграмі і пропонували виконувати ж такі ж дії, як і в схемі з оцінкою готелів. 

Однак цього разу було помітно, що шахраї не знають української мови і користуються перекладачем. Менеджерка зверталась до нас ламаною українською та ще й в чоловічому роді. 

Хоча нам розповідали, що пропонують роботу в Amazon – переходити потрібно на сайти українських інтернет-магазинів. 

Нам також запропонували платити, нібито за викуп товарів, щоб отримати великі прибутки. 

Чому пишуть до вас?

У кіберполіції пояснили, як шахраї обирають своїх жертв. Повідомлення надсилає бот, змінюючи кілька цифр в номерах абонентів певної мережі. Є спеціальна програма, за допомогою якої йде розсилка. А далі, якщо відреагували, вони розуміють: номер живий, абонент зацікавився – можна працювати далі.

У кіберполіції додають – шахраї можуть працювати з будь-якої точки світу. Саме тому ми бачимо «ламану» українську та іноземі номери телефонів. Щодо українських карток – аферисти отримують кошти, створючи транзакції на купівлі криптовалюти. Тому повернути кошти буде важко, а часто навіть неможливо.

Як не потрапити в пастку шахраїв

Аби не стати жертвою шахраїв, кіберполіцейські радять ретельно перевіряти особу, з якою спілкуєтесь. Пам’ятати, що великі компанії не здійснюють набір людей, які не шукали роботу до того. Як вже погодились на роботу, великі іноземні компанії не змушують поповнювати картки українських банків для подальшої роботи з ними.

Якщо ви вже стали жертвою шахраїв, потрібно зафіксувати, на які картки здійснювали поповнення, зберігати чеки про оплату і звернутися в будь-яке відділення поліції чи за номером 102. Або написати про це електронне звернення на сайт кіберполіції, прикріпивши докази.

Тому будьте уважними і не ведіться на пропозицію легкого заробітку чималих грошей, бо ризикуєте втратити в рази більше. 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
 • Галина Подюк

  Так,дзвонили на ватсап! Але я пояснила,що біля мене не зігріються!😅😅  

  І ПЕРЕСТАЛИ!!
 • Робота Тернопіль

  Телеграм канал прошу підтримати 👇
  https://t.me/RobotaFaineMistoTernopil

keyboard_arrow_up