Партнер рубрики Події

На станцію знезалізнення витратить понад 8 млн євро. Як це впливає на тариф і яка користь для нас?

На станцію знезалізнення витратить понад 8 млн євро. Як це впливає на тариф і яка користь для нас?
  • У рамках проєкту “Розвиток міської інфраструктури-2”, фінансованого Світовим Банком, у Тернополі збудують станцію знезалізнення води з реконструкцією насосної станції.
  • Якою вона буде, скільки витратять наших грошей, для чого потрібна тернополянам та коли її збудують, читайте в матеріалі "20 хвилин".

Переможцем міжнародних торгів за правилами Світового Банку Консорціум Utem-Gis, що складається з компаній GIS Aqua Austria GmbH (Австрія) та ТОВ “ЮТЕМ-Інженірінг” (Україна, м.Буча). Контракт на провадження робіт підписали у вересні 2018 року. Трохи більше 8,1 мільйона євро — це кредитна сума, надана Світовим Банком.

Упродовж 2019-2020 років компанії виготовляли та погоджували проєктну документацію. У вересні 2019 року отримали позитивний висновок державної експертизи проєкту будівництва, у березні 2020-го — дозвіл на виконання будівельних робіт. Через карантинні обмеження у зв’язку з пандемією Covid-19 будівельні роботи розпочали аж у жовтні, про це повідомляють в КП "Тернопільводоканал".

Відео дня
v class="embed-responsive embed-responsive-16by9">

Станція знезалізнення води, за словами керівництва підприємства, має вирішити основну проблему водопостачання Тернополя — нейтралізувати підвищений вміст заліза у воді з водозабору “Верхньо-Івачівський”, який забезпечує питною водою приблизно 80 відсотків споживачів.

"Сподіваємося, що закінчимо до кінця року"

Як повідомив директор КП "Тернопільводоканал" Володимир Кузьма, в будівлі станції знезалізнення буде сім груп фільтрів, для того, щоб забирати залізо з води, яку для тернополян добувають з надр землі. 

— Ми проводимо не тільки будівництво водопровідної станції знезалізнення, а також і реконструкцію водонасосної станції, — каже пан Кузьма. — Крім того, проводимо заміну всіх водопровідних мереж в межах майданчика водопровідної станції, будуємо резервуари оборотної води та новий лабораторно-побутовий корпус, де розмістимо центральну лабораторію водоканалу. 

Усе обладнання станції матиме автоматичну систему живлення. 

У КП "Тернопільводоканал" повністю відмовляться від хлорування води.У порівнянні зі звичайним хлором, змішані оксиданти, які використовуватимуть натомість, в такій же кількості й за той самий час забезпечують більш ретельне й швидке усунення більшого числа мікроорганізмів, та мають кращі смакові характеристики й запах, а також ефективно видаляють і надалі не дають утворюватися біообростанням у резервуарах зберігання води й трубопроводах».

— Ми дуже сподіваємося, що попри непередбачувані погодні умови, зможемо запустити в роботу станцію до кінця 2021 року, — підсумував директор.

До Водохреща підрядники вже завершили роботу із заливки фундаменту та змонтували каркас самої станції знезалізнення.

— Це те, про що тернополяни 50 років думали і мріяли, — каже міський голова Сергій Надал. — Тому що вода в місті насправді якісна, артезіанська, але в ній багато зайвих мікрочастин.

Як віддаватимуть кредит?

Повернення коштів за кредитом частково вкладається в тарифи для споживачів. Але головною причиною підвищення тарифів у КП "Тернопільводоканал" називають подорожчання електроенергії, а не програми розвитку, наприклад, ця станція.  

— Тягар повернення кредиту для споживачів мінімальний, — запевняє речниця комунального підприємства Наталя Федорців. — Відсоткова ставка таких кредитів складає від 0,4 до 3 відсотків на рік. Це єдиний доступний і найлегший спосіб модернізувати місцеву систему водопостачання і водовідведення, як це зробили в країнах колишнього соцтабору. Після розвалу СРСР кошти не вкладалися десятиліттями, а обладнання зношується при такому інтенсивному цілодобовому використанні. 

Кредит від Світового банку є довгостроковим, повернути його комунальне підприємство
зобов’язане до 2033 року.

У діючий тариф централізованого водопостачання та водовідведення 20 відсотків закладено на погашення кредиту. Тобто, згідно чинного тарифу з кожних 27,334 гривень за метр кубічний води, користувачі сплачують 5,47 гривень на відшкодування кредиту, наданого Світовим Банком.

Скільки витрачають інші міста

До слова, Тернопіль не єдине місто в Україні, де будують станцію знезалізнення. У Червонограді, що у Львівській області, також збудують таку станцію. Її вартість становить 29 мільйонів 977 тисяч гривень. У місті проживає понад 65 тисяч людей.

А в 2018 році станцію знезалізнення запустили в Бучі, що на Київщині. Її вартість — 12 мільйонів гривень. Тепер містечко з населенням 28 533 (за переписом 2001 року) споживає якісну воду, що тече по трубах у їх квартири.

А от Тернополю така станція обійдеться у 8,1 мільйона євро. 

Більше про проєкт ми розпишемо згодом, як тільки-но отримаємо відповіді на всі питання від КП "Тернопільводоканал". 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (3)
  • Andriy Budzinsky

    Взагалі не розумію чого інші підприємства не йдуть шляхом водоканалу, набрали кредитів на 1.5 млрд грн, на повне оновлення автопарку нові станції з новим обладнанням, нові мережі все нове і покласти всі ці витрати на споживачів, без обговорення, просто кожного року ставити людей перед фактом подорожчання на 20%, 30%, чи 40%))) все як в Київстарі - ви не хотіли, а ми всеодно покращимо за ваш рахунок)))
  • Maria VovkKin

    Краще би вклали гроші у будівлі які пустують і зробили притулки для бездомних людей....
  • Kudryk Rostik

    А длячого вона невже усі стануть бесмертними 😂 , марнотрацтво не більше
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
15:15 У Шумську побили 17-річного хлопця: підозрюють депутата районної ради 14:37 На кукурудзі змахінував 8,3 млн грн: судитимуть екскерівника держпідприємства з Тернопільщини 14:00 В Тернопільському районі відкрили пам’ятну дошку полеглому воїну Андрію Рудому 13:40 Куди після школи? Огляд закладів освіти для вступу (партнерський проєкт) Від читача 11:52 Ефективна співпраця на допомогу людям 13:10 У Тернополі відбудеться дефіле містян у вишиванках 12:35 Про заморозки на ґрунті попереджають тернопільські синоптики 12:05 У лікарні помер 24-річний тернополянин, який постраждав в аварії у сусідній області 11:20 У Збаражі з Днем матері оригінально привітали мам футболістів photo_camera 10:50 У Тернополі відремонтують дорожнє покриття ще на восьми вулицях 10:10 На фасаді школи №8 встановлять меморіальну таблицю письменнику Левкові Крупі 09:30 У Кременці відкрили туристичний сезон: що подивитись у місті 09:01 Із 13 травня частково перекриють рух транспорту на Микулинецькій 08:02 У кого можуть забрати авто на ЗСУ: як відбуватиметься мобілізація транспорту 21:33 Медбрат з Тернопоя отримав відзнаку від ЗСУ 21:05 На Мазепи збили водійку скутера (ОНОВЛЕНЕ) 20:02 Як виглядало озерце «Чайка» в Тернополі 22 та 75 років тому (ФОТО) photo_camera 19:03 Чи можна дарувати дві квітки, що робити з «підкладами» та забобонами: розповідає о. Олексій Філюк play_circle_filled photo_camera 18:03 Базова військова підготовка, якою замінили строкову службу: хто матиме відстрочку? 17:06 Заборона служби для корупціонерів і ґвалтівників: Рада ухвалила Закон про мобілізацію ув’язнених
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up