Старі могили на кладовищі «зникли», а на їхньому місці є нові надгробки — під продаж?

- Тернополянин, який звернувся до редакції та надіслав фото запевняє, що на Микулинецькому цвинтарі з’явились нові з каменю опалубки — без ідентифікації. Чоловік припускає, що ці місця готують на продаж, хоча, зауважив, ще кілька років тому влада заявляла, що кладовище «закрите».
- Так це чи ні, «20 хвилин» поцікавились у СКП «Ритуальна служба». Її керівник Сергій Тлумацький пояснив, кого можуть поховати на «закритих» цвинтарях, скільки це коштує і де є вільні ділянки для поховання на міських кладовищах.
- Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» у рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.
Нові місця на Микулинецькому кладовищі, ймовірно, готують під продаж. Але ж ще кілька років тому комунальники заявляли, що цвинтар «закритий» і там можуть хіба підховувати померлих до родичів, — розповів тернополянин Артем Сліпський, який звернувся до редакції «20 хвилин».
Місця були, але не для всіх?
— Мій батько помер два роки тому і похований на Микулинецькому кладовищі, — поділився чоловік із журналісткою «20 хвилин». — Раніше я часто навідував його могилу. Тривалий час був відсутній у місті. Коли приїхав — пішов на цвинтар до батька. І тут бачу — на місці старих, майже закинутих могил вже нові надгробки чи «закриті» опалубки з каменю. Причому не один і не два, а з добрий десяток.
Чоловік каже, підходив до цих могил ближче — табличок на них, даних, хто похований — немає. Ідентифікації жодної. Все виглядає на те, що тут хтось був похований, могили, ймовірно, старі, і родичі їх не навідують, припускає чоловік. А тепер тут все залили гранітом чи іншим каменем. Готують на продаж?
— То, виходить, що місця таки були, але не для всіх? — цікавиться пан Артем.
Офіційно: місць немає
Питання тернополянина «20 хвилин» адресували до директора СКП «Ритуальна служба» Сергія Тлумацького, йому ж надали фото, якими поділився із журналістами пан Артем. Поцікавились також, скільки коштують місця для поховання у Тернополі, чи є на міських кладовищах вільні надгробки чи сімейні гробівці і за скільки їх можна придбати? І кого таки дозволено поховати на цвинтарі на вул. Микулинецькій та на кладовищі Підгороднього, якщо офіційно вільних місць там немає?
— Вільних ділянок на цвинтарі на вул. Микулинецькій і в Підгородньому справді немає, за винятком місць на пантеоні Героїв, — повідомив Сергій Тлумацький. — Оці могили, фото яких ви показали, вже залиті, вони або на місці «старих» могил родичів, або це родичі одразу брали подвійні місця, скажімо, коли помер один із подружжя, а другий заливав пам’ятник для двох.
Місце на кладовищах Тернополя видається безоплатно, немає значення одну людину там ховатимуть, двох чи трьох, запевнив Сергій Тлумацький. Сама могила, пам’ятник — це належить тому, хто замовляв і оформляв ділянку. Земля належить громаді, є комунальною.
— Якщо місце одинарне, там можуть бути поховані кілька чоловік з родини, це все за бажанням родичів, — пояснив Тлумацький. — Якщо простими словами, їх ховатимуть не поруч, а зверху вже на раніше похованому родичу. Подвійні, потрійні — поруч. Але місця для цього є тільки на міському цвинтарі на вул. Бригадній (яку в народі називають в Довжанці — прим. авт.)
В одну могилу — до 6 людей
Аби в одинарній могилі поховати кілька родичів, її зазвичай копають глибшою. Для грунтів на Тернопільщині достатньо до 70 см. Якщо вже є стара могила родичів з пісковика чи «крошки», на цьому місці можна облаштувати нову могилу і доховувати родичів – до 6 людей в одній могилі.
Якщо є могила не родичів, але їй вже 70 років і більше, закон також дозволяє на цьому місці нове поховання. Якщо свої, рідні, – тут немає терміну. В такі могили можна підховати близьку померлу людину вже наступного дня після попередніх поховань — і такі випадки у Тернополі вже траплялись, зазначив Сергій Тлумацький. Це звичайна європейська практика.
— Нові місця для поховання на Микулинецькому кладовищі виділяють лише одинарні і тільки для загиблих Героїв, — на пантеоні, — повідомив Сергій Тлумацький. — Якщо, скажімо, дружина хоче поховати загиблого Героя і поруч залишити місце для себе — потрібна подвійна ділянка. Часом батьки колись хочуть лежати поруч із сином — тоді потрійна. Але в такому випадку їм можуть запропонувати місце теж на Алеї Героїв, але на цвинтарі, що на вул. Бригадній. Там теж є спеціально облаштований сектор для загиблих воїнів.
Наразі комунальники керуються Законом про поховання від 1993 року, і він давно потребує змін чи доповнень, каже Сергій Тлумацький. Скажімо, досі заборонено облаштовувати так звані «платні» місця. Тим паче, що таке суттєво поповнювало би міський бюджет. Проте продаж місць для поховання заборонений. Інша справа — гробівці. Але для їх облаштування готують проектно-кошторисну документацію — все офіційно.
Буде новий пантеон і колумбарій
— На Микулинецькій і в Підгородньому вільних гробівців немає, хіба люди, які колись побудували, можуть їх продавати – це є їхньою власністю, — пояснив Сергій Тлумацький. — На Підгородньому ми кілька років тому побудували гробівці — вони вже всі продані. Планували облаштувати додаткові ряди — завадила війна. Можливо, весною 2024 року таки почнемо роботи. Гробівці – це окрема споруда, яку можна реалізовувати. І всі гроші йдуть в бюджет громади. Земля не продається, вона комунальна. Люди часом помилково думають, що сплачують гроші за землю — ні, вони платять за копання могили.
Родинні гробівці на Підгородньому, які реалізовували раніше, коштували близько 75 тис. грн. Зараз, якщо побудують нові, ціна буде значно вищою, — все через подорожчання матеріалів, інфляцію та коливання курсу долара. У Хмельницькому, скажімо, зараз подібні вартують близько 300 тис. грн. Чи буде й в нас подібна ціна, Сергій Тлумацький не береться прогнозувати, адже ще не складали проектно-кошторисної документації.
На цвинтарі на вул. Бригадній поки що місця для поховання є. Причому можна обрати — одно-, дво- чи тримісне. В перспективі саме на цьому кладовищі з’явиться стіна для колумбарію — для поховання урн з прахом померлих. Планують облаштувати і родинні склепи. Для цього внесуть зміни до проекту. Скільки такі гробівці коштуватимуть, поки невідомо, але можна буде замовити склеп для поховання від 4 до 12 людей.
І на Довжанці буде власний пантеон для Героїв у військовому секторі з однаковими хрестами, як і на Алеї Героїв на Микулинецькому кладовищі. Проте якщо могила подвійна чи потрійна — оплатять і встановлять лише кам’яний білий хрест. Пам’ятники для інших родичів, навіть на одній могилі, з міської казни не фінансуватимуть.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Люда Вовк
Ірусик Кучерява
Віталій Єлагін
Светлана Скрипник