Нововведенням 2020 року стало те, що чоловіки, які не матимуть вищої освіти, служитимуть 18 місяців, а ті, хто на момент призов отримав звання «магістр» або спеціаліст - 12.
Відповідно до Указу Президента України, на строкову службу будуть призивати чоловіків у віці 20-27 років, чоловіки, які досягли 18-19 років, також можуть нести службу в армії, але за вланим бажанням, і за письмовою заявою.
Відповідно до рішення Кабміну, до відправлення у війська підлягають 13 570 осіб. На Тернопільщині планують призвати 424 юнаки, повідомив старший офіцер відділення комплектування та призову, старший лейтенант медичної служби Максим Швець.
Якщо призовник не з’явився до військового комісаріату без поважних причин, має сплатити штраф від п’яти до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85-119 гривень). За повторне правопорушення доведеться віддати до 255 гривень (ст. 210 КУпАП).
Якщо військовозобов'язаний не зміг отримати повістку з будь-яких причин, це не дає йому право уникати служби в лавах ЗСУ.
Кримінальне покарання також застосовують за ухилення від призову на строкову службу. Воно передбачає позбавлення волі строком до трьох років.
Також зауважимо, що жодного військовослужбовця, який проходить строкову службу в ЗСУ, не залучають до виконання завдань у складі об'єднаних сил на Сході України, про це неодноразово заявляли в Генштабі ЗСУ.
Відповідно до статті 17, Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», вас не призвуть, якщо:
Якщо при проходженні лікарської комісії вас визнали тимчасово непридатним до військової служби, вам нададуть відстрочку на один рік.
Лікарську комісію тернопільські призовники будуть проходити згідно з чинним законодавства, визначеного наказом Міністра оборони №402.
– Зламані кістки або незначні травми, які військовозобов'язаний отримав в минулому не гарантують того, що він служити не буде, це все визначатиме лікарська комісія, – розповідає старший лейтенант медичної служби Максим Швець. – На підставі додаткових обстежень та медичних документів кожен лікар-спеціаліст оглядає, дивиться та визначає ступінь придатності до військової служби.
Також Максим Швець розповів, що медична комісія визначає не тільки фізичний стан призовника, але й психологічний. Для цього в складі комісії є невропатологи та психіатри.
– За минулі роки, серед тих, хто ішов на строкову службу, медкомісія визнала непридатними до служби приблизно десять відсотків призовників, – додає офіцер. – Також часто присутні елементи агравації (неправильна самооцінка власного хворобливого стану, його проявів або тяжкості у вигляді перебільшення страждань та переживань, фізичної чи психічної немочі – прим. ред.).
– Якщо ви ще навчаєтеся, а вам надійшла повістка, вам необхідно терміново взяти довідку про навчання, – каже юрист. – Краще надіслати цю довідку у військовий комісаріат рекомендованим листом. Тому що можуть бути ситуації, коли особа з'явиться у військкомат з довідкою, а їй скажуть, що її мали б подати раніше.
Закон встановлює, що особа, яка має право на відстрочення призову, повинна подавати про підстави для цього. Відповідно, довідку варто подавати до початку призову. Варто зробити два екземпляри довідки, другий носити з собою, аби мати підстави продемонструвати, що ви є студентом.
– Якщо до вас підійшли представники військкомату та вимагають проїхати з ними до безпосередньо до військового комісаріату, вимагайте від них повістки. «Вилов» призовників законом не передбачений, – додає пан Небельський. – Є процедура вручення повістки. У час, який вказаний у ній, вам потрібно з'явитися до військкомату. В іншому випадку, ви можете викликати поліцію, адже люди, що вимагають проїхати з ними, вчиняють злочин, а саме – протиправне позбавлення волі.
Повістки поштою вручають частіше за все «на віру», адже якщо людина не з'явиться в комісаріат, то довести її вину буде дуже важко, бо невідомо, чи отримала вона повістку.
А як до військового призову в Україні ставитеся ви? Діліться своїми думками в коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер