Свідоцтва про народження, одруження чи смерть: кому, де і коли дадуть дублікат та скільки це коштує

Свідоцтва про народження, одруження чи смерть: кому, де і коли дадуть дублікат та скільки це коштує

Якщо ви розлучилися, свідоцтво про шлюб повторно не видадуть. Хто може отримати, скажімо, свідоцтво про народження чи про смерть і за яких обставин, дізнавалися «20 хвилин.  

Як і де отримати дублікати документів, якщо оригінали втрачені? До редакції звернувся тернополянин Володимир М., який розповів, що для оформлення допомоги потрібно зібрати чимало документів. А доступу до оригіналів більшості з них він не має.

— Мені зараз потрібно зібрати і надати для отримання виплат багато документів, оригінали більшості з яких, через сімейні негаразди, я отримати не можу, — пояснив чоловік. — Частину документів взагалі втратили при переїзді. Куди звертатися? Кому їх нададуть і скільки це коштуватиме?  

Деталей чоловік не повідомляв, проте згадував у розмові, що потрібні дублікати свідоцтв про народження дітей, свідоцтва про шлюб і розлучення. А також про смерть рідних.

Відео дня

 

Де і хто видасть дублікат

Свідоцтво про одруження, розлучення, народження чи смерть — хто може отримати і за яких обставин? І які для цього потрібні документи. В яких випадках можна отримати дублікат, а коли копію документу не дадуть за жодних обставин? Що робити і куди повідомляти, якщо оригінал втрачений. І чи потрібно за дублікат платити якісь кошти? Запитання «20 хвилин» адресували до Ірини Масло, начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільській області Управління державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

— Повторну видачу свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану здійснюють відділи ДРАЦС та відділи ДРАЦС управлінь державної реєстрації, а також дипломатичні представництва та консульські установи України, — пояснила Ірина Масло. — Це питання регламентують Правила державної реєстрації актів цивільного стану.

Якщо оригінал свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану вкрали, загубили, пошкодили чи знищили, повторно його видадуть у відділах державної реєстрації актів цивільного стану.

— Повторно видадуть свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану у такому випадку відділи ДРАЦС незалежно від місця державної реєстрації акту цивільного стану та місця проживання заявника, — повідомила Ірина Масло. — При собі потрібно мати паспорт або паспортний документ.

Для того, щоб повторно видали документ, потрібно подати заяву. Це може зробити особа, щодо якої складено запис, батьки, усиновлювачі, опікуни, піклувальники, представники закладу охорони здоров’я, навчального або іншого дитячого закладу, де постійно перебуває дитина, орган опіки та піклування. Свідоцтво видадуть представникам зазначених установ за довіреністю установи та якщо вони пред’являть документи, що посвідчують їх особу.

 

Кому дадуть свідоцтва про народження і смерть

Свідоцтво про смерть повторно видадуть другому з подружжя, а також дітям, у тому числі й усиновленим, та їх законним представникам, близьким родичам померлого. Це брати і сестри, онуки, дід і баба як з боку батька, так і з боку матері. Також його видадуть особі, яка є спадкоємцем за законом або заповітом, представникові органу опіки та піклування у разі виконання ним повноважень з опіки та піклування стосовно осіб, які мають право на отримання такого свідоцтва.

Якщо ви розлучилися, свідоцтво про шлюб повторно не видадуть. У таких випадках на письмове прохання заявників відділ ДРАЦС видає витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі – Реєстр) про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища, пояснила Ірина Масло.

— Свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану можуть повторно видавати представнику особи, яка має право на повторне отримання документу, у разі подання довіреності, посвідченої відповідно до Закону України «Про нотаріат», або документа, що посвідчує повноваження такого представника, відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», — додала Ірина Масло. — Адвокат повинен пред’явити ордер та копію договору про надання правової допомоги, засвідчену у встановленому законодавством порядку.

Під час воєнного стану отримати свідоцтво про народження повторно та/або витяг з Реєстру про державну реєстрацію народження мають право один із батьків дитини, баба, дід, повнолітні брат чи сестра, тітка, дядько, мачуха, вітчим дитини або їх представник. Це регламентується наказом Міністерства юстиції України №5523/3 від 09.12.2022.

— Подати заяву на отримання свідоцтва повторно можна безпосередньо у відділах ДРАЦС, через портал Дія або у центрах надання адміністративних послуг, — пояснила Ірина Масло.

За отримання свідоцтва про народження сплачується державне мито у розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064 – 0,51 грн., за отримання витягу потрібно сплатити 73 грн. 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up