Сміття з контейнерів у Тернополі уже не вивозять кілька днів. Спричинив таку ситуацію конфлікт між жителями села Малашівці Зборівського району та міською радою. Від минулої суботи мешканці селища перекрили в'їзд машин, які вивозять відходи з Тернополя. Вони вимагають закрити сміттєзвалище.
Вирішити надзвичайну ситуацію з вивезенням сміття мала позачергова сесія міськради у четвер, 6 серпня. Планували, що депутати виїдуть у село Малашівці Зборівського району і там вестимуть діалог з місцевими жителями. Журналісти, котрих влада запросила бути присутніми під час "сесії на смітнику", півтори години у фойє міськради очікували, поки набереться депутатський кворум, а потім - коли він прийме якесь рішення. Нарешті журналістам оголосили, що депутати у село не поїдуть, а натомість вирушають на зустріч з головою обласної ради Олексієм Кайдою.
Будувати чи не будувати?
Чи варто будувати у Малашівцях сміттєпереробний завод, а чи краще знайти інший майданчик для вивезення твердих побутових відходів із 220-тисячного Тернополя? Це питання було ключовим на зустрічі.
За будівництво заводу виступив міський голова Роман Заставний. Вислухавши аргументи мера, Олексій Кайда зауважив, що спершу потрібно з'ясувати, чи можна взагалі будувати у Малашівцях сміттєпереробний об'єкт. Якщо така перспектива є, то в інвестиційних умовах варто прописати, що інвестор, крім свіжого сміття, зобов'язується переробити старі відходи на таку глибину, на яку вкаже профільний інститут.
- Коли я зустрічався з жителями Малашівців, я пропонував їм обдумати певні пропозиції на випадок, коли завод буде збудований, - каже Олексій Кайда. - Якщо, кажу, після переробки сміття на виході буде електроенергія, то як компенсацію ви отримаєте певну її кількість безкоштовно. Буде тепло, то можна збудувати теплиці, за використання яких не треба платити. Люди на це не погоджуються. Тоді я пропоную: давайте проведемо місцевий референдум. Знаю, що думки населення трьох сіл зараз розділилися 50 на 50. "За" завод молодше покоління, яке швидше прораховує перспективи...
Із проханням посприяти у пошуках резервного кар'єру, здатного вирішити проблему сміття, звернувся до голови облради депутат міськради Василь Лило.
- Малашівці треба закрити, а завод будувати. Це аксіоми, - сказав він. -Але на той час, поки вестимуться переговори з жителями Малашівців, ми би просили вас попрацювати із сільськими радами, аби Тернопіль частково міг вивозити сміття у інше місце. Завод будуватимуть два-три роки. А ми паралельно будемо переконувати жителів Малашівців чи іншого села у вигодах від зведення цього об'єкту.
Проблема Малашівців існує 12 років. Тому, як наголосив депутат міськради Петро Тимочко, тамтешній смітник свій ресурс давно вичерпав і використовують його, по суті, незаконно.
- З Малашівцями можна домовлятися ще на півроку-рік. Але проблема не зникне, - підкреслив пан Тимочко. - У селі вважають, що міська влада дурить людей. Громадяни бачать, що нічого не змінюється, реальних шляхів виходу із ситуації не знайдено. Коли ці шляхи з'являться, тоді можна буде говорити з громадою про сміттєпереробний завод.
Нагадаємо, що кілька місяців тому міська влада обіцяла селянам якнайшвидше знайти місце для нового полігону для відходів, називаючи термін до 1 серпня. Однак слова не дотримала. Сміттєвози перестали возити у Малашівці лише пластикову тару.
Зацікавились корейці і чехи
Хоча технічні умови, на думку Олексія Кайди, ще дозволяють використовувати потенціал Малашівського смітника, владі слід подбати про правовий механізм експлуатації полігону. Інакше "завтра буде протест прокуратури або рішення суду".
Олексій Кайда пропонує винести питання щодо смітника на чергову сесію облради 18 серпня. Втім, додає він, потрібно врахувати реалії.
- З 1 вересня розпочнеться президентська кампанія, і їм (депутатам. - ред.) буде не до кар'єрів, - зауважив пан Кайда. - Але, думаю, на найближчій сесії можна буде знайти технічні моменти вирішення ситуації з Малашівським смітником. До речі, у будівництві сміттєпереробного заводу в області нині зацікавлені представники Південної Кореї та Чехії.
Після зустрічі депутатів з головою облради мер висловив упевненість, що логічне завершення непростої ситуації у Малашівцях усе ж буде.
- За три останні роки ситуація не змінилася. І з неї є два виходи, - підсумував пан Заставний. - Оскільки жителі міста самі продукують відходи, ми повинні самі й дбати про їх утилізацію, тобто будувати завод на своїй території. Можна будувати за межами міста, але ми не маємо засобів впливу на сільради, насамперед у питанні виділення земельної ділянки.
Мер обіцяє, що сміття, яке протягом кількох днів накопичується у місті, буде вивезене. Не уточнює, правда, - куди.
Поставлять запасні контейнери
Допоки міська рада шукає вирішення проблеми щодо вивезення відходів з міста, міська санстанція запропонувала управлінню жкг виставити на вулицях міста запасні контейнери для сміття. Наразі ситуація з інфекційними захворюваннями у Тернополі стабільна.
Перевізники, які зобов'язані вивозити сміття з міста, вирішують цю проблему самостійно, каже прес-секретар міської ради Олег Удич,.
- Комусь вдається домовитися і вивезти побутові відходи, а комусь - ні, - каже він.
Самостійно вирішують проблему і працівники жеків. Здебільшого прибиральники звертаються до людей із проханням не виносити та не викидати великі габаритні речі, аби не заповнювати контейнери сміттям.
Поки міська і обласна влада ламають голови над розв'язанням проблеми вивезення сміття, жителі Малашівців, Ігровиці і Верхнього Івачева встановили цілодобове чергування на дорозі, що веде до сміттєзвалища. Вони обіцяють стояти тут "до останнього", не пропускаючи сміттєвози з Тернополя.
Наталія ТАРНАВСЬКА
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер
Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous
Anonymous
Anonymous
Anonymous reply Anonymous