Що ж таке Великий піст, для чого він, і як себе потрібно поводити у дні посту, “20 хвилин” запитала у митрофорного протоієрея Євгена Заплетнюка, голови місіонерського відділу патріархії УАПЦ.
- Для чого нам потрібен піст?
- Великий піст – це такий період в житті Церкви, коли віруючі особливими духовними практиками закликають на себе спасаючу благодать Божу. Великим цей піст названо не через його тривалість, а через величезне значення для нашого духовного зцілення та спасіння. Утримуючись від звичних нам речей, ми не лише зможемо загартувати свою волю, але й маємо шанс зцілити свої душі від безлічі реальних хвороб.
Чим відрізняється Великий піст від Петрівки, Успенського і Різдвяного?
Жодної різниці по-суті між постами немає. Всякий піст - це час, коли віруючі, об’єднуючись навколо Церкви, разом працюють над власним духовним здоров’ям. А от Церква - єдина хто нам в цьому і може, і хоче допомогти. Якщо ми дозволимо. Якщо ні – все буде так само, як було все наше життя: жили не знати заради чого. За час посту нам потрібно реально змінитись. Зазвичай більшість людей, які вирішили “публічно постити”, будують у власній уяві кольорові замки власної праведності лише від того, що не з’їли шматок ковбаски. Це сумно.
- Кому дають “послаблення” під час Великого посту?
- Хіба мертвим. Справа в тому, що піст це не лише утримання в їжі. Ми, звісно, починаємо свій піст саме з приборкання власного шлунка, але це лише початок основної роботи над собою. Зазвичай деякі модерністські церкви придумують цілий ряд послаблень і винятків для тих, кому фізично складно постити з уваги на здоров’я. Очевидно, в такий список входять діти і старші люди, вагітні, люди які займаються важкою працею. Але це лише послаблення однієї із складових посту.
Яких табу потрібно дотримуватись у цей час?
Божі та Церковні Заповіді – зовсім не є складною системою заборон і табу для нашого пригноблення Господом. Божі Заповіді - це поради люблячого Отця, які можуть охоронити нас від жахливих помилок у житті. Щоб дотриматися посту, потрібно змінити звичний порядок речей: стати уважним до чоловіка чи дружити, почати вітатися з сусідом, перестати красти на роботі, та жерти на ніч, кинути палити, врешті, знайти свій молитовник. Не бійтеся святості. Вона вам не загрожує. Тому, для всіх, хто хоче постити по-християнськи, а не фарисейськи, можу побажати тільки одного: більш критичного ставлення до себе, і більше любові до ближніх.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 38 від 20 вересня 2023
Читати номер
Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous
Anonymous reply Anonymous