Етап кубка України "Кубок свободи" та відкриту першість Тернопільської області з авіамодельного спорту в класі моделей F2D i F2I проводять протягом трьох днів, з 4 по 6 травня, на території міжнародного аеропорту "Тернопіль".
- На другий день змагань зареєструвались тридцять п'ять учасників, - каже організатор змагань Андрій Луцик. - До нас приїхали спортсмени з усієї України. З Тернополя є дев'ять учасників: четверо юніорів та п'ятеро дорослих.
Вікових обмежень для учасників цих змагань, як каже організатор, немає. наймолодшому учаснику 8 років.
На змагання приїхало і чимало чемпіонів. Один з них - 18 річний Ілля Редюк з міста Сквира Київської області. Авіамодельним спортом хлопець займається з 11-ти років. На гурток його привів батько, який в дитинстві теж захоплювався цим спортом, а за професією чоловік військовий льотчик дальної авіації.
- У авіамодельному спорті мені подобається все, - каже Ілля. - Щоб керувати моделлю, потрібно мати силу в руках і розуміти чому і як воно літає. Щоб розібратись в цьому потрібно чимало часу, а вдосконалювати навички можна все життя.
Ілля Редюк у змаганнях участь бере не вперше, у нього чимало нагород. В Тернополі на змаганнях він уже вдруге, в 2016-ому він зайняв перше місце у категорії юніорів. А в 2016-ому від став чемпіоном світу на змаганнях в Австралії. Тоді йому було 16 років.
14-річний Денис Мокрий з Тернополя два роки тому разом з другом прийшли в гурток авіамодельного спорту. Для хлопця це вже шості змагання і є кілька призових місць.
- Мені подобається саме такі моделі, бо тут потрібно бігати, самому керувати ручкою, - каже Денис. - Бо радіокерованими моделями керувати простіше і не так цікаво.
Своїх конкурентів у цих змаганнях хлопець вважає сильнішими і досвідченішими, але для нього це хороший досвід та можливість навчитись чогось нового.
Серед учасників у категорії дорослих був 43-річний тернополянин Віктор Левицький з 16-річним досвідом у авіамодельному спорті. На гурток чоловік ходив з дитинства, але професійно займатись цією справою почав у 2002-ому.
- За всі роки у мене було точно більше сотні моделей, - розповідає пан Віктор. - Раніше я робив їх сам, зараз купляю. У змаганнях останнім часом не часто приймаю участь, хоча раніше був активним учасником. Першого місця не займав, але призером був.
На думку чоловіка, змагання у Тернополі одні з найкращих в Україні і в них беруть участь сильні учасники.
Змагання проходить у форматі боїв: є два суперники і кожен з них має набрати якомога більше балів. Переможе той, хто набере мінімум на 10 балів більше від суперника.
Бій триває чотири хвилини, за кожну секунду моделі в польоті спортсмен отримує два бали. Якщо модель на землі, то бали не нараховують. На кожній моделі є стрічка. Противник має своєю моделлю її відрубати. За кожен такий відруб учасник отримує 100 балів. Потім всі бали сумують і визначають переможця.
- Моделі прикріплені до металевих тросів, пілот має ручку керування, якою і керує, - пояснює Андрій Луцик. - Механіки запускають двигун. Швидкість моделей може бути 160 кілометрів на годину, в двигуна 30-32 тисячі обертів за хвилину.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер