Експедиція тривала два тижні під керівництвом директора обласної комунальної інспекції охорони пам'яток історії та культури Марини Ягодинської. Вона копала поселення давньоруського часу Х-ХІІІ ст. Пані Ягодинська знайшла оборонний рів та вал. Їх викопали давньоруські племена з метою захисту від ворогів.
- Цей рів глибиною 1, 80 м, - розповідає археолог. – Вал - невеликий. Адже його зруйнували під час польових робіт.
Окрім того, на розкопках Марина Ягодинська знайшла залишки залізоробної майстерні.
- Її ще потрібно досліджувати, - каже вона. - Але на цьому місці виявлено багато залізних шлаків, що дає змогу говорити про майстерню. А також трохи далі від майстерні ми знайшли невеличкий ножичок та наконечник від стріли. Але чи вони були виготовлені саме в цій майстерні – сказати поки важко.
Ще один археолог, який брав участь у експедиції, Василь Ільчишин розкопував багатошаровий могильник поблизу Кордишева.
- Ми розкопали 2 кургани, в одному минулого року знайшли групове захоронення за обрядом трупоспалення на місці, - каже він. - А в іншому кургані цього року виявили 10 різночасових поховань. З них - 3 поховання давньоруського часу ХІІ-ХІІІ ст, 4 поховання комарівської культури і 3 поховання культури шнурової кераміки. До слова, поховання культури шнурової кераміки та комарівської культури належать до епохи бронзи.
Померлих того часу хоронили здебільшого в позі "ембріона", тобто скорченій на боці, розповідає археолог. Під час розкопок він виявив рештки людей, які були поховані як на правому, так і на лівому боці.
- Біля похованих ми знайшли керамічний посуд, крем'яні наконечники стріл, - розповідає Василь Ільчишин. А в одному - кам'яну сокиру з отвором для древка. Вона лежала в районі поясу і очевидно древко сокири було запхане за пояс покійного.
Археолог також додає, що поховання давньоруського часу були здійснені за класичними християнськими традиціями. Біля голови одного з померлих лежав розбитий горщик, який залишився від тризни за померлим. А також були залишки дерев'яних трун, а в одному поховання - і цвяхи.
Загалом під землею у Кордишеві ще є дуже багато пам'яток, які потребують дослідження, додає Марина Ягодинська.
- Тут роботи і роботи, - каже вона. - Тому наші експедиції у цьому селі триватимуть і надалі.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер