Тернополяни скаржаться на забруднене повітря. Чому в деяких мікрорайонах підвищені показники?

Тернополяни скаржаться на забруднене повітря. Чому в деяких мікрорайонах підвищені показники?

Датчики моніторингу якості повітря 25 лютого зафіксували показники вищі за норму. В обласному центрі контролю і профілактики хвороб кажуть, що порушень і відхилень від норми немає, а в екоінспекції взагалі не роблять подібних замірів. Насправді така ситуація непоодинока. Перевищення допустимих норм платформи фіксують регулярно.

Смог накрив Тернопіль, поскаржилися у редакцію читачі. 

У районі провулку Дівочий, за даними сайту системи екологічного моніторингу SaveEcoBot, 25 лютого рівень шкідливості повітря був з індексом 168. Ще кілька днів тому, як писали «20 хвилин», його фіксували на рівні 154. 26 лютого показник був 153 і зазначено, що це шкідливий рівень. 

У чому причина забруднення, на моніторинговій мапі не вказують. Проте відомо, що саме на Дівочій нечисте повітря доволі часто. До прикладу, у жовтні 2024 року ми розповідали, що Тернопіль увійшов до ТОП-10 найбрудніших міст України через показник забруднення на цій же Дівочій. Деталі читайте у публікації: У Тернополі зафіксували забруднене повітря: може бути небезпечно для чутливих людей 

Відео дня

Дещо менші показники 133, а це все ще жовтий рівень, е-Тернопіль зафіксував зранку 25 лютого у центрі міста, у районі фонтану «Кульбаба», що біля центральної пошти. 

 

Які пояснення?

 

Чому така ситуація із забрудненням повітря у Тернополі, ми запитали в Оксани Чайчук, генеральної директорки ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України». 

— Щодо смогу, який стояв у Тернополі 25 лютого, по лінії надзвичайних ситуацій до нас ніхто не звертався, що треба робити певні заміри в конкретному місці, — повідомила Оксана Чайчук. — Згідно з нашим моніторингом, порушень і відхилень від норми в атмосферному повітрі немає. Такі заміри ми проводимо щоденно. 

Можливо, припускає пані Чайчук, смог спостерігали через локальний підпал чи загоряння, або була інша локальна причина. 

Головний еколог області Роман Нитка повідомив «20 хвилин», що Дерожекоінспекція в області замірів повітря не проводить, і не має для цього спеціального обладнання. 

 

Хто моніторить повітря у Тернополі

 

То звідки взявся показник забрудненості повітря у додатку е-Тернопіль, ми запитали у речниці міськради Мар’яни Зварич. За її словами, у додатку відображають середній показник, а дані надає всеукраїнська приватна ініціатива. 

Вони встановили датчики моніторингу якості повітря, і саме їхні дані відображаються на онлайн-карті якості повітря SaveEcoBot, а також на вебсайті Тернопільської міської ради.

— Наразі на карті SaveEcoBot представлено дані від восьми датчиків якості повітря, — повідомляли раніше на сайті міськради. — Вони відображаються за допомогою Air Quality Index (AQI) — індексу якості повітря, розробленого Агентством з охорони навколишнього середовища США (US EPA). Кольорова шкала показує рівні небезпеки, де зелений означає добру якість повітря, а темно-бордовий — дуже небезпечний. Індекс AQI показує рівень забруднення «на зараз», з урахуванням останніх 12 годин.

Варто відзначити, що для відстеження стану якості повітря у місті діють станції моніторингу якості повітря SaveEcoSensor 3.0. Ці станції Тернопіль отримав безкоштовно в рамках проєкту EMITTER за фінансової підтримки Європейської комісії.

Крім того, у місті працюють датчики якості повітря від компанії ЛУН Місто AIR, дані з яких також доступні на окремому сайті та в мобільному додатку е-Тернопіль.

— За допомогою функціоналу контролю за якістю повітря кожен може ознайомитися із показником якості повітря у Тернополі у реальному часі, — повідомили у міськраді.

У 2023 році у Тернополі працювали шість таких станцій, зараз дві. Станції моніторингу передали місту безкоштовно. Вони встановлені на багатоквартирних будинках та під’єднані до мереж мешканців, які з власної ініціативи взяли зобов’язання забезпечити датчики доступом до електроенергії та інтернет-з’єднання.

 

Що означає показник якості повітря

 

Як зазначають представники компанії ЛУН Місто AIR, сезонність впливає на погіршення показників якості повітря. 

— Також впливають на забруднення для непромислових міст спалювання листя та стерні, які проводять мешканці восени та весною, надмірний рух автомобільного транспорту, індивідуальне опалення будинків, оскільки мешканці приватного сектору можуть використовувати неякісні матеріали для обігріву, додалося через війну також використання генераторів, — зазначає кураторка ЛУН Місто AIR Анна Денисенко.

Такі станції моніторингу якості повітря працюють у 15 містах України, на Заході — у Львові, Івано-Франківську, Тернополі та Ужгороді.

За словами Мар’яни Зварич, проєкт аналізу якості повітря реалізується у Тернополі від компанії ЛУН Місто AIR – це українська громадська система моніторингу якості повітря. Його створюють IT-компанія ЛУН та Факультет радіофізики, електроніки та комп’ютерних систем КНУ ім. Шевченка. Компанія  сама фінансує створення станцій, технічну підтримку та сервіси оповіщення.

— У додатку е-Тернопіль на головному екрані з’явилася кнопка AQI — це середній показник якості повітря, — повідомила Мар’яна Зварич. — Якщо натиснути на неї, то відображатиметься історія, що означає той чи інший показник повітря.

AQI (Air Quality Index) — індекс якості повітря розроблений Агенцією з охорони довкілля США і використовується в багатьох країнах світу. Прилади, які встановлені у Тернополі, вимірюють якість повітря та концентрацію наддрібних частинок — PM 1, PM 2.5, PM 10, а також температуру, вологість та тиск.

 

Де шукати точні дані

 

Кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри екології та охорони здоров’я ЗУНУ Олександр Бондар, посилаючись на дані Міндовкілля, пояснив, що дані можуть відображатися в розрізі України. А для більш точних досліджень стану повітря потрібні сертифіковане обладнання і лабораторії. 

— У Міндовкілля пояснюють причини підвищення рівня забруднення повітря, — каже Олександр Бондар. — Це несприятливі метеоумови, зокрема слабкий вітер, що сприяє накопиченню шкідливих речовин у приземному шарі атмосфери. Викиди від транспорту, промисловості та інших джерел майже не розсіюються, що погіршує якість повітря. 

Відстежити стан повітря та рівень радіаційного фону можна на вебресурсі Міндовкілля у розділі «Екозагроза», де ми і перевірили. Або на платформі SaveEcoBot:

 

На сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України у розділі «Екозагроза» журналісти промоніторили ситуацію – у Тернополі 25 лютого було справді все в межах норми. А зранку 26 лютого у районі пров. Дівочий показник знову підстрибнув догори.  

Скрін 25 лютого

 

Дещо збільшений показник у районі центральної пошти, якого фахівці визначають як помірний. Позначений він жовтим

Решта показників зеленого кольору – це означає, що стан повітря задовільний. 

 

Як захистити себе

 

Поради, як захистити себе, якщо повітря справді забруднене, надають фахівці Центру громадського здоров’я. 

— не виходьте на вулицю без нагальної потреби;

— пийте воду. Для дорослих норма 2–3 літри на день. Також для відновлення втрачених солей та мікроелементів варто пити мінеральну лужну воду;

— на вулиці використовуйте респіратор або захисну маску;

— щоб брудне повітря не потрапляло до приміщень, зачиніть вікна та двері, 

— ущільніть отвори підручними засобами (скотч, зволожена тканина);

— вимкніть вентиляційні системи, які затягують повітря з вулиці;

— якщо є системи кондиціювання з фільтрацією повітря або очищувач повітря — увімкніть їх;

— проводьте вологе прибирання вдома й на робочих місцях. Поставте місткості з водою для додаткового зволоження повітря.



 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (11)
  • Myroslav Poshpur
    В районі Нового Світу,де-кілька днів,зранку і ввечері,було чути запах горілого мазуту.Раніше на Циганці,взимі ,в районі колії,топили(в котельні,напевно)дерев'яними шпалами,дуже смерділо

    Зараз подібне,може хто з власників таке робить.А може з ,,пустині"потягнуло?
  • 10 i 10
    Їжджу містом,особливо коли вже стемніє,на околицях міста починають палити напевно переробленим маслом. Дньом не палять,а коли стемніє то жах.
  • Наталя
    Смердить страшенно кожну ніч і ніхто нічого не знає....
  • knjaz
    торфом паленим чути

keyboard_arrow_up