“16 днів проти насильства” - така акція розпочалась у світі, її підтримала і Тернопільщина. Про те, куди звертатись, якщо ви стали жертвою, із якими скаргами найчастіше звертаються тернополяни та які ініціативи проводять у місті у рамках цієї акції, дізнавалась журналістка “20 хвилин”.
Соціальна акція «16 днів активності проти насильства» – щорічна міжнародна кампанія, яка починається 25 листопада, у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, і триває до 10 грудня – Дня прав людини.
У проміжок між цими датами відзначається:
1 грудня – Міжнародний день боротьби зі СНІДом
2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством
3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю
5 грудня – Міжнародний день волонтера
9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією
Основними завданнями акції «16 днів проти насильства» є привернення уваги громадськості до двох актуальних проблем: запобігання та протидії домашнього насильства та торгівлі людьми, а також активізація діяльності державних установ та громадських об’єднань задля поєднання зусиль щодо захисту прав людини.
Тернопільська волонтерка Яна Шкуратова також вирішили привернути увагу суспільства до проблеми насильства. 3 грудня, у вівторок, о 13.00, вона запрошує тернополянок зробити інсталяцію з туфель на Театральному майдані.
- Коли я дізналась що кожного року близько 600 жінок гине від ґендерно-зумовленого або домашнього насильства – була шокована, - розповідає Яна Шкуратова. - І з того часу мене не полишало бажання візуалізувати якось масштаб цієї проблеми, щоб якомога більше людей почули, побачили цю страшну статистику і об’єднались, щоб разом протидіяти та попереджати такі випадки.
У рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» Яна запрошує жінок принести на Театральний майдан взуття, яке вони не носять.
- Моя ідея наступна: у рамках Всеукраїнської акції “16 днів проти насильства”, а саме 3 грудня 2019 року о 13.00 на центральній площі міста Тернопіль зробити інсталяцію зі 600 пар жіночих туфель, - каже організаторка. - Саме таку кількість, бо це не просто суха цифра в загальній статистиці. А кожна з цих жінок для когось мама, для когось донька, сестра, бабуся, подруга.
За словами ініціаторки флешмобу, в Україні на початку грудня другий рік поспіль відзначають #ЩедрийВівторок – це день, коли кожен робить добру справу чи долучається до благодійності. Жінок закликають принести на Майдан взуття, яке вони не носять, можна й не одну пару, потім його передадуть у соціальний гардероб «Одежина» для людей, які мають у ньому потребу.
Окрім цієї акції правоохоронці проводять просвітницькі акції у школах та університетах. А у День боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок адмінбудівлю обласної державної адміністрації символічно підсвітили помаранчевим кольором.
Загалом акції на Тернопіллі триватимуть до 10 грудня – Дня прав людини.
У поліції пояснюють, що якщо ви почуваєтеся небезпечно вдома, зверніться за консультацією на гарячу лінію 116 123, а також повідомляйте про факт домашнього насильства на спецлінію 102.
Також на Тернопільщині діють - Регіональні та місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, куди можна звернутись, якщо ви стали жертвою насильства.
Журналістка “20 хвилин” дізналась із якими питаннями можна звернутись у такі центри та чи часто тернополяни просять про правову допомогу.
- До нас на гарячу лінію здебільшого звертаються жінки, - розповідає заступник начальника відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Ірина Максимюк. - Хоч, і іноді чоловіки телефонують. Останні, це здебільшого чоловіки похилого віку, які скаржаться на те, що вони потерпають від насильства від своїх власних дітей. Розповідають, що і пенсії забирають, і з дому виганяють. Але жінки, звичайно, потерпають від насильства у десятки разів більше.
Проте, Ірина Максимюк пояснює, якщо немає факту виклику поліції, то адвокат не зможе обгрунтувати факт насильства. Тому фахівці радять, обов’язково звертатись у поліцію.
- У центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна звертатись із всіма юридичними питання, - каже пані Максимюк. - Окрім того, що ми консультуємо, ми призначаємо людям адвоката від держави. Головне - не боятись звернутись до нас. Дуже часто до нас приходять жінки і кажуть, що я є жертвою насильства. Але, коли ми їй пояснюємо, що потрібно звернутись у поліцію спочатку, то вони часто говорять, що не будуть цього робити. Кажуть: “Та то мій чоловік, у мене з ним діти. У поліцію не звернусь.”
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103
Додамо, також, напередодні, 8 грудня, містян запрошують на головну площу міста, фахівці пояснюватимуть, куди скаржитись, якщо ви страждаєте від насилля, та як із ним боротися.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер