«Це був жах. Град лупив, а потік води змивав все на шляху»: наслідки негоди на Тернопільщині

«Це був жах. Град лупив, а потік води змивав все на шляху»: наслідки негоди на Тернопільщині

Затопило і замулило подвір’я та криниці, загинули кури, городи знищені, град прибив городину, а в полях стоїть вода — Тернопільщина оговтується від негоди, яка пронеслась 4 травня. Деякі села досі без світла, а аграрії чекають, поки трохи підсохне, щоб зайти в поля та хоч приблизно підрахувати збитки.

Злива і град, який лупив стіною — вода, яка зійшла з полів, величезним потоком ринула на села. Затопило господарства, городи, птиця загинула. Було дуже страшно, згадують мешканці Тернопільщини, які постраждали від негоди 4 травня. Аж такого потопу не пам’ятають навіть старожили. Проте у селах, які затопило, кажуть: головне, що всі живі. І беруться до роботи, де вже принаймні трохи підсохло. 

 

«Так лило, що могло бути гірше»

 

Відео дня

Четвертого травня, нагадаємо, у Тернопільській області пройшли сильні зливи з грозами, градом і поривчастим вітром. Внаслідок негоди підтопило території приватного домогосподарства в с. Залав’є, Теребовлянської громади, 15 присадибних ділянок у селах Саранчуки, Слов’ятин і Потутори, що в Саранчуківській та Бережанській ОТГ, у трьох населених пунктах Підгаєцької громади немає електрики, повідомив речник головного управління ДСНС в області Сергій Данілін. 

На Теребовлянщині, як розповіли мешканці «20 хвилин», град лупив стіною, у людей порозмивало з городів все, що посадили. 

— В кого змило, а в кого вбило тим градом-дощем в землю, — розповіла журналістам місцева мешканка Ольга. — Літні люди кажуть, що за все життя такого не пригадують. 

У Потуторах, що на Бережанщині, впало дерево і змило щебінь. Серйозних підтоплень немає, бо живуть на горбочку, розповіла журналістам староста с. Потутори Лілія Гевко. Та додає, в них був дощ, але не такий сильний, як в Саранчуках. 

— Так лило, що могло бути гірше, — каже голова Саранчуківської громади Володимир Петровський. — Так, дороги замулило, городи людям підтопило, затопило господарства, птиця загинула. Зараз санстанція бере забори води у криницях і свердловинах. Збираємо інформацію, щоб оцінити збитки — будемо людям допомагати, чиї двори і городи підтопило. Слава Богу, люди не постраждали — це головне. 

Сильна злива з потужним градом тут додала клопотів місцевим мешканцям. Через них з полів зійшла вода, яка величезним потоком ринула на село, згадує голова громади.  

Мешканець Саранчуків Микола Камінний опублікував відео, як величезний потік води нісся селом. 

 

Град падав, як сливки

 

— Злива й град лупили хвилин 15, а потім зі всіх полів зібралася вода в одну ріку — і це все шурувало селом, — згадує Микола Камінний. — Наше подвір’я замулило. Інші господарства затопило. Ми вже мали інформацію із Рогатина, що таке сталося, готувалися до негоди. Де вода могла би затекти, підкладали шифер. Хоча це не дуже допомогло — вода все одно заходила на подвір’я. Сміттям, яке несла вода, загатило заїзд — це хоч трохи врятувало від гірших наслідків. Природа. Проти неї нічого не вдієш… 

Чоловік згадує, що подібне вже було у селі в 2019 році. Тоді помешкання постраждали більше, бо потопило навіть людям підвали. 

— Наробило нам шкоди, купа сміття, болота на подвір’ї, курей потопило — скільки саме, поки не знаємо, поки побачили, що семеро курей загинули. Свердловину нам замулило, — розповів Ігор Сус. — Потік води був таким, що брами зривало і все це несло через подвір’я. Я умисне відкрив ворота, аби вціліли.  

Сильний дощ із градом пішов близько 15 год. 4 травня. Потім все стишилося, а через годину все почалося із новою силою. 

— Град падав як сливки, підвіконники побило. За машини не знаю, моя була в ремонті, тож стояла в гаражі, — розповів Ігор Сус. — Город, малину — як старі кущі, так і нові саджанці — понищило. Що вціліло поки сказати не можемо — все дуже замулене, в город зайти поки неможливо. Зараз треба чистити все від того болота. Але поки що це робити неможливо. 

 

Постраждали поля кукурудзи і сої

 

Постраждали поля, які засіяли-засадили аграрії. Керівник підрозділу ТОВ «Захід-Агро МХП» Сергій Кабзан розповів «20 хвилин», що найбільше постраждали поля з кукурудзою і соєю.   

— За наслідки поки говорити не можемо, проводимо об’їзди, де, звичайно, можливо під’їхати, бо досі стоїть вода, болото, намул, — каже Сергій Кабзан. — Поки що моніторимо ситуацію. Ще поки що незрозуміло, який відсоток все знищене, а що відживе. Ще не всі поля обстежили. 

Прибиті до землі рослини, вимиті потоками води по схилах, — поки так, кажуть у підприємстві. І сподіваються, що рослини відійдуть. День-два  — і картина буде яснішою. 

— Я на цій агрофірмі недавно, але попередник говорив, що було подібне в 2019 році, — каже Сергій Кабзан. — Як рослини не відійдуть — доведеться все пересівати… 


 

Град дуже щільно і густо гатив

 

У с. Семенів, що на Теребовлянщині, кажуть, що найбільші градини були розміром з горіх. Але гірше, що град був настільки щільним, як і злива стіною.

— Близько другої дня почався дощ і град, але ніби нічого, перейшло. Потім здійнявся сильний вітер, град, злива, — це був жах, — згадує староста с. Семенів Ольга Бецель. — Град дуже щільно і густо гатив, це було страшно…

У половини села, де люди мають городи під горбом — позносило грядки, — все знищило, позбивало, змило потоком.

— Ми ще 4 травня зверталися до голови Теребовлянської громади за допомогою, сьогодні, 5 травня, чекаємо — мають приїхати, подивитися. Не тільки в нас біди негода наробила. Частково нам надаватимуть техніку, щоб ліквідувати наслідки. По центральній дорозі у нас рови прокопані, але коли почала з поля йти вода, сміттям, соломою все забило, почало топити село.

Місцевий депутат Степан Кундрат, батько якого має поля в громаді, каже, що збитків ще не оцінювали.  

—  Поки неможливо заїхати туди, болото, намул, — каже пан Степан. — Що казати про поля, якщо навіть на асфальтованій дорозі у селі 15 см намулу. У полях посаджені-посіяні різні культури. З того, що я бачив з відео від місцевих мешканців, в селі не все не дуже критично. Є підтоплені будинки, дерево впало. Але там, де яри — метрів 20 вимило і углибшки з пів метра. Коли підсохне хоч трохи і можна буде заїхати ближче до полів, будемо оцінювати. Найголовніше, що люди цілі — Богу дякувати і на цьому. Є гірші ситуації...

 

Потопило все...

 

У Зої Гавриляк затопило гараж, город, подвір’я, вода зайшла і в хату. Її помешкання на краю села, неподалік поля.

— Потопило все — і на подвір’я вода шурнула — як з поля йшла, так все до нас горнуло, — згадує Зоя Гавриляк. — Гаражі, курники, городи, житлове приміщення — все постраждало. Місцева влада приїжджала, з району — вже нам починають зачищати. Бо гараж, подвір’я — все в намулі.

Станом на 16 год 5 травня в ОВА повідомили уточнені дані про наслідки негоди.

У с. Хмелівка Микулинецької громади Тернопільського району — на будинку культури вітром пошкоджена покрівля площею приблизно 15 м кв., пошкоджені опори електропередачі, електропостачання відновлено. На приватному домогосподарстві пошкоджений піднавіс площею 100 м.кв.

У с. Дарахів Микулинецької громади Тернопільського району — на будинку культури пошкодило  покрівлю, площу встановлюють.

Саранчуківська громада Тернопільського району (с. Саранчуки, с. Слов’ятин, с. Божиків, с. Волощина) підмулено 169 сільськогосподарських ділянок (городів), 5 приватних домоволодінь, 3,8 км вуличних доріг (проїзд ускладнений, але можливий), загинули 15 голів свійської птиці.

Системи життєзабезпечення працюють у звичному режимі. Підрозділи ДСНС для ліквідації наслідків не залучали.

Станом на 13.00 відновили заїзд до с. Діброва Саранчуківської громади. Виявили утруднений заїзд до хутора Соколиця — на місці працюють представники ТОВ «Техно Буд Сервіс», повідомила «20 хвилин» речниця ОВА Світлана Боднар.

Питання відшкодування збитків, наголошують в пресслужбі ОВА, вирішуватимуть виключно на рівні громад. ОВА надає допомогу лише у разі масштабних збитків чи пошкоджень, а таких, станом на 15 год 5 травня, не зафіксували. Тому ці питання вирішуватимуть місцеві ради самотужки.  Наразі вивчають збитки, яких завдала негода. 

За словами речниці АТ «Тернопільобленерго», електрику оперативно відновили. Знеструмленим залишається одне село — Ворвулинці, що у Товстенській громаді Чортківського району.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up