Цей день в історії, 14 квітня: «Титанік» зіштовхнувся з айсбергом

Титанік –найбільший і найшвидший круїзний лайнер 1912 року. Цей корабель належить до компанії White star line. 10-го квітня 1912 року Титанік відчалив від Саунтхемптону до Нью-Йорку.
14 квітня 1912 — у неділю в день аварії було отримано декілька повідомлень про лід і айсберги біля узбережжя Північної Америки. Багато з них були набагато південніше звичайного, якраз на шляху транспортних мереж. Ще в п'ятницю і суботу надходили телеграми з попередженнями від інших кораблів, які спостерігали айсберги на своєму шляху.
О 23:40 одному з матросів в «воронячому гнізді» — Фредеріку Флітові вдалося розгледіти великий айсберг якраз по курсу корабля, і він швидко вдарив у дзвін та подзвонив на капітанський місток. Отримавши новину, шостий помічник капітана Джеймс Муді і старший офіцер терміново вжили заходів — машинному відділенню було подано команду зупинити двигун і перевести обертання гвинтів у зворотному напрямку, штурвал було повернено ліворуч до кінця. Попри це, кораблеві не вистачило відстані для повного повороту, щоб оминути айсберг, і він пробив обшивку вздовж борту, ушкодивши таким чином сталеві пластини нижче ватерлінії і спричинивши затоплення трюму. Хоча помічник капітана Мердок і позакривав автоматичні люки між відсіками, пошкодження вздовж цілого борту спричинило затоплення одразу шістьох відсіків. До того ж перегородки не були суцільними і сягали тільки палуби Е.
О 2:10 ночі вода в носовій частині заважила стільки, що почала занурювати ніс і піднімати корму з води. О 2:17 корма вже була піднята з води під кутом в 45° і це призвело до обвалення димових труб і затоплення центральної частини лайнера через пробитий скляний купол. У цей час серед уцілілих пасажирів вже почалася паніка — меблі, незакріплене устаткування почали перевертатися, згасло світло. Навіть масивні котли внизу не витримали навантаження і, відірвавшись, проломили декілька перегородок трюму. О 2:18 корпус корабля, не витримавши навантаження, розламався навпіл. Носова частина одразу пішла на дно. Кормова частина залишалася вертикально на плаву ще хвилину, і о 2:19 теж пішла під воду.
Події:
1871 — у Німеччині заснований парламент — рейхстаг;
1909 — створена Англо-Перська нафтова компанія (нині — «Брітіш Петролеум»);
1912 — найбільший на той час пасажирський лайнер світу «Титанік» зіштовхнувся з айсбергом в Атлантичному океані та затонув. У цій аварії загинуло 1517 осіб. Історія Титаніка стала легендарною завдяки, зокрема, кільком художнім фільмам, знятим за мотивами цієї трагедії.
1930 — На екрани вийшов фільм режисера Олександра Довженка «Земля».
1940 — Президія Верховної Ради УРСР видала указ, за яким у священиків в західних областях України вилучалися всі церковні книги.
1943 — в СРСР створили контррозвідку «Смерш» — «Смерть шпигунам».
1943 — у системі Наркомату оборони СРСР створене Головне управління контррозвідки «Смерть шпигунам» («СМЕРШ»);
1944 — радянські війська завершили Одеську операцію;
1961 — у Москві відбулася урочиста зустріч першого космонавта Юрія Гагаріна;
1978 — у Тбілісі пройшла масова демонстрація з вимогою визнання грузинської мови офіційною;
1991 — з Музею Ван Гога в Амстердамі було викрадено 20 картин на 500 млн. дол;
1999 — авіація НАТО здійснила наліт на колону албанських біженців у Югославії, у результаті чого загинули 64 осіб;
2003 — розшифрований людський геном.
Народилися:
1952 — Огірко Ігор Васильович, український математик. Доктор фізико-математичних наук . Професор. Відмінник освіти України.
1961 — Ігор Тихомиров, російський музикант, бас-гітарист групи «Кіно».
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.